• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Konsultacije kod Tadića: Niko nema "126"

Predsednik Srbije Boris Tadić ceo dan se konsultovao sa predstavnicima parlamentarnih stranaka i koalicija o kandidatu za mandatara nove vlade: počelo je susretom sa predstavnicima najbrojnije liste, "Za evropsku Srbiju", oko 10 sati, a završilo se susretom sa jedinim predstavnikom Albanaca, Rizom Haljimijem i zaključkom da niko nema potrebnu većinu za formiranje vlade.

Predsednik Srbije Boris Tadić ceo dan se konsultovao sa predstavnicima parlamentarnih stranaka i koalicija o kandidatu za mandatara nove vlade i na kraju - konstatovao da nijedna partija ni koalicija još nema potrebnu većinu za formiranje vlade.

Počelo je susretom sa predstavnicima najbrojnije liste, "Za evropsku Srbiju", oko 10 sati, a završilo se susretom sa jedinim predstavnikom Albanaca, Rizom Haljimijem.

"Evropejci" su preneli predsedniku - i nosiocu njihove liste - da su uvereni da će "skupiti" 142 poslanika za "proevropsku vladu". Za takvu vladu izjasnili su se i Mađari, Albanci, a LDP Čedomira Jovanovića preneo da neće u vladu sa socijalistima, ali podržaće DS.

SPS-PUPS-JS ponovili su da su "načelno za Evropu", ako i da još razgovaraju sa radikalima i narodnjacima. "načelno" su za Evropu i Bošnjaci, koji su se izjasnili protiv poništavanja SSP.

"Narodnjaci" su poručili: Imamo većinu. Miroslav Markićević (NS) tvrdi da mu je Tadić pretio - Tadićev kabinet demantuje. Radikali kod predsednika proveli desetak minuta i preneli da je njihov kandidat za premijera - Vojislav Koštunica.

Listu Za evropsku Srbiju, koja je osvojila 102 mandata, predvodili su Nenad Čanak, Dušan Petrović, Dragan Šutanovac, Mlađan Dinkić, Vuk Drašković i Meho Omerović.


Zamenik predsednika Demokratske stranke Dušan Petrović izjavio je posle konsultacija da je ta lista uverena da može da formira novu vladu i obezbedi većinu u parlamentu: lista Za evropsku Srbiju okupila bi većinu od 142 poslanika oko politike nastavka evropskih integracija, ratifikovanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU i nastavka diplomatske i pravne borbe za Kosovo.

Na pitanje ko će biti kandidat liste za mandatara, Patrović je rekao da će tu odluku doneti predsednik Srbije i nosilac liste Boris Tadić.

Predstavnici Srpske radikalne stranke, koja je osvojila 78 mandata, Nataša Jovanović i Filip Stojanović, zadržali su se u razgovoru s Tadićem manje od deset minuta.

Delegacija te stranke obavestila predsednika Srbije da je "na putu" sklapanje koalicionog sporazuma radikala i lista okupljenih oko DSS i socijalista, da će nova koalicija imati parlamentarnu većinu i da će njen kandidat za premijera biti lider DSS-a Vojislav Koštunica.

Tadić pretio Markićeviću?

U delegaciji "narodnjačke" koalicije, koja je u parlamentu osvojila 30 mandata, na konsultacijama su bili potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samrdžić, predsednik Izvršnog odbora te stranke Jovan Palalić i predsednik Izvršnog odbora Nove Srbije Miroslav Markićevićem.

Miroslav Markićević izjavio je da je tokom konsultacija doživeo veliku neprijatnost i optužio Borisa Tadića da mu je pretio. Markićević je Beti rekao da mu je Tadić, protestujući zbog teških reči upućenih njemu tokom predizborne kampanje, rekao da se nikada ne bi tako ponašao i potom zapretio da bi i on sam, navodno, mogao da koristi nasilna sredstva. "Rekao mi je da ne znači da i on sam ne bi mogao nekoga da likvidira", tvrdi Markićević.

Markićević je rekao da je Tadić protestovao što je tokom predizborne kampanje nazivan izdajnikom i pominjanjem "motke" i poručio mu da prenese lideru NS Velimiru Iliću da se on (Tadić) nikada ne bi tako ponašao, "ali da to ne znači da on ne može nekoga da likvidira".

Tadićev kabinet je odlučno demantovao sve Markićevićeve tvrdnje. Iz kabineta je saopšteno da je predsednik samo prostestovao zbog ružnih reči tokom kampanje. Markićević je rekao da mu je Tadić to rekao tokom neformalnog razgovora u okviru konsultacija o formiranju nove Vlade Srbije i da mu je, prilikom izlaska, ponovio da prenese poruku Iliću.

Samardžić je izjavio da je preneo predsedniku Srbije da koalicija DSS-NS sa SRS i listom okupljenom oko socijalista ima većinu od 128 poslanika. Samardžić je rekao da je Tadića obavestio da su se te tri liste dogovorile o ciljevima, načelima i karakteru vlade, ali da su u poslednje vreme pričali i o raspodeli mesta u vlasti, ali nije želeo da kaže ko bi bio kandidat te tri liste za premijera.

Na pitanje zašto krije ime kandidata, kada su radikali već rekli da je to Koštunica, Samardžić je rekao da je to rekla Nataša Jovanović i da on ne može da demantuje njene izjave. Naglasio je da će tri liste saopštiti ime kandidata tek kada se potpiše koalicioni sporazum, što bi trebalo da se desi, kako je kazao, uskoro.

Povodom izjave iz bloka oko SPS-a o mogućnosti prekida razgovora sa narodnjacima i radikalima o formiranju vlade, Samardžić je kazao da sa koalicijom SPS-PUPS-JS imaju fer odnos i da je posmatraju kao celinu, pa zbog toga ne bi želeo da komentariše izjave pojedinih članova koalicije dok ne čuje zajednički stav od predstavnika koalicije Ivice Dačića.

Koaliciju Socijalističke partije Srbije - Partije ujedinjenih penzionera Srbije i Jedinstvene Srbije, koja je osvojila 20 mandata, predstavljali su lideri Ivica Dačić, Jovan Krkobabić, Dragan Marković Palma i funkcionerima SPS-a Milutin Mrkonjić i Žarko Obradović.

Po završetku konsultacija, Ivica Dačić je izjavio da narednih dana tek predstoje razgovori unutar koalicije SPS-PUPS-JS, ali i sa narodnjačkom koalicijom i radikalima o pitanju evropskih integracija.

Posle razgovora sa predsednikom Srbije o mandataru, Dačić je novinarima rekao da koalicija koju predstavlja nije za poništavanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, i da nije dobro da nova vlada kreće sa takvom porukom prema Evropi. "Smatramo da Srbija treba da bude član EU, ali i da štiti nacionalni interes zemlje", rekao je.

Dačić je potvrdio da, zajedno sa funkcionerima SPS-a Milutinom Mrkonjićem i Žarkom Obradovićem, putuje u Grčku na poziv predsednika PASOK-a i predsednika Socijalističke internacionale Andreasa Papandreua. Na pitanje novinara da li je Boris Tadić lobirao u vezi sa tim susretom i mogućnošću da SPS bude primljena u Socijalističku internacionalu ako uđe u vladu sa DS, Dačić je rekao da je prijem u tu organizaciju u programu SPS-a i da niko nema potrebe da za to lobira.

Dačić je novinarima kazao da je predsedniku Srbije preneo da je u kampanji kandidat SPS-PUPS-JS za premijera bio Milutin Mrkonjić, a da je posle izbora razgovarano sa narodnjacima i radikalima. Dogovoreni su temeljni principi za formiranje većine i mi smo insistirali na principu socijalne pravde i jednakim šansama za građane, a načelno smo razgovarali i o zastupljenosti u budućoj vladi, rekao je Dačić.

Lider socijalista je ponovio da SPS-PUPS-JS nije razgovarala sa Demokratskom strankom. "Bilo bi neozbiljno da istovremeno razgovaramo sa više stranaka", rekao je Dačić. On nije želeo da govori detaljnije o razgovorima unutar koalicije SPS-PUPS-JS o pitanju evropskih integracija odnosno nagoveštaju lidera Jedinstvene Srbije da će tražiti prekid pregovora sa narodnjacima i radikalima zbog najave poništavanja SSP. Dačić je ocenio da će pregovori sa DSS-NS i SRS biti završeni tek kada se potpise koalicioni sporazum.

LDP: Nećemo sa socijalistima u vladu, ali podržaćemo DS

Liberalno demokratsku pratiju i stranke na njenoj listi, koje su osvojile 13 mandata, predstavljali su lider LDP Čedomir Jovanović, potpredsednica LDP Nataša Mićić, predsednica Političkog saveta Vesna Pešić i predsednik Socijaldmekoratske unije (SDU) Žarko Korać

Oni su podržali listu "Za evropsku Srbiju", a Jovanović je izrazio nadu da će Tadić toj listi poveriti mandat za sastav nove vlade i da će biti ispunjena želja građana izražena na izborima 11. maja za smenu Vojislava Koštunice, te da neće doći na vlast Srpska radikalna stranka. "Nadam se da će parlament koji bude konstituisan početi da se bavi evropskim poslovima i da će Srbija poći evropskim putem", rekao je on.

Za LDP je neprihvatljivo da bude u koaliciji sa Socijalističkom partijom Srbije, ali podržaće Demokratsku stranku, jer je to "manje zlo za Srbiju", dodao je Jovanović.

Mađarsku koaliciju, koja je osvojila četiri mandata, predstavljao je lider te koalicije Ištvan Pastor.

On je izjavio da je ta koalicija načelno spremna da podrži mandatara liste "Za evropsku Srbiju". On je objasnio da je ta podrška načelna, jer još nije saopšteno ime mandatara. Pastor je rekao da je ta koalicija zainteresovana da se formira parlamentarna većina u kojoj će biti proevropske snage i da je zainteresovana da četiri poslanika te koalicije (Mađarske koalicije) daju podršku toj većini. On je dodao da je ta koalicija spremna da odmah počne razgovore na tim elementima u paketu na republičkom, pokrajinskom i opštinskom nivou.

Delegaciju "Bošnjačke liste za evropski Sandžak", koja je osvojila dva mandata, predvodili su funkcioneri te liste Esad Džudžević i Bajro Omeragić.

Omeragić je posle konsultacija izjavio da će ta lista učestvovati u onoj vladi koja bude obezbedila manjinska prava Bošnjacima, ubrzani ekonomski razvoj i evropske integracije. "Predsednik Tadić nas je obavestio da još nikome nije poverio mandat, a kada čujemo ko je mandatar iznećemo naša programska opredeljenja i učestvovati u onoj vladi koja bude obezbedila manjinska prava Bošnjacima, autoput kroz Sandžak, ubrzani ekonomski razvoj i evropske integracije", kazo je on.

Prema rečima Omeragića, Bošnjačka lista će glasati za sve zakone koji približavaju Srbiju EU, jer je to temeljni princip te liste.

Omeragić je rekao da ta lista do sada nije imala zvanične razgovore povodom poziva lidera DSS-a Vojislava Koštunice da učestvuju u vladi koju bi on eventualno formirao, a u kojoj bi Bošnjačka lista dobila ministarstvo za ravnomerni regionalni razvoj. "Ta ponuda stoji i godi nam. Videćemo kako će se odvijati svi dalji razgovori oko mandatara i Bošnjačka lista će se po tome opredeliti prema ulasku u neku eventualnu buduću Vladu Srbije", naveo je Omeragić.

Upitan da li je za tu listu prihvatljivo da bude u vladi sa Koštunicom koji se zalaže za poništenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU, Omeragić je rekao da je opredeljenje Bošnjačke liste da glasa za ratifikaciju tog sporazuma u skupštini.

Predstavnik Koalicije Albanaca preševske doline Riza Haljimi, jedini u parlamentu Srbije, izjavio je da će ta lista jedino podržati proevropsku vladu koju bi vodili Demokratska stranka i partije sa sličnim programima.

"Nadam se, kao i prošle godine, da će se ipak formirati proevropska vlada koja će i praktično, a ne samo verbalno, da radi na bazi evropskih vrednosti", rekao je Haljimi i dodao: "Naš stav je da ćemo jedino biti u situaciji da podržimo proevropsku vladu koja će raditi na osnovu evropskih vrednosti i mislimo da je to moguće uz vladu koju bi vodila DS i druge partije sličnih programa."

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image