Srbija

PORUKA IZ EU: Kosovo je biralo, sada RAZGOVORI SA BEOGRADOM što pre

Izvor MONDO/Tanjug

Razgovori Beograda i Prištine treba da budu nastavljeni što pre, mora se popraviti imidž EU u Srbiji ali i "uvezati" proces stabilnosti s procesom demokratizacije na Zapadnom Balkanu, poručeno s panela na 19. ekonomskom samitu u Beogradu

Ambasador Nemačke u Srbiji i šef Delegacije EU u našoj zemlji, Tomas Šib i Sem Fabrici, , koji su učestvovali na panelu "Izazovi za regionalnu stabilnost" na 19. ekonomskom samitu u Beogradu, ocenili su da politička stabilnost regiona utiče na sve ekonomije na Zapadnom Balkanu.

Šib je rekao da je sa tačke gledišta Berlina, proširenje Evropske unije na Zapadni Balkan i dalje priorit, iako se, kako navodi, u javnosti u Srbiji često mogu čuti ocene da zapadnim zemljama prijem država ZB u EU nije u vrhu agende.

VLADAVINA PRAVA JE NEZAOBILAZNA

Austrijski ambasador u Srbiji Nikolaus Luteroti istakao je da postoji pozitivan razvoj na Zapadnom Balkanu, kao i stabilno okruzenje, ali da je važno baviti se vladavinom prava. Pristupanje EU je još najbolji instrument za transformaciju Zapadnog Balkana i mogućnost da se region učini kvalitetnim, dodao je Luteroti. "Potrebne se kredibilne reforme, ali istovremeno, i kredibilna poruka koju EU treba da pošalje regionu" rekao je Luteroti i dodao da je to stav i austrijske vlade. On je zaključio da je sada važan momenat da se otvore pregovori za pristupanje sa Severnom Makedonijom i Albanijom

Nemački ambasador je govoreći o izazovima za regionalnu stabilnost na Zapadnom Balkanu naveo da bi dijalog Beograda i Prištine trebalo nastaviti i to kako je rekao, "što pre bez svake sumnje".

Jedna od glavna prepreka za to je sada nestala, jer su na samoproglašenom Kosovu završeni parlamentarni izbori i Albanci će dobiće legitimne prestavnike u dijalogu Beogarda i Prištine.

Govoreći o imidžu EU u Srbiji, a na komentar moderatora da se u delu javnosti često može čuti da "EU izmišlja nove uslove za našu zemlju", što utiče na percepciju domaće javnosti o Uniji, Šib je potvrdio da bi imidž Unije mogao da bude bolji, ali da na tome treba da rade i državne institucije.

"Naše napore treba da dopuni pozitivna poruka koje bi prenela Vlada Srbije kako bi se prenela pozitivnija slika o Evropskoj uniji", rekao je Šib.

Govoreći o regionalnoj stabilnosti, šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici izjavio je da dijalog između Beograda i Prištine predstavlja veoma važan činilac za stabilnost u regionu, dodajući da je glavno pitanje kako se može uspostaviti normalizacija odnosa.

"EU će iskoristiti sopstvena sredstva da pogura dijalog, ali taj proces mora biti održiv i donet dogovorom, a ne da bude nametnut od trećih lica", rekao je Fabrici.

Francuski ambašador u Srbiji Žan Luj Falkoni rekao je da je za njega čudno što se u regionu Zapadnog Balkana odvaja proces stabilnosti od procesa demokratizacije.

On je na istakao da je za njegovu zemlju stabilnost jedan "inkluzivan okvir" koji obuhvata i demokratiju, kao i ekonomski i društveni razvoj, te da nije moguće uspostaviti stabilnost bez demokratije.

Falkoni je podsetio na posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji i naglasio da je to bio trenutak kada je Francuska poslala poruku da želi da bude prisutna u regionu.

Francuski ambasador ističe da su proces sprovođenja reformi i približavanje EU, paralelni tokovi.

"Mora da se radi na institucionalnim reformama. Bitno je ono što je rekao Makron, da reforme moraju da se učine realnim, da mogu da osete građani, i da to nije nešto što će se dogoditi za 30 godina, nego nešto što se dešava upravo sada", naglašava Falkoni..