Studenti Univerziteta u Novom Sadu, koji protestuju u okviru serije demonstracija pod nazivom "Protesti protiv diktature", objavili su predlog zahteva.

Podršku su dobili iz Beograda, koji su dodali jedan zahtev.

Ovo su predlozi studenata:

- da protesti traju do smene članova Republičke izborne komisije "zbog nepoštovanja odluka Ustavnog suda";

razrešenje predsednice Skupštine Srbije Maje Gojković, "zbog blokade rada Narodne skupštine";

- smenjivanje direktora RTS i urednika Informativnog programa RTS, "zbog režimskog izveštavanja i neravnomerne zastupljenosti kandidata",

- smenjivanje članova Radio-difuzna agencija za elektronske medije (REM), "zbog nereagovanja na više stotina prekršaja i prijava".

- studenti iz Beograda su dodali ovaj: "reviziju biračkog spiska u cilju utvrđivanja tačnog broja birača i nakon toga uvođenje elektronskog glasanja uz jasnu zaštitu od manipulacije", objavljeno je na Facebook stranici "Proglas studenata Univerziteta u Beogradu"  

Studenti iz Novog Sada su naveli da će ukoliko se ne ispune zahtevi tražiti vanredne parlamentarne izbore i da će protesti trajati do ispunjena zahteva.

Protesti, koji su počeli pre dva dana u više gradova u Srbiji, biće nastavljeni i danas.

Za to vreme predstavnici vlasti i organizacije bliske vlastima ističu da "svako ima pravo da izrazi protest, ali na miran način".

Maja Gojković je danas izjavila da su tokom protesta ispred parlamenta "oštećena umetnička dela" i apelovala na sve učesnike protesta da "ni na koji način ne uništavaju i ne učestvuju u devastiranju spomenika od velike istorijske i kulturne vrednosti".

U izjavi medijima, predsednica skupštine je navela da su tokom protesta ispred Narodne skupštine u Beogradu u utorak, "oštećena umetnička dela ispisivanjem grafita autolakovima na delu skulpture 'Igrali se konji vrani', autora Tome Rosandića, koja je postavljena ispred Doma Narodne skupštine 1938. godine".

"Srbija je demokratska država u kojoj svaki građanin ima pravo da izrazi svoje nezadovoljstvo mirnim protestom. Apelujem na sve učesnike protesta da ni na koji način ne uništavaju i ne učestvuju u devastiranju spomenika od velike istorijske i kulturne vrednosti", navela je Gojković.

Uz pomoć istoričara umetnosti i stručnjaka za restauriranje i konzervaciju umetničkih dela utvrdićemo kolika je šteta do sada načinjena i pokušati da preduzmemo sve neophodne mere da, koliko je moguće, uklonimo tragove oštećenja monumetalne skulpture "Igrali se konji vrani" dodala je predsednica Skupštine i skupštinskog odbora za kulturu.

Reagovala je i potpredsednica Vlade Srbije i funkcionerka Srpske napredne stranke Zorana Mihajlović, koja je primetila da volja građana, iskazana na izborima, mora da se poštuje.

"Pre četiri dana održani su izbori za predsednika sa 11 kandidata. Građani su mogli da glasaju za koga su želeli", rekla je Zorana Mihajlović novinarima u Beogradu.

Istakla je da ni domaći ni strani posmatrači nisu rekli da je bilo problema na izborima.

"I pobedio je naš kandidat Aleksandar Vučić i to sa skoro dva miliona glasova", rekla je Zorana Mihajlović.

Dodala je da nezadovoljni građani imaju pravo na protest, sve dok to ne ugrožava bezbednost ljudi, imovine i običan život građana Beograda.

Mihajlović je podsetila da demokratija znači da "manjina uvek može da kaže šta misli, ali da je demokratija jednako i to da svi, pa i manjina poštuju odluku većine".

Oglasio se i pokret "Zavetnici", koji je na prošlim parlamentarnim izborima osvojio tek 0,73% glasova (27.000 glasova), koji je osudio ovakav vid protesta i ponovio pojedine stavove predstavnika vlasti da iza njega stoje "atlantističke strukture koje žele destabilizaciju Srbije".

Te "atlantističke strukture" su, prema saopštenju "Zavetnika", predvođene "bivšim dosovskim partijama, političkim liderima i nevladinim organizacijama koje se ističu po svom antiustavnom delovanju".