• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pošta Đinđiću i pitanje - ko je naredio ubistvo?

Izvor MONDO/Agencije

Odata počast ubijenom premijeru i predsedniku DS Zoranu Đinđiću, ubijenom 12. marta 2003. U Beogradu održana tradicionalna "Šetnja za Zorana", a u dvorištu Vlade Đinđiću se poklonili nekadašnji i sadašnji ministri, kao i premijer Vučić.

   Porodica nekadašnjeg premijera i predsednika DS Zorana Ðindica, ubijenog 12. marta 2003, položila je danas vence i cvece na njegov grob u Aleji zaslužnih gradana na Novom groblju.

Venac su položili supruga Zorana Ðindica, Ružica Ðindic i sin Luka.

U delegaciji DS-a, koja je položila venac i odala pocast Ðindicu, bili su predsednik DS-a Dragan Šutanovac, Branislav Lecic, Nada Kolundžija, Tamara Tripic, Balša Božovic, Radoslav Milojicic, Miroslav Vasin i Slobodan Milosavljevic.

Venac je prethodno položio i predsednik Nove stranke, bivši premijer i lider DS-a Zoran Živkovic.

Na grob Zorana Ðindica tokom prepodneva vence i cvece polažu i brojni gradani.

Prošlo je 14 godina: Ovako je govorio Zoran Ðindic

Clanovi Liberalno-demokratske partije (LDP) obeležili su godišnjicu tradicionalnom "Šetnjom za Zorana".

Kolona je krenula od sedišta te stranke do Vlade Srbije i Aleje velikana na Novom groblju, a predvodili su je predsednici LDP i Lige socijaldemokrata Vojvodine Cedomir Jovanovic i Nenad Canak.

Canak je izjavio da se i 14 godina posle ne zna ko su bili politicki nalogodavci ubistva Ðindica.

Navodeci da je pre cetrnaest godina ubijen je njegov prijatelj i saborac i covek koji je koji je položio život na oltar evropske Srbije, Canak kaže da su politicki nalodavci su ostali nedostupni pravdi, navedeno je u saopštenju.

"Nedostupni, da se sazna prava istina o razlozima ubistva ovog coveka. Ako se to ne otkrije i ako se ne izvedu pred lice pravde, to ce zauvek biti prepreka na evropskom putu Srbije", porucio je Canak.

Clanovi Vlade iz vremena kada je na njenom celu bio Ðindic odali su mu poštu i na mestu gde je ubinjen ispred Vlade.

I premijer Aleksandar Vucic i clanovi Vlade Srbije položili su danas venac na spomen-plocu Zoranu Djindicu u dvorištu Vlade.

ŽIVKOVIC: UBIO GA "KLAN MILOŠEVIC"

Srbija ima obavezu da vrati sebe na pravi put, ne zbog Zorana Ðindica, vec zbog svoje buducnosti, a šansa za to su predstojeci izbori, izjavio je danas nekadašnji premijer Zoran Živkovic, koji je sa clanovima svoje Vlade odao poštu Ðimndicu na mestu gde je ubijen.

Živkovic je novinarima, u dvorištu zgrade Vlade Srbije, izjavio novinarima da se ova, 14. godišnjica ubistva Ðindica poklapa sa izborima, a da su se bar tri predsednicka kandidata radovala na današnji dan 2003. godine, kada je Ðindic ubijen.

On je napomenuo da je za sledecu godinu planirano otkrivanje spomenika Ðindicu u Beogradu, i porucio da gradani i stanovnici Beograda ne bi trebalo da dozvole da ga otkriju oni koji su se zbog njegovog ubistva radovali.

"Gradani, a narocito mi politicari, imamo dovoljno prilike do tada da sprecimo tu zlu sudbinu", konstatovao je Živkovic, koji je predsednik Nove stranke.

On je istakao da od 2005. - 2006. do danas vlasti nisu ucinile ništa da se produbi istraga o pozadini ubistva premijera Srbije i izneo svoj licni stav da je za to odgovoran "klan Miloševic".

"Moje mišljenje, koje ne mogu da potkrepim dokazima, jeste da je to uradio "klan Miloševic", on (Slobodan) licno, njegova porodica i ljudi oko njega. Oni su imali motiv, direktne veze sa dokazanim ubicama, i imali su dovoljno sredstava za to", zakljucio je Živkovic.

UBISTVO PREMIJERA


Zoran Ðindic ubijen je 12. marta 2003. godine ispred ulaza u zgradu Vlade Srbije.

Kao izvršioci odmah su osumnjiceni pripadnici zemunskog kriminalnog klana, a uvedeno je vanredno stanje, koje je trajalo do 22. aprila.

U policijskoj akciji "Sablja", uhapšeno je 11.665 osoba, medu kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih vojnih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih zvezda, a neki od njih su proveli odredeno vreme u pritvoru.

Osumnjiceni kao glavni u organizovanju ubistva premijera bili su nekadašnji komandant raspuštene Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i pripadnici zemunskog klana koji su ubijeni u policijskoj akciji, Dušan Spasojevic Šiptar i Mile Lukovic Kum.

U "Sablji" je uhapšen neposredni izvršilac ubistva Zvezdan Jovanovic.

Avgusta 2003. podignuta je optužnica protiv 44 osobe za ucešce u organizovanju ubistva, sudenje je trajalo od decembra 2003. godina a maja 2007. godine proglašeni su krivim i osudeni na višegodišnje zatvorske kazne.

Legija se skrivao 14 meseci, predao se maja 2004. godine i osuden na 40 godina zatvora, koliko je dobio i Jovanovic.

Politicka pozadina ubistva Zorana Ðindica još nije otkrivena.

Ðindic je roden 1. avgutsa 1952. u Bosanskom Šamcu. Bio je doktor filozofije i jedan od osnivaca i dugogodišnji predsednik Demokratske stranke.

Funkciju gradonacelnika Beograda obavljao je 1997. godine, a predsednika Vlade Srbije od 2001. do ubistva 2003. godine.

Odigrao je važnu ulogu u predsednickim izborima SRJ septembra 2000, i u petooktobarskim demonstracijama koje su dovele do svrgavanja sa vlasti Slobodana Miloševica.

Predvodio je DOS koji je cinilo 18 stranaka. Ta koalicija pobedila je na parlamentarnim izborima decembra 2000. godine i zatim januara 2001. postao premijer Srbije.

Komentari 42

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bg97

Prijatelji sa zapada uz pomoc koalicionih partnera. Od tada Srbijom vlada krupni kapital. Citajte Asanza ne vesti i saopstenja politicara. Ukljuci mozak,misli ,pitaj se.

Pax

Kako vreme prolazi i kako se neke stvari otkrivaju , Zoran nije bas bio cvećka ali sigurno nije zasluzio da ga ubiju. Kakva je sve bagra dosla i prosla kroz vlast a da im dlaka s glave nije falila on je realno trebao da dobije šansu da zavrsi posao. Ovako nas je ostavio gramzivim i nezajažljivim Čedi, Šutanovcu i Tadiću u rukama i zbog takvih AV je dosao na čelo države , i to ničim izazvan jer je Toma dobio izbore.

Nena_127

Zašto ne kupe onu kućicu za zaštitu sveća, a ne da zaklanjaju šakama plamen? I da, baš nas je usrećio.

special image