O odnosima sa CG

Brnabić:Srbija se bavi digitalizacijom, a neki bi osnivali crkvu u 21. veku

Autor Aleksandar Nastevski Izvor Politika

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da građani nemaju razlog za brigu i da je zemlja potpuno fokusirana na ekonomski oporavak, kao i da broj zaposlenih raste.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Premijerka Srbije Ana Brnabić je rekla u itnervjuu za Politiku da da se nadležni pripremaju za drugi talas epidemije, ako ga bude.

"Sigurno je da će Srbija iz ove krize izaći bolje nego mnoge zemlje Evrope i sveta. To kažu MMF, EU i Svetska banka, da će ekonomski pad Srbije biti najmanji od svih evropskih zemalja, a da će naš rast u 2021. biti najveći. Procenjujemo da će pad biti još manji nego što kažu i verujemo da možemo da budemo na nuli, ili da imamo blagi rast", rekla je srpska premijerka za Politiku.

Ona je rekla kako je od 27. februara do 15. maja, neto zaposlenost u Srbiji porasla i da je broj registrovanih zaposlenih veći je za 6.988 ljudi. 

Povodom izbora i pojedinih primedbi iz EU na izborne uslove, Branbić za Politiku kaže da ima stvari koje Srbija treba da unapredi, posebno iz oblasti vladavine prava, ali i da zna kakva je Srbija bila pre 2014. godine i kakva je danas te da se žale oni koji su te izborne uslove pravili i te izborne zakone usvajali.

"To se nije menjalo od 2012. i tada je bilo odlično i nikome nije smetalo", poručila je srpska premijerka. 

Prema njenim rečima, svako ko je iole iskren mora da kaže da je medijska situacija danas, u poređenju sa 2012, kao nebo i zemlja.

Srpska premijerka je navela da tada nisu postojali mediji koji otvoreno govore protiv vlasti, a da danas veliki broj, kako kaže, šire lažne vesti i bave se ličnim uvredama. 

Upitana da li Ima utisak da neko izvan Srbije ohrabruje pojedine medije da budu toliko kritični prema vlasti, rekla je da se to dešava bez ikakve sumnje, da joj je potpuno razumljivo, jer nije svima u interesu jaka i stabilna Srbija.

Na pitanje da li je danas najveći greh u Evropi reči hvale Kini, Brnabić između otalog kaže da je državni vrh učinilo ono što je bila ljudska ogovronost i izašli su i rekli hvala Kini.

Ona je dodala da joj je žao i što neki u svetu nisu iskoristili ovu krizu za zbližavanje, nego za razdvajanje.

Što se tiče odnosa sa Crnom Gorom kaže da joj je sa jedne strane izuzetno žao, a sa druge potpuno neshvatljivo kako neke njene kolege u regionu ne vide da svi pojedinačno možemo biti jaki samo ako radimo zajedno i ukoliko je region stabilan.

Ona je na pitanje o optužbama Duška Markovića oko zaustavljanja izvoza brašna u Crnu Goru, rekla da ne zna što je problem ako je Srbija na sedam dana zaustavili izvoz brašna, dok izvoz pšenice nismo ni u jednom trenutku prekidali.

Premijerka Brnabić podseća da je Srbija kada je imala prvi slučaj korone, morala da stane na loptu - zabrani izvoz esencijalnih sirovina potrebnih građanima i da je on nastavljen kada su nadležni videli da svega ima dovoljno.

"Stavili smo sve naše zalihe na raspolaganje regionu, uključujući i Prištinu. Sve razlike smo ostavili po strani, želeli smo da pomognemo. Ne mogu biti odgovornija od Markovića za to da li imaju dovoljno pšenice ili ne. Ako je to naš zločin što on nije mogao da obezbedi brašno građanima jer se Srbija zatvorila na sedam dana, onda neka bude tako", rekla je Brnabić.

Ona je istakla da je dužnost i ustavna obaveza Srbije da se bavi statusom Srba, da čuva srpske interese u Crnoj Gori i SPC.

"Da li je to vladavina prava i da li su to evropske vrednosti? I da li je normalno da u 21. veku pričamo o osnivanju neke crkve", upitala je srpska premijerka. 

Ona je poručila da se Srbija danas bavi digitalizacijom i time da deca u septembru, od prvog razreda imaju predmet "Digitalni svet", kako da napravi još jedan naučno tehnološki park i da zato ne može da razgovara sa kolegom koji priča kako da napravi crkvu.