Srbija

NIŠTA OD SEDNICE: Skupština se ne sastaje "suviše je rizično"

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković odbila je danas na zahtev nekoliko poslanika da se sazove sednica parlamenta na kojoj bi najvažnije telo u zemlji potvrdilo odluku predsednika Republike o vanrednom stanju.

Gojković je citirala nekoliko stavova člana 200 Ustava Srbije u kojima se, između ostalog, navodi, da se odluke potvrđuju "čim skupština bude u mogućnosti da se sastane".

Gojković je objasnila da su predsednik Republike Aleksandar Vučić i predsednica Vlade Ane Brnabić, a na osnovu procene rizika po bezbednost građana, koju je dostavio ministar odbrane, 15.marta uputili parlamentu zajednički predlog da Narodna skupština proglasi vanredno stanje zbog širenja zarazne bolesti COVID 19.

Predsednica parlamenta kaže da je, imajući u vidu epidemilološku situaciju i preporuku da se ne sazivaju i održavaju skupovi koji uključuju više od 50 ljudi, predložila da takvu odluku zajedno donesu predsednik Skupštine, Vlade i predsednik Republike, i to se dogodilo 15.marta.

"Razlog za donošenje ove odluke leži u činjenici da dalje širenje na teritoriji Republike Srbije zarazne bolesti COVID-19, čiju je pandemiju proglasila Svetska zdravstvena organizacija, predstavlja javnu opasnost koja ugrožava opstanak države i njenih građana", navela je Gojković.

Ona je podsetila da član 200 Ustava Srbije predviđa da kada Narodna skupština nije u mogućnosti da se sastane, mere kojima se odstupa od ljudskih i manjinskih prava može propisati Vlada, uredbom, uz supotpis predsednika Republike.

Član 200 stav 8 Ustava Srbije precizira, kaže Gojković, da kada odluku o vanrednom stanju nije donela Narodna skupština, Narodna skupština je potvrđuje u roku od 48 sati od njenog donošenja, odnosno čim bude u mogućnosti da se sastane.

"Ako Narodna skupština ne potvrdi ovu odluku, odluka prestaje da važi završetkom prve sednice Narodne skupštine održane po proglašenju vanrednog stanja", citirala je Gojković.

Isto važi i kada je reč o merama kojima se odstupa od ljudskih i manjinskih prava - dakle Vlada je dužna da ih podnese na potvrdu Narodnoj skupštini u roku od 48 sati od donošenja, odnosno čim bude u mogućnosti da se sastane.

Gojković je navela da dalje širenje zarazne bolesti COVID-19 može značajno da ugrozi zdravlje šire populacije stanovništva i normalno odvijanje života u Srbiji, funkcionisanje institucija, javnih službi i privrede, tako da rizici i pretnji po bezbednost Republike Srbije i njenih građana zahtevaju proglašenje vanrednog stanja.

Zahtev za sazivanje sednice su podneli poslanici Dosta je bilo, Branka Stamenković, Saša Radulović i Vojin Biljić, kao i samostalni poslanici Đorđe Vukadinović, Miladin Ševarlić, Srđan Nogo, Zoran Radojičić i Aleksandra Čabraja.