Rezolucijom, koju je parlament usvojio većinom glasova, traži se da oslobađanje Haradinaja bude primarna obaveza, kao i da vlada traži da EU natera Srbiju da poništi sve poternice i optužnice protiv kosovskih Albanaca.
Rezoluciju je predložila poslanička grupa Alijanse za budućnost Kosova, čiji je lider Haradinaj koga Srbija traži zbog ratnih zločina, a usvojena je posle usaglašavanja sa vladajućim partijama.
Tekst rezolucije predstavio je šef poslaničke grupe Alijanse za budućnost Kosova Palj Ljekaj. Za ovu rezoluciju glasalo je 78 poslanika, jedan je bio protiv.
Opozicija je podržala rezoluciju, ali je kritikovala vladu što osim osuda putem saopštenja, kako kažu, nije ništa drugo poduzela u slučaju Haradinaja. Pokret Samoopredeljenje smatra da vlada treba da uslovi nastavak dijaloga oslobađanjem Haradinaja.
Iako nisu prisustvovali današnjem zasedanju Skupštine Kosova, nekoliko poslanika Srpske liste prijavljeni su kao da učestvuju u radu sednice parlamenta, javlja RTK2.
Navodi se da se kartice koje poslanici nose sa sobom prilikom evidentiranja učešća na sednicama nalaze u aparatima. Na karticama se jasno vide imena poslanika kojima one pripadaju.
Podseća se da je iz Srpske liste u utorak saopšteno da su "svi poslanici Srpske poslednjih dana i nedelja na kratko posetili zgradu parlamenta u Prištini, kako bi se upisali u evidenciju prisutnih i tako sprečili albansku većinu da nam oduzme mandate".
Francuski sud u Kolmaru je po drugi put odložio odluku u slučaju Haradinaj do 6. aprila, jer je od Srbije zatraženo više informacija.
Haradinaj je uhapšen 4. januara na aerodromu u Bazelu po Interpolovoj poternici Srbije zbog ratnih zločina. Francuski sud ga je 12. januara uslovno pustio da konačnu odluku o izručenju čeka na slobodi u Francuskoj.
ZAHTEV PRIŠTINE NE DOPRINOSI NORMALIZACIJI ODNOSA
Portparol Evropske komisije Maja Kocijančič saopštila je da zahtev za prekid dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU, koji je danas usvojio parlament samoproglašenog Kosova "ne doprinosi normalizaciji odnosa i u suprotnosti je sa obavezama Kosova",saopšteno je iz Delegacije EU u Srbiji.
"Pozivamo sve političke lidere na Kosovu da nastave sa konstruktivnim angažmanom u dijalogu, da sprovedu sporazume koji su do sada postignuti i da samim tim ostvare napredak kako u pogledu normalizacije odnosa, tako i u pogledu evropske perspektive", poručila je Kocijančić.
KADA JE DOŠLO DO TENZIJA U PRIŠTINI?
Do tenzija u Prištini dolazi posle najnovijih informacija da je u telefonskom razgovoru srpskog premijera Aleksandra Vučića i generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga, Srbiji potvrđeno da se NATO protivi formiranju vojske Kosova.
I Sjedinjene Američke Države su zabrinute zbog najavljene namere da bez ustavnog amandmana bude promenjen mandat Kosovskih bezbednosnih snaga. Ističu da će preispitati buduću saradnju sa KBS-om ukoliko se dogodi usvajanje predloga zakona koji je inicirao kosovski predsednik Hašim Tači.
Domaći političari ocenjuju da je to:
Partizanova kriza traje, nova drama i šesti poraz u nizu: Ledej i Mirotić utišali punu Arenu
Partizan želi da prekine crni niz: Istorijski susret slavnih trenera, ne zna se kome je pobeda potrebnija
Ognjen Dobrić nestao iz ekipe Zvezde: Janis Sferopulos ne računa na "vojnika" crveno-belih
Srbija izbegla poraz i poslednje mesto: Protiv Danske igramo za četvrtfinale Lige nacija!
Partizan na dnu Evrolige, tužan pogled na tabelu: Crno-beli su u najgoroj formi, zakucani na začelje!