Jubilarne medalje "75 godina od pobede u Velikom otadžbinskom ratu", ustanovljene odredbom predsednika Rusije Vladimira Putina 13. juna 2019. godine, dodeljene su Velimiru Ostojiću i Savi Radovanoviću na svečanosti u Ruskom domu.
Ostojić je sa 15 godina otišao u partizane, a sa puškom na ramenu prepešačio je, kaže, sve ''bratske'' republike bivše Jugoslavije.
''Teško je to dočarati. Ponosan sam na medalju od Rusije. Nadam se da će mlađe generacije učiti pravu istoriju i dela koja 'ne zapljuskuju' razne spekulacije, jer naš narod i naša država to zaslužuju'', rekao je Ostojić novinarima na svečanosti u Ruskom domu.
U ratovima za oslobođenje i odbranu Srbije Ostojićeva porodica je, kaže, dala devet života, a među njima je i njegov sin Goran, komadant 63. padobranske brigade iz Niša, koji je poginuo na Košarama 28. jula 1998. godine.
Medalju od Rusije povodom jubileja pobede u Drugom svetskom ratu dobio je i Savo Radovanović, pripadnik 15. majevičke brigade koja je sa Crvenom armijom oslobodila Kragujevac.
''Zajedno su išle ruska 'razviotka' i srpska četa? Kad smo oslobodili Kragujevac zajedno smo nastavili dalje'', ispričao je Radovanović.
Za njega je, kaže, velika čast što mu je dodeljena medalja koju je ustanovio ruski predsednik Putin i dodao da je to znak da se pamte i poštuju ratni veterani.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin ocenio je da Srbi nisu među onim narodima koji će dozvoliti da im neko piše drugu istoriju ili da im neko bira prijatelje.
"Srbi pamte, poštuju, Srbi su dokaz da svaka generacija u istoriji našeg naroda je za mir spremna da učini skoro sve, a da za slobodu učini baš sve", rekao je ministar.
Vulin je naveo da su nas pre 75 godina partizani upisali na pobedničku stranu sveta i zajedno sa Crvenom armijom mogli su da kažu da je zlo pobeđeno zaista i zauvek.
"Pre 75 godina svet je imao oči pune užasa Jasenovca, Aušvica, Dahaua i pre 75 godina niko nije mogao ni da pomisli da će se užas iz očiju sveta jednom izbrisati i da će izbledeti i da ćemo doći u vreme i pred generacije kojima ćemo morati uporno, i strpljivo da dokazujemo kako je svet tada izgledao, ko je bio pobednik, a ko poraženi, da ćemo doći u trenutak i vreme kada ćemo morati da objašnjavamo i dokazujemo da su žrtve-žrtve, a agresori-agresori", rekao je Vulin.
Ministar je dodao da je zato važno i vredno stajati danas pred veteranima jer su oni dokaz šta je bila istina.
Prema njegovim rečima oni su nas upisali na jedinu ispravnu stranu sveta, tamo gde su Srbi i Rusi oduvek bili.
"Teško je poverovati da danas moramo da objašnjavamo, da dokazujemo, da se borimo "da ustaški pozdrav za dom spremni ne sme i ne može imati pravo građanstva i ne sme i ne može se izgovarati među slobodnim ljudima", kazao je Vulin.
"Vaša generacija nas je stavila među pobednike. Moja generacija ne sme dozvoliti da ta pobeda postane upitna i da se o njoj drugačije misli, da se umanji, da se izgubi.
Nije dovoljno 75 godina da bismo rekli - svi smo bili isti. Nismo i Srbi nisu među onim narodima koji dopuštaju da im ponovo pišu istoriju, zato što dnevna politika smatra da bi tako bilo bolje ili drugačije", rekao je Vulin.
Ambasador je veteranima poručio da su oni primer junaštva, istrajnosti, posvećenosti i čvrstog stava u korist živih i u korist istine.
"Sa Srbijom smo zajedno i što se tiče memorijalnih stvari i borbe protiv revizije istorije, isto kao što smo bili u godinama Drugog svetskog rata", rekao je Bocan-Harčenko čestitajući veteranima 75. godišnjicu pobede nad fašizmom održanu u susret obeležavanju nacionalnog praznika - Dana Rusije.