Kurti je novinarima u parlamentu rekao da, eto, nakon 23 godine opozicionog političkog delovanja ima tu priliku.
"Ovo je dan za novo poglavlje, kako u Republici Kosovo, tako i u životu ljudi i u mojoj političkoj karijeri, nakon 23 goidne u opoziciji konačno ću imati šansu i posebno odgovornost da služim narodu, što nije bio slučaj do sada", naveo je Kurti.
Rekao je da se ispunjava volja naroda iskazana na vanrednim prlamentarnim izborima da su Kosovu potrebne promene.
Namera mu je da izabrana vlada dobro radi po usglašenom programu.
Kurti je potvrdio da će se pre plenarne sednice sastati sa poslanicima manjinskih zajednica.
Vladu su zajednički formirali Samoopredeljenje sa Demokratskim savezom Kosova, Ise Mustafe, nakon dugih pregovora koji su trajali dva mesec od saopštvanja konačnih rezultata i četiri meseca od izbora, 6. oktobra prošle godine.
Da bi sporazum Samoopredeljenja i DSK bio postignut Kurti je ipak morao da ustupi mesto predsednika prlamenta Mustafiom DSK, iako je na tu poziciju već izabran njegov partijski kolega Glauk Konjufca.
Takođe, dve albanske partije su odstupile i od predizbornog obećanja građanima, pa će vlada imati 15 umesto 12 ministara.
Vlada će biti izabrana ako dobije podršku proste većine, 61 poslanika od ukupno 120. Samoopredeljenje u parlamentu ima 29 poslanika, dok DSK ima poslanika manje.
Međutim, ako predloženi sastav vlade Albina Kurtija ne dobije potrebnu većinu, predsednik privremenih prištinskih institucija Hašim Tači će predložiti novog mandatara.
A ako i taj pokušaj propadne na kosovskoj teritoriji će biti održani novi vanredni parlamentarni izbori.
Ako vlada bude izglasana dve vodeće stranke će ravnoprvno podeliti broj ministarstava - po šest, dok će tri preostala pripasti manjinskim zajednicama.
Kamen spoticanja u postizanju sporazuma između dveju stranaka je bilo i mesto predsednika privremenih prištinskih institucija, nakon isteka mandata Tačiju, koje je Mustafa tražio za svoju stranku, ali je, kako prenose prištinski mediji, ta tema ostvljena za kasnije.
Što se tiče mesta predsednika, koje je do sada bila glavna tema pregovora, LVV i DSK odlučili su da o ovom pitanju ostaje da se raspravlja kasnije.
Srbi, odnosno Srpska lista, kao najuticajnija srpska stranka na Kosovu i Metohiji neće podržati konstituisanje buduće vlade u Prištini, ali će se boriti za interese srpskog naroda u Supštini.
Poslanici Srpske liste, njih 10, biće u Skupštini, ali da neće podržati buduću vladu.
Odluku da ne podrže vladu Aljbina Kurtija Srpska lista je donela zbog lošeg iskustva sa prethodnim vladama u Prištini koje nisu ispunile obećanja data Srbima, izjavio je danas generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović.
On je ra RTS rekao da su Srbi i Srpska lista na izbore izašli u dobroj veri i nameri.
"U prošloj vladi su date garancije i obećanja da će položaj Srba biti poboljšan, a ono što je dogovoreno u Briselu implementirano, ali su Srbi prevareni", rekao je Odalović i dodao da oni koji sada formiraju vladu ništa dobro nisu rekli ni obećali.