Ovo u intervjuu prištinskoj "Gazeti ekspres" kaže lider Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović.
Jovanović, koga "Gazeta ekspres" opisuje kao jedinog političara "u susednoj državi koji podržava nezavisnost Kosova", kaže za zabrinutost Nenada Rašića da može doživeti sudbinu Olivera Ivanovića, da bi se svi uplašili kad bi razmišljali kako su stvari išle nakon ubistva srpskog političara.
Gazeta dalje piše da lider LDP-a poziva zajednicu kosovskih Srba da skrenu pogled prema institucijama Prištine.
"Jasno je da je Rusija do sada pokušala da potkopa sav napredak u pregovorima Beograda i Prištine i ne očekujem da se to uskoro promeni. U ruskom interesu je da se zamrznuta konfliktna situacija nastavi, jer na taj način balkanska regija neće imati stabilnost. Oni se ne nadaju samo scenariju bez dogovora, već su vrlo aktivni u promociji i podržavanju nacionalističkih grupa koje se protive dijalogu", rekao je Jovanović.
Upitan o izjavama bivšeg američkog ambasadora u Beogradu Kamerona Mantera o "nespremnosti predsednika Srbije Aleksandra Vučića da potpiše konačni sporazum sa Prištinom", lider LDP-a je rekao da problem neće biti rešen samo od činjenice da će biti postignut dogovor.
"Naivno je misliti da postoji dugačak niz političkih lidera ili potencijalnih političkih lidera koji čekaju da sede u Vučićevoj stolici i potpišu sporazum sa Prištinom. Od 2012. kada je Vučić došao na vlast, preduzeo je nekoliko vrlo odlučnih koraka ka normalizaciji odnosa. Takođe je vrlo površno misliti da će ovaj problem nestati nakon potpisivanja sporazuma. Vučićev najveći izazov je nagovoriti društvo da podrži njegov dogovor sa Kosovom, a on ga ne nudi jer mu je udobno u položaju u kojem se sada nalazi", izjavio je Jovanović.
Prema njegovim rečima, pomirenje i normalizacija odnosa nemaju smisla ako su ograničeni na političke elite koje susreću u Briselu.
"Efekat ovih političkih procesa mora se proširiti i na građane i obaveza je naših lidera da to objasne i sprovedu", rekao je Jovanović.
Predsednik LDP-a imenovanje Metjua Palmera vidi kao moguće osveženje u novoj fazi dijaloga.
"Model olakšavanja dijaloga od strane EU nije bio efikasan, potrebno nam je više od olakšanja, potrebno nam je da EU i SAD preuzmu određenu odgovornost jer je jasno da sami ne možemo postići dogovor. Međutim, dogovor neće biti postignut bez iskrene volje u oba društva. Takav sporazum bi mogli da potpišu politički lideri, ali taj sporazum ne bi bio od koristi ako narod ne bi bio spreman da ga podrži", rekao je on.