Francuski predlog o reformi proširenja EU NOVA ŠANSA za Srbiju?

Ministri EU razgovaraće na sastanku Saveta opštih poslova u Briselu o politici proširenja i pristupanja Uniji, prvi put biće razmotren i francuski predlog o reformi. Da li nova politika može stvoriti uslove za brži napredak Srbije?

Direktorka Centra za evropske politike Milena Lazarević podseća da je objavljivanju dokumenta prethodilo odbijanje Francuske da se otvore pregovori sa Severnom Makedonijom i Albanijom, što je izazvalo negativne reakcije.

"Mislim da je francuska iskoristila trenutak u kojem je stvorena tenzija i kriza da predstavi svoje predloge i da na neki način uslovi ostatak država članica da se ozbiljno pozabave njihovim predlozima", ističe Lazarevićeva za RTS.

Kaže da je dokument, nazvan "Non-pejper" vrlo kratak i da ostavlja mnogo prostora da se diskutuje i pretpostavlja šta stoji iza određenih predloga

"Četiri principa na kojima je zasnovan francuski predlog usmerena su, pre svega, na to da se proces pristupanja učini postepenijim. Ideja je da se postepeno pristupa određenim segmentima politika Evropske unije. Na taj način bi se državama kandidatima omogućila i otvaranja određenih prednosti članstva dosta ranije", objašnjava Lazarevićeva.

Ostavlja se čak i mogućnost, kako je rekla, da zvaničnici iz zemalja kandidata učestvuju u razgovorima i pregovorima u Savetu Evropske unije, ali da ne bi imali pravo glasa.

Pristupanje strukturnim fondovima, objašnjava Lazarevićeva, ostavljeno je kao mogućnost.

"Mislim da bi to morao da bude apsolutno neophodan element novog pristupa, da se državama u skladu sa njihovim napretkom, za određene oblasti u kojima su završile pregovore, otvore strukturni fondovi. To bi u velikoj meri pomoglo da se zatvori razvojni jaz sa Evropskom unijom", kaže direktorka Centra za evropske politike.

Primena na sve zemlje Zapadnog Balkana

Milena Lazarević smatra da zvaničnici u Parizu žele da se nova politika proširenja primeni na sve zemlje Zapadnog Balkana.

"Postoji i princip povratnosti procesa, odnosno, ako ne napredujemo već nazadujemo u reformama, proces može da se vrati unazad", objašnjava Lazarevićeva.

Kaže da bi Srbija primenom nove politike proširenja dobila da proces, koji traje predugo, pokaže određene koristi za građane daleko ranije.

"I političari žele nagrade u kraćem roku kako bi podneli određene žrtve i sproveli teške i politički bolne reforme. Trenutna situacija je da nagrade dolaze na dalekom kraju čitavog procesa", ističe Lazarevićeva.

Kaže da su Francuzi su rešeni da izguraju svoj predlog i da su namerno ostavili prostor za diskusiju i postizanje kompromisa.

"Deo stručne javnosti je izjavio kako ovo nije ništa novo i kako su mnogi od segmenata predloga već bili uključeni u strategiju koju je Komisija objavila prošle godine, ali ne bih se sa tim složila. Ima novosti, a đavo će biti u detalju", naglašava Milena Lazarević za RTS.

Kaže da će Srbija imati uslova da brže napreduje, ako se predlozi usvoje, ali da se bez političke volje ništa ne može ostvariti.