"Prosperitet Srbije nije u Pekingu, Moskvi ili Ankari, već u Briselu"

Počasni predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej "ubeđivao" Aleksandra Vučića o prosperitetu Srbije u EU. Vučić ga pitao da li Srbija može da računa na članstvo u EU do 2025. godine ako reši kosovski problem.

Rompej je takođe, na konferenciji "EU i Srbija: zajednička sudbina" u Beogradu, ukazao da je najveća garancija za trajni mir na Balkanu da sve države uđu u Evropsku uniju.

"EU je najbolja garancija za dugotrajan mir na Balkanu, to je san mnogih, to je dugoročna perspektiva", rekao je Rompej na konferenciji na kojoj je govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

 On je istakao da "razume Vučića kada kaže da su Srbiji za ekonomski razvoj potrebni i drugi partneri, izvan EU" i dodao da Unija "nema ništa protiv toga", ali "ključ za dalji prosperitet Srbije nije u Pekingu, Moskvi ili Ankari, već u Briselu".

"Koristi koje druge zemlje mogu da donesu Srbiji manje su od koristi koje EU može da ponudi Srbiji", ocenio je predsednik Evropskog saveta od 2009. do 2014. godine.

Rekao je i da je za postizanje sporazuma Beograda i Prištine neophodno da postoji međusobno poverenje.

"Morate imati odnose u kojima može da dođe do poverenja, mora se obnoviti poverenje između Beograda i Prištine", rekao je Van Rompej.

Kazao je i da ne veruje da proces pristupanja Srbije Uniji može da bude okončan ako ne bude postignut dogovor Srbije i Kosova o normalizaciji odnosa.

"Siguran sam da će problemi koji se odnose na vladavinu prava i druge oblasti (u pregovorima Srbije i EU) biti prevaziđeni, ali za kosovski problem nisam siguran", rekao je bivši belgijski premijer.

Vučić je rekao da je veoma retko da neko iz EU otvoreno kaže da je Kosovo "pitanje svih pitanja" za prijem Srbije u EU, kao što je to danas učinio Van Rompej.

"Svi drugi (iz EU) govore da je vladavina prava važnija od Kosova, a kada dođu na sastanak, pričaju samo o Kosovu, a ne o vladavini prava. To ne znači da ne moramo da poboljšamo stanje u nekim oblastima, ali uvek je Kosovo najvažnije", naveo je Vučić.

On je kazao da "svi očekuju da Srbija prizna Kosovo", ali da nema odgovora šta bi Srbija dobila zauzvrat.

"Kada pitam da li Srbija može da računa na članstvo u EU do 2025. godine ako reši kosovski problem, stalno čujem odgovor 'Pa, Aleksandre, vi ste pragmatičan čovek, vidite kakva je situacija' ", naveo je predsednik Srbije.

Na Vučićevo pitanje kada će Srbija postati članica EU ako rešenje za Kosovo bude postigla u naredne dve godine, Van Rompej je rekao da bi Evropska unija imala "moralnu obavezu" prema Srbiji ako bi Beograd ispunio nešto što Brisel traži od njega.

"Šta god da vam odgovorim, sumnjaćete u to što vam odgovorim", rekao je Van Rompej na Vučićevo ponovno pitanje kada će Srbija ući u EU.

Van Rompej je kazao i da EU i Srbija imaju "zajedničku sudbinu" jer "dele iste vrednosti", "deo su iste civilizacije" i jer je Srbija okružena članicama EU.

On je naveo da EU "kaska za nekima" u modernim tehnologijama, ali da su njene članice shvatile da mogu da postanu konkurentnije jedino zajedno.

"Ako ne verujemo u EU, izgubićemo globalnu bitku. Mi imamo potencijal da budemo svetska sila, a za to je potrebna zajednička volja (članica EU)", dodao je Van Rompej.