ZEMLJOTRES posle optužnice protiv Tačija! Šta će biti u Vašingtonu?

"Zločini protiv čovečnosti, ratni zločini, uključujući ubistva, prisilan nestanak lica, progon i mučenje. Pitam se da li je sada sastanak u Vašingtonu osuđen na propast ", napisao je Džuda na svom Twitteru.

 Dopisnik britanskog Ekonomista za Balkan Tim Džuda izjavio je danas da vest o podizanju optužnice protiv Hašima Tačija, Kadrija Veseljija i drugih osmnjičenih menja sve i zapitao da li je sastanak u Vašingtonu sada unapred osuđen na propast.

"Zločini protiv čovečnosti, ratni zločini, uključujući ubistva, prisilan nestanak lica, progon i mučenje. Pitam se da li je sada sastanak u Vašingtonu osuđen na propast ", napisao je Džuda na svom Tviteru.

Džuda misli na na sastanak Beograda i Prištine koji bi trebalo da se održi 27.juna.

On je u seriji tvitova objavio i link ka sajtu Specijalnog tužilastva i dodao da u saopštenju za štampu piše da predpretresni sudija trenutno preispituje optužnicu da bi odlučio da li da potvrdi optužbe i razgovore o ponovljenim naporima Hašima Tačija i Kadrija Veseljija da "opstruiraju i podrivaju rad" suda.

"Da budem jasniji, pogrešio sam. Protiv Tačija je podignuta optužnica, nije optužen. To mora da potvrdi sudija za prethodni postupak. To je politički zemljotres", napisao je Džuda.

Da li tači sada treba da ide na sastanak I bude pregovarač u dijalogu sa Beogradom?

Prištinski analitičari to različito vide.

Tako politički analitičar Nedžemedin Spahiu kaže da, ako zaista bude podignuta optužnica protiv Tačija, on neće moći da ide na razgovore u Vašington 27. juna i moraće da podnese ostavku.

On je za Kosovo online rekao da optužnica protiv Tačija, Kadrija Veseljija i drugih ne može da ugroziti dijalog, niti ?e poljuljati "ugled Kosova", jer, isti?e, briselski dijalog i dijalog Beograda i Prištine nisu ugroženi, budući da je za dijalog odgovoran premijer privremenih kosovskih istitucija, a ne Tač

Glavni i odgovorni urednik prištinskog dnevnika Koha Ditore Agron Bajrami smatra da ovaj razvoj događaja menja celu situaciju i da ne zna da li je moguće imati normalan proces dijaloga.

"Što se same optužnice tiče, teško je komentarisati dok ne vidimo šta ona u stvari sadrži?, rekao je Bajrami

Sa druge strane, analitičar Fatmir Šeholi kaže da ne treba žuriti sa zaključima povodom optužnice protiv Hašima Tačija, jer, kako navodi za Tanjug, sud se još nije izjasnio da li prihvata zahtev tužilaštva.

Što se tiče dijaloga, on smatra, kako je rekao za Kosovo onlajn, da dijalog treba da se nastavi, jer, ističe, niko nije kriv dok se ne dokaže njegova krivica.

Ovaj sastanak u Vašingtonu bi trebalo da se održi u subitu, a Tači ostaje pri čvrstom stavu da preševska dolina treba da se pripoju Kosovu.

Za televiziju "Klan" je izjavio: "Tražiću u Vašingtonu da se Preševska dolina pripoji Kosovu."

 Ta izjava je objavljena danas, u danu kada je kao bomba odjeknula vest o podizanju optužnice protiv njega, Kadrija Veseljija i drugih za ratne zločine tokom sukoba na Kosovu.

Kako prenosi KosovoOnline, Tači je rekao da će to biti deo razgovora u Beloj kući i naveo da bi "demarkacija granice sa Srbijom mogla da otvori različite teme i diskusije", ali nije rekao na šta konkretno misli.

"Naravno, bio sam, jesam i ostaću veliki pristalica da se Preševo, Medveđa i Bujanovac pridruže Kosovu. Znam da će biti vrlo teško, ali to me ne sprečava da ovo pitanje uvek iznosim u razgovorima", kazao je Tači.

Prema njegovim rečima, fokus bi u razgovorima u Vašingtonu trebalo da bude na "uzajamnom priznavanju", kao i na članstvu Kosova u UN.

 U SRBIJI DVE PREDISTRAGE PROTIV TAČIJA I VESELJIJA

U sprskom tužilaštvu za ratne zločine vode se dva predistražna postupka protiv kosovskog predsednika Hašima Tačija i predsednika Demokratske partije Kosova Kadrija Veseljija, koje je Specijalizovano tužilaštvo Kosova sa sedištem u Hagu, optužilo zbog niza zločina nad Srbima, kosovskim Albancima i Romima.

Portparol tužilaštva za ratne zločine Vasilije Seratlić precizirao je za Tanjug da su u toku predistražni postupci protiv obojice zbog krivičnih dela: ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.

Protiv njih su godinama na snazi Interpolove poternice Srbije zbog ovih krivičnih dela.

Pre dve godine, međutim, Interpol je po prigovoru UNMIK-a dlučio da poternicu za Tačijem učini nevidljivom drugim državama na neko vreme.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.