Vučić pitao lidere da li će da nas prime u EU, evo šta su odgovorili

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da ni danas u Davosu od evropskih lidera sa kojima je razgovarao nije dobio direktne odgovore na pitanje da li će Srbiji dati mogućnost članstva u EU ako kompromisnim putem rešimo problem KiM.

"Recite nam, čak i ako rešimo kompromisnim putem problem KiM, da li ćete nam dati mogućnost ulaska u EU",pitanje je koje je Vučić, kako je preneo novinarima, uputio sagovornicima na panelu u okviru Svetskog ekonomskog foruma.

Odgovore koje su mu dali ne može, kaže, da prenosi, poštujući pravila Davosa za panele zatvorene za javnost, ali može da kaže da nisu bili direktni.

 "Nisam dobio direktne odgovore, nema tu direktnih odgovora, jer šta god da pitate, uvek dobijete isti odgovor", primetio je Vučić.

Kaže da su na panelu "Diplomatski dijalog na temu Zapadnog Balkana" bile u fokusu tri tačke: nova evropska metodologija, zatim kada će Severna Makedonija i Albanija da dobiju otvaranje poglavlja i treća promocija ideje Zapadnog Balkana u EU na samitu u Zagrebu u maju.

Dodaje da se na panelu pričalo i o evrpskom putu Srbije.

"Kažete, 'sve super, ali gde je tu Srbija'...i onda nema odgovora ili su takvi da...", nije završio predsednik Srbije.

Poručio je da Srbija svakako jeste na evropskom putu i da moramo da budemo, ali ne zato što volimo nekog ili ne, već zato što je naša ekonomija već veoma zavisna od evropske.

Vučić ističe da srpska ekonomija, na primer, već veoma zavisi od nemačke ekonomije i investicija, kao i da mu je drago što se nekačka ekonomija sada oporavlja i ide na gore, pošto će to dodatno povećati i naš ekonomski rast.

Nemačke firme već zapošljavaju 65.000 ljudi u Srbiji, a trgovinska razmena Srbije i Nemačke je vredna oko 5,5 milijardi evra.

"To jeste naš put (evropski) i moramo da vodimo racionalnu politku, i tražimo za sebe što više, ali 'use i u svoj kljuse'", naglasio je Vučić.

On je kazao da je na panelu od zvaničnika bio prisustan i Miroslav Lajčak, zatim premijeri Hrvatske, Bugarske, Slovenije, predstavnici svetskih i međuarodnih organizacija, kao i predstavnici vlada Švedske, Finske, Turske i drugih zemalja.

Vučić je dodao je da oni uvek govore o tome da li će da urade nešto sa Severnom Makedonijom i Albanijom, ali da uve zaborave da je Srbija već 20 godina na evropskom putu.

Kažite nam koja je zadnja odluka o Zapadnom Balkanu i, ako je pozitivna, spremni smo još više da radimo na reformama, poručio je Vučić EU u vezi politike proširenja.

Vučić je, na pitanje novinara Blumberga, u Davosu, da li očekuje napredak po pitanju proširenja EU, rekao da ono što može da kaže to je da je i na ovom skupu glavna pažnja bila na otvaranju pristupnih pregovora sa Albanijom i Severnom Makedonijom, što Srbija podržava i nada se da će uslediti do kraja maja na zagrebačkom samitu.

"Mislim da postoji nešto više od samog ispunjavanja birokratskih uslova, a to je strateški plan budućnosti regiona. Pitanje je gde nas vide - kao članice EU ili ne? Dobro bi bilo da to znamo", objasnio je on.

Vučić je kazao da Srbija nema alternativu, ali je dobro da zna poziciju EU i vidi da li nam je potrebna diverzifikacija izvora investicija, kao i ekonomske saradnje.

Podvukao je da nije uvek samo na zemlje regiona.

"Uvek možete naći dosta pitanja da kritikujete, Srbiju o nekim pitanjima, Crnu Goru o drugim... Mislim da je glavno pitanje političko, a svi znamo da je sve vezano za geopolitiku. Kažite nam koja je zadnja odluka Zapadnog Balkana i, ako je pozitivna, premni smo da još više radimo na reformama u svim oblastima", istakao je on.

Vučić je podvukao da je regionu potreban signal EU.

Kazao je da je imao šansu na skupu u Davosu da razgovara sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, od koje je dobio dobre signale.

Razgovarao je i sa mnogim premijerima i misli da su spremni da nas slušaju i čuju naše mišljenje, ali će konačnu procenu o izgledima za budućnost moći da da tek kada bude razgovarao sa svim predstavnicima članica EU.