On je za Tanjug to izjavio komenatrišući izjavu hrvatskog poslanika Darinka Kosora "kako mogu Srbi da budu antifašisti, kad uopšte nisu imali antifašistički pokret".
Prema njegovim rečima, Hrvatska izjavom Kosora, ali i predsednice Kolinde Grabar Kitarović "da su srazmerno broju stanovnika dali najveći broj antifašističkih boraca", greši i unižava i svoj antifašizam jer su se dalmatinski Hrvati borili rame uz rame sa Srbima.
"Izjave iz Zagreba predstavljaju jeftinu borbu za političke poene. Poljska brlljotina sa obeležavanjem 80 godina od izbijanja Drugog svetskog rata je omogućila tu vrstu uvreda za Srbe, jer ako Poljaci imaju problem s ruskim učešćem u ratu, nije jasno zašto se ponavlja nepravda iz Pariza i dramatično potcenjuje naš doprinos u borbi za slobodu evropskih naroda", rekao je Marković.
On situaciju u Hrvatskoj vidi kao "dosta šizofrenu", s jedne strane, neguje ekstremizam - država podržava proustaškog pevača Tompsona, koji bi robijao u drugoj zemlji, a s druge, pokušava da se predstavi kao najveći antifašista.
"To su potpuno suprotne strane - ko ide na Tomsponov koncert, ne može biti antifašista", rekao je Marković, koji je i funkcioner Socijalističke partije Srbije.
Istoričar je istakao da mora da se zna da su jugoslovenski partizani bili treća antifašistička vojska u Evropi, a peta na svetu, uz američku i kinesku.
Marković je podsetio i da je prva pobuna protiv fašizma u Evropi bila u Srbiji 27. marta 1941 i istakao da su Srbi prvi i jedini narod koji su pocepali ugovor sa Hitlerom i zbog toga platili cenu, a sada Hrvatska ide korak dalje i potcenjuje anifašizam u Srbiji.
"Dovoljno je videti snimke kako izgleda ulazak nemačkih trupa u Zagreb, a kako u Beograd, ili kako izgleda ulazak partizana u Beograd a kako u Zagreb", rekao je Marković i dodao da su ljudi u Beogradu pritrčavali borcima dok su se još borili, nosili ranjenike, grabili puške dok su partizani u Zagrebu ulazili u "avetinjski grad".
Marković podseća i na činjenicu da nijedan jedini Srbin nije poginuo u borbi protiv saveznika, dok se deo Hrvata žestoko borio kod Staljingrada protiv Crvene armije.