”Nemamo komentar na ovakvu izjavu Tačija”, kratko je poručio portprarol EU Peter Stano za Tanjug.
Ni sam Miroslav Lajčak, koji je na funkciju specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine izabran početkom aprila, nije se oglašavao ovim povodom.
Tači je svoj stav obrazložio time da ”nije u kontaktu sa Lajčkom”, a da vršilac dužnosti premijera Aljbin Kurti ”već tri meseca razgovara sa Lajčkom i Žosepom Borelom” o ”njemu nepoznatim stvarima”.
Ocenjujući da su u pitanju ”pregovarači iz zemalja koje nisu priznale Kosovo”, Tači zaključuje da će se odazvati na pozive za sastanke koje organiziju Angela Merkel i Emanuel Makron, kao i da ima ”puno poverenje” u rukovodstvo SAD da će proces pregovora "ubrzati i uspešno okončati".
Ovo nije prvi put da se zvaničnici Prištine otvoreno ne slažu sa ulogom EU u dijalogu Beograda i Prištine i inistiraju na većem učešću SAD.
Bivši primijer privremenih prištinskih institucija Ramuš Haradinaj je prilikom svoje prve posete Briselu u novembru 2017. godine takođe kritikovao rezultate EU i tadašanje šefice EU diplomatije Federike Mogerini kao posrednika u pregovorima o normalizaciji odnosa.
Takva situacija dovela je do otkazivanja zajedničke konfrencije za medije Ramuša Haradinaja i Federike Mogerini u Briselu, što se ponovilo i sledeće godine nakon razgovora Haradinja i Mogerini o Sporazumu o stabilizaciji pridruživanju Kosova.
Zvaničan stav EU bio da je u pitanju ”nedostatak vremena”, dok su diplomatski izvori naglašavali ”lošu atmosferu” iza zatvorenih vrata.