Povejšil, takođe, smatra da bi zastoj u dijalogu i prolongiranje rešavanja kosovskog pitanja mogao da bude najveća prepreka na evropskom putu Srbije.
"'Ne kažem šta treba da bude konačni ishod tog dijaloga, ali jedno je očigledno bez postizanja odgovarajućeg rešenja za kosovsko pitanje, Srbija ne može postati članica EU'', rekao je Povejšil za Tanjug.
Češki diplomata, koji učestvuje na devetom Beogradskom bezbednosnom forumu (BSF), ističe da je, osim postizanja dogovora o kosovskom problemu, vladavina prava jedan od preduslova za napredak Srbije u procesu evropskih integracija.
Komentarišući nedavni samit Višegradške grupe u Pragu, kojem je prisustvovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Povejšil je kazao da je višegradska ''četvorka'' oduvek podžavala proces proširenja EU na Zapadni Balkan, uključujući i Srbiju.
Prema njegovim rečima to je dugogodišnja politika za koju se Višegradska grupa konstanto zalaže i u Briselu i u ostalim evropskim prestonicama.
''Smatramo da će posebno zalaganje Višegradske grupe za taj projekat imati značajniju ulogu u diskusiji o proširenju EU'', rekao je Povejšil.
Upitan kako vidi inicijativu Višegradske četvorke za većoj povezanošću i komunikacijom sa zemljama Zapadnog Balkana, Povejšil kaže da regionalna saradnja, koja podrazumeva i saradnju sa balkanskim partnerima, suštinski znači podršku ''četvorke'' procesu pristupanja EU.
Ističe da je EU zasnovana na saradnji i na međusobnom poverenju njenih članica, a uveren je da će, ako se taj princip primeni i na Balkan, to ubrzati proces pridruživanja tog regiona Uniji.
''Srbija i ostale zemlje regiona treba što pre da uđu u EU, jer kasnimo u tom procesu, ali razumemo da je to zahtevan proces i da svaka zemlja treba da ispuni sve uslove'', rekao je Povejšil i dodao da se nada da će taj proces napredovati sa formiranjem nove Evropske komisije.