Kon: Domovi zdravlja su sve važniji, evo zašto se svi ne testiraju

Epidemiolog je objasnio kako funkcioniše trenutno primarna zdravstvena zaštita i kakva će biti njena uloga u budućnosti

Profesor Predrag Kon rekao je danas da će situacija na terenu po pitanju testiranja biti sve bolja i da primarna zdravstvena zaštita dobija svoju ulogu.

"Epidemiolozi iz prednje uloge moraju da se pomere iza njih i da primarno zdravstvo preuzme glavnu ulogu", objasnio je.

Novinari su profesora Kona pitali zašto se ljudi ne testiraju u domovima zdravlja iako imaju simptome Kovida-19, već ih uglavnom vraćaju kući sa prepisanim antibioticima uz preporuku da se jave za četiri dana.

On je objasnio da je to redovna medicinska struktura.

"Stanje na terenu će biti sve bolje i bolje. Što se tiče antibiotika, to je standardna procedura: ako antibiotik pomaže, to automatski nije virusna infekcija. Nije je moguće da menjamo kompletno znanje lekara i da rade drugačije nego što su radili čitav život", objasnio je Kon.

On je kazao da lekari imaju nekoliko načina da procenjuju da li neko treba da se testira.

"Kad procenjuju stanje, manjak leukocita je simptom. Ako nemaju takav nalaz, imaju pravo da odlučuju da se ne ide na testiranje. Rentgen takođe. Njima je dat algoritam kada treba da posumnjaju na Kovid, to je situacija", rekao je Kon.

Osim toga, testiranje trenutno nije jednostavno i brzo obaviti u domovima zdravlja.

"Kada testovi budu kod njih dostupni, pristupiće širem testiranju. Sada moraju epidemiološke ekipe da dođu, uzimaju se uzorci…koji se šalju na Torlak, bar kada je Beograd u pitanju. To su vrlo zahtevni obrasci i najmanja greška može da zaustavi kasnije dobijanje rezultata. Kako stvari idu polako, ne bi me čudilo da imamo problema na dan-dva. Opet naglašavam, primarna zdravstvena zaštita dobija svoju ulogu", kazao je Kon.

On je upozorio da je najvažnije lečiti i izolovati blaže forme da bi se suzbila epidemija.

"Oni sebe ne smatraju bolesnim, a ne razmišljaju da su infektivni. E, tu je ogromna uloga primarne zdravstvene zaštite, domova zdravlja i ambulatni: što treba da privuku ljude da se testiraju, jer i među blagim slučajevima, mnogi završavaju ozbiljno. Nema više podele na one koji su posebno osetljivi i na one koji nisu: svi su osetljivi. Nažalost, to je jedna stvar, a među svim uzrastima su konstatovani smrtni slučajevi. Mnogo manje kod mladih, ali ih ima", rekao je Kon.

Doktorka Darija Kisić Tepavčević istakla je da je trenutno sezona alergija i da su lekari u domovima zdravlja dodatno opterećeni respiratornim infekcijama.

"Tamo rade lekari koji rade stotine ovakvih pregleda, a zapaljenje pluća je najosnovnija stvar za konstatovati, ne znam šta bi bilo pandan najosnovnijeg u vašoj struci. Ako je lekar poslao pacijenta kući, on ima i te kako stručni razlog zašto je to tako", rekla je Kisić Tepavčević.