Prema nezvaničnim informacijama, narednjaci su ubedljivo pobedili na izbornim mestima u selima oko Šapca, u gradu se glasovi još broje, a SPS se nada prelasku cenzusa, javlja izveštač MONDA.
Zvaničniji rezultati očekuju se tek u ranim jutarnjim časovima, pa se sada samo spekuliše da su tri najveće liste prešle cenzus i ulaze u gradsku skupštinu.
To su liste: "Aleksandar Vučić - Za našu decu", "Šabac je naš" Nebojše Zelenovića i "Novi tim za Šabac"- Jelena Milošević (Pokret Zapadna Srbija), javlja Tanjug.
Jedan od kandidata sa liste Aleksandar Vučić za našu decu doktor Branko Vujković objavio na Facebooku: "Dobili smo i Cersku bitku i Boj na Mišaru! Oslobađamo Šabac".
Ako se ovo obistini, SNS će tek sada, iako je i na prethodnim izborima 2016. godine dobila najviše glasova kao stranka (34,34%), smeniti vlast Nebojše Zelenovića, koji je u fotelji prvog čoveka grada bio od 2014. godine kada je ostavku, nakon što ga je Vlada iz Beograda smenila sa mesta šefa Gradskog štaba za vanredne situacije, podneo Miloš Milošević (ZzS).
Na ovim izborima u Šapcu takmičilo se rekordnih 12 lista. Građani su bili između SNS, liste Zapadna Srbija, “Nebojša Zelenović - Šabac je naš“, zatim koalicije ”Metla - za Opstanak” (tu su i nekadašnji članovi raspuštenog GO Narodne stranke u Šapcu), POKS-a, SRS. Tu su bili i Ruska stranka, Ujedinjena demokratska Srbija, SPS-JS, kao i dve "ekološke stranke" - Zelena stranka - Zelena strana” (Mirjana Bingulac) i Evropska zelena partija (dr Dejanom Pavlović).
Pravo glasa imalo oko stotinu hiljada birača a bira se 69 odbornika.
Izlaznost je i danas u Šapcu bila veća nego što je bio prosek ostatka Srbije. Tako je recimo u Šapcu do 18 sati na parlamentarnim izborima glasalo 50,1%, a na republičkim 52,4%, dok je republički prosek tada bio oko 41% (42% sa KiM).
Interesovanje birača u večernjim časovima je bilo toliko da se zbog gužvi donela odluka da birališta ostanu otvorena do 20:30 časova, umesto do uobičajenih 20 časova.
Pravo glasa u Šapcu imalo je 102.392 osobe.
U prošlom sazivu pored vladajuće koalicije bilo je 28 odbornika SNS i četiri odbornika SPS-JS, a na izbore izašlo je 61 odsto birača.
Ukupno u Gradskoj skupštini, koja ima 69 odbornika, u prethodnom sazivu su vladajuću koaliciju činilo je 37 odbornika iz stranaka: Zajedno za Srbiju, Zapadna Srbija, DS, SPO, Levica Srbije, Pokret zelenih, Narodna stranka, Inicijativa „Selo – grad“.
Na formiranja tog saziva Gradske skupštine SNS je imala 26 odbornika (sa PUPS) koji su bili u odborničkom klubu sa 2 odbornika sa liste SPS-JS. Do ovih izbora taj klub je napustilo 4 odbornika.
Gradonačelnik Šapca dosad je bio Nebojša Zelenović, koji je početkom 2013. godine napustio je DS i pristupio novoj poslaničkoj grupi Zajedno za Srbiju, a bio je i osnivač Saveza za Srbiju 2018. godine.
ZzS je napustila SzS pred ove izbore jer je odlučila da izađe na lokalne izbore u tom gradu, i pored odluke Saveza za Srbiju (SzS) da se izbori bojkotuju na svim nivoima.
U Srbiji su se danas održali parlamentarni, pokrajinski i u delu opština, lokalni izbori.
Građani Srbije glasali su 12. put za narodne poslanike od kada su održani prvi višestranački izbori 1990. godine.
Pravo glasa imalo je 6.583.665 birača koji su mogli da glasaju na 8.386 biračkih mesta.
Bitna promena u odnosu na prethodne izbore 2016. godine je što je cenzus za ulazak stranke odnosno liste u parlament smanjen sa pet odsto na tri odsto.
Ovi izbori stižu 56 dana kasnije nego što je bilo prvobitno planirano. Izbori su bili raspisani za 26. april, međutim, morali su da budu odloženi zbog pandemije korona virusa i proglašavanja vanrednog stanja.