Aleksandar Šapić je za televiziju N1 rekao da postoje neke stvari koje su iznad političkih stavova, a to je, kaže, zdravlje ljudi.
"U vreme kad je pandemija koronavirusa ponovo zaživela, pitanje je zašto država dozvoljava da se održavaju skupovi, a ja ih ne bih dozvolio", rekao je Šapić i dodao:
"Ali ako je vlast proteste dozvolila, a očigledno jeste onda mora i da štiti bezbednost svih građana, objekata i svega što to nosi".
On je rekao da je u demokratskoj i normalnoj evropskoj zemlji svaki vid protesta legitiman, ali da nije svaki i legalan.
Protesti koji se održavaju u Beogradu i drugim gradovima jesu legitimni, ali u jednom trenutku nisu bili legalni, navodi lider SPAS-a.
"Onog momenta kad protest postane nelegalan, tada je država dužna da štiti zakon i ustavno-pravni poredak. Svako ko je na bilo koji način prekršio zakon time što je napao policajca, uništavao društvenu i privatnu imovinu ili ugrožavao bilo čiju bezdednost, mora da bude sprečen, sankcionisan i osuđen od strane organa ove države", poručio je Šapić.
Šapić se osvrnuo i na navode da su u višednevnim protestima na centralnim beogradskim ulicama učestvovali pojedini strani državljani.
Lider SPAS-a je naveo i da svaki stranac koji je došao da na bilo koji način pokuša da utiče na unutrašnja dešavanja u Srbiji, mora biti ekspresno procesuirani i osuđen.
"Uz to, ne znam zašto već nisu osuđeni svi koji su ušli na silu u Skupštinu. Kao prvo, Skupština ima svoju političku simboliku, a kao drugo to je je parlament svih nas, bez obzira da li smo vlast ili opozicija", napomenuo je Šapić za N1.
Komentarišući optužbe na račun policije zbog prekomerne upotrebe sile prema demonstrantima, Šapić je istakao da osuđuje svaki takav slučaj, ali je dodao da "u situaciji u kojoj su bili policajci mogu da ih razumem".
"Gledao sam na televiziji kako policajci stoje i sat vremena ih neko gađa kamenjem, ogradama i kaiševima, a onda kada krenu u kontrajuriš treba da znaju da li je ih neko dvadeset sekundi ranije gađao ili se tu našao kao slučajni prolaznik. Da sam deo vlasti i da se bavim bezbednošću, obavestio bih sve građane da policija neće intervenisati dokle god su protesti mirni, kao što i nije intervenisala", kaže Šapić i dodao:
"Onog momenta kada protest postane nasilan, svi koji ne smatraju da je to pravi način političke borbe imaju 15 minuta da odatle odu, a ko se ne skloni biće tretiran kao bilo koji nasilnik".
Predsednik SPAS-a navodi i da policajac "kojem je puls 200 i koga gađaju sat vremena" ne može u momentu kada kreće u intervenciju da razmišlja da li je "neko tu seo ili je baš tu vozio bicikl i imao džoging u 23.45 pored Skupštine".
Lider SPAS-a, koji je na izborima održanim 21. juna obezbedio parlamentarni status, podvukao je da nikada nije sporio da je legitimno čak i nasilno preuzimanje vlasti, nazivajući to revolucijom, ali je naglasio da on nikada nije bio za tu opciju.
"Činjenica je da su ovi protesti bili nasilni. I onda, kad se sve to desilo, mi se bavimo time da li je neki policajac u onom trku udario nekog više ili manje. Nikad ne bih udario tri puta nekog ko leži na zemlji, ali ima različitih ljudi. Dajte da se bavimo uzrokom, pa ćemo onda doći i do toga da li je neko prekomerno upotrebio silu", smatra Šapić, dodajući da se "nada da nasilja više neće biti".
On je kritikovao i način na koji su o protestima izveštavali domaći mediji, za koje tvrdi da su "sve manje objektivni".
"Ovde je pitanje hoćemo li da pokušamo da budemo objektivni ili ćemo da plasiramo vest onako kako odgovara našoj medijskoj kući. Onda mediji kada neko prebije njihovog fotoreportera napadača nazivaju huliganom, a kad isti taj huligan bude prebijen od policajca, onda je on ‘naše dete‘. Pa, i ovaj što ga je prebio je ‘naše dete‘. I zato pitam da li ta ‘naša deca‘ ugrožavaju bezbednost druge ‘naše dece‘, jer i policajci su ‘naša deca‘. A to da li je neki policajac prekoračio ovlašćenja tek treba da se utvrdi, jer to ne možete da znate u noći u kojoj je bio haos", zaključio je Šapić za N1.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.