U komentarima na društvenim mrežama najčešće se navodi da objavljivanje fotografije predstavlja neskriveno crtanje mete na čelu predsednika Srbije.
Zbog ove skandalozne ilustracije u NIN, zgrozili su se čak i njihovi čitaoci, koji su na Twitteru počeli da ostavljaju komentare poput: "Povucite broj, spasite se bruke".
REČ JE O OVOJ NASLOVNOJ STRANI
Predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Vladimir Radomirovic kaže za Kurir da uredništvo NIN treba da objasni ovu naslovu stranu.
"Nije mi bilo prijatno kada sam video naslovnu stranu NIN. Dosta je šokantna. Nije uobičajeno da se na takav način tretira predsednik države. Uredništvo NIN bi moralo da objasni svoj postupak. Čini se da ne bi objavili takvu fotografiju da je neko drugi na mestu predsednika Srbije", rekao je Radomirović.
Predsednik Fondacije za otvoreno društvo Milan Antonijević koji je napisao da je u zemlju koja koja pamti ubistvo Zorana Ðinđića i 12. mart 2003. godine ova fotografija "izuzetno loše odabrana".
Funckioneri Srpske napredne stranke, Marko Đurić, Darko Glišić, Milenko Jovanov i drugi, osudili su naslovnu stranu beogradskog nedeljnika, ocenjujući da se "priželjkuje upravo to što je na naslovnoj strani".
"Tome bi se najviše obradovali. Nije tajna da priželjkuju ono što tom naslovnom stranom pokazuju. Razočarani činjenicom da je predsednik zdravstvene tegobe prebrodio, okreću su prvobitnom planu, a to je pozivanje na fizičku eliminaciju Vucica", rekao je Glišić za taj list.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin optužio je NIN da je "pozvao na likvidaciju Vučića" i da je reč o "Bolesnoj mržnji prema Vučiću: "Ološ sanja da Vučića nešto ili neko ubije", kaže Vulin, prenosi Tanjug.
Potpredsednik SNS Marko Ðurić rekao je da pristojna Srbija mora glasno i jednodušno da izrazi gnušanje nad NIN-ovom patologijom, jer ni u jednom demokratskom društvu ne bi bilo moguće da se jedna ovakva fotografija nađe na naslovnici jednog političkog nedeljnika.
Potpredsednik SNS Milenko Jovanov takođe je osudio naslovnicu NIN-a.
"Sve na svetu bi ološ dao da je u prilici da stoji iza puške čija cev je uperena u Vučića. Lično bi to pušku držalo. Lično bi obarač povuklo... I to novinari?! Ološ, bre, poremećeni, kakvi novinari...".
Ovim povodom oglasio se i glavni urednik NIN-a Milan Ćulibrk koji je rekao za da je fotografija koja je izazvala reakcije javnosti već ranije objavljivana u drugim medijima, a Tanjug je to kasnije demantovao.
To što je NIN objavio na naslovnoj strani nije fotografija Tanjuga i takva nikada nije objavljena ni u Tanjugovom servisu, niti u bilo kojem drugom mediju, objavila je novinska agencija.
Ono što je NIN objavio je jedan kadar sa originalne, Tanjugove fotografije, koju je NIN isekao, fokusirajući se na deo kadra u kojem je puška "uperena" u predsednika Vučića, navodi Tanjug.
Reč je, dakle, o Tanjugovoj fotografiji (autor je Zoran Žestić), koja je nastala pre dve godine na Sajmu naoružanja, a za koju ova agencija tvrdi da je "kropovana".
Sa fotografije koju je snimio Tanjug, prilikom posete predsednika Vučića, u društvu Milorada Dodika i njihovih domaćina, 8. Međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme u Beogradu, 27. juna 2017. godine, NIN je isekao dve trećine sadržaja koji ilustruju ambijent u kojem je snimljena, kao i ostale ljude i drugo oružje.