Priznanje kosovske nezavisnosti, dodao je, nije probem koji se brzo i lako rešava, te da to nije pitanje za medije.
Palmer, koji je prethodno u Skoplju i Prištini rekao da Srbija neće biti primljena u članstvo EU dok ne prizna kosovsku nezavisnost, rekao je u emisiji "Pravi ugao" RTV-a, da je priznanje kosovske nezavisnosti tema o kojoj će se raspravljati za pregovaračkim stolom.
Tvrdi da je tokom boravka u Prištini prethodnog dana bio jasan kada je rekao da je ukidanje taksi na robu iz Srbije put ka normalizaciji i dijalogu.
"Do rešenja se može doći ukoliko obe strane približe stavove i mi nećemo nikome nametati to rešenje", rekao je Palmer.
Smatra i da Srbija treba da prestane sa aktivnostima koje sprovodi radi delegitimizacije kosovske nezavisnosti, zbog čega su takse i uvedene.
Inače, Priština je takse na proizvode iz centralne Srbije i BiH uvela novembra prošle godine, a nakon propalog pokušaja da se priključi članstvu u Interpolu.
Palmer je rekao da SAD žele da Srbija i Kosovo normalizuju odnose i tako otvore put ka zajedničkom cilju a to je članstvo u Evropskoj uniji.
Istakao je da za SAD ne postoji pitanje kosovske državnosti i nezavisnosti, koja je nepovratna već normalizacija odnosa do koje mora doći dijalogom i dogovorom.
"Cilj procesa i tog dijaloga nije forsiranje bilo koje strane radi normalizacije odnosa, već naprotiv podrška i jednoj i drugoj strani" rekao je.
Dogovor koji unapređuje mir i stabilnost je višedimenzionalan i on podrazumeva bezbednosna, politička i neka druga pitanja, kao i problem ljudskih prava i građanskih sloboda i zaštitu kulturnog blaga, precizirao je Palmer.
SAD žele pozitivnu atmosferu, koje sad nema i do nje se može doći ukoliko Beograd prestane sa delelegitimizacijom kosovske državnosti.