Policijski čas je popularni naziv za administrativnu meru kojom se celom ili delu stanovništva na nekom ograničenom području ili celoj državi ograničava kretanje u određenom periodu, a sve u svrhu održavanja javne sigurnosti.
Policijski čas se proglašava kao deo mera vezanih za vanredno stanje u nekoj državi i obično se odnosi na noćne sate. Njegova svrha je da spreči ili oteža događaje kao što su demontracije, štrajkovi, sabotaže, terorističke ili gerilske aktivnosti, kao i širenje zaraza tokom pandemija.
Svaka osoba koja se za vreme policijskog časa zadesi na ulici može da bude pritvorena i naknadno kažnjena od strane vlasti. Za starije od 65 godina, koji imaju potpunu zabranu izlaska iz domova (osim subotom od 4 do 7 ujutru kada mogu do prodavnica), a koji budu uhvaćeni u ovom prekršaju, zaprećena je kazna od 150.000 dinara.
POLICIJSKI ČAS U SRBIJI 2020. godine
Srbija je u vreme epidemije korona virusa i shodno vanrednom stanju (od 15. marta) uvela zabranu kretanja od 20 do 05 časova (18. marta) za sve građane bez posebne dozvole. Četiri dana kasnije mera je "pojačana", pa je tako zabrana kretanja produžena od 17 časova (a subotom i nedeljom od 15 časova), jer je građani nisu shvatili dovoljno ozbiljno.
Međutim, potom je i ta mera pooštrena, pa je tako odlučeno da policijski čas, odnosno zabrana kretanja traje od subote u 13 časova do ponedeljka u 5 sati ujutru.
Od ove mere izuzeti su, ali samo ograničeno, vlasnici pasa. Naime, njima je dozvoljeno da šetaju pse subotom od 23h do 01h, i nedeljom od 8 do 10 časova i to u rasponu od 200 metara od prebivališta.
Zatim je, 8. aprila, uvedeno novo ograničavanje kretanja - petkom od 17 sati do ponedeljka u 5 ujutru. Ta mera važi vikendom.
I u Crnoj Gori je uveden "policijski čas", mada ga tamo tako ne zovu, već vlasti obrazlažu da je to "zabrana kretanja po Ustavu i zakonima".