To se odnosi na Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
Tako bi sektor koji sada vodi Zorana Mihajlović mogao da bude podeljeno na barem dva: Ministarstvo građevinarstva i infrastrukture i Ministarstvo saobraćaja, kojem bi bile dodate i telekomunikacije. Resor Mladena Šarčevića bi bio podeljen tako što bi pored Ministarstva prosvete bilo oformljeno i Ministarstvo za visoko obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj, saznaje "Blic".
Drugačiji izgled Nemanjine 11 najavio je početkom jula i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Biće značajnih promena i u vladi i u ministarstvima, kao i promena u zakonima", rekao je tad predsednik Srbije.
Novi krug razgovora očekuje se za dve nedelje, a kako kažu izvori bliski SNS, glavna ideja "provetravanja" je da se sektori koji su preglomazni i koji su pokrivali više oblasti razdvoje zbog efikasnosti.
"I ranije je bilo najava da bi ministarstvo Zorane Mihajlović moglo da bude podeljeno, jer je ovakvo kakvo je sada preobimno. U njemu ima čak devet sektora, sedam državnih sekretara, sedam pomoćnika ministara, dok, recimo, Ministarstvo za EU ima četiri sektora. Saobraćaj bi, po sadašnjem sagledavanju, trebalo da bude deo posebnog resora u kome bi se našle i telekomunikacije, koje su sada neprirodno vezane za turizam. Tako bi se na neki način ta nedovoljno prirodna veza turizma i telekomunikacija prekinula, odnosno stvorilo bi se novo koje bi imalo funkcionalnu povezanost sa svim segmentima saobraćaja uključujući i telekomunikacioni", navodi sagovornik lista.
Rade se i procene efekata razdvajanja prosvete od nauke i tehnološkog razvoja i stvaranja dva od sadašnjeg jednog ministarstva.
"Ta ideja o izdvajanju figurira još od 2012. godine, kada su SANU i univerziteti u Beogradu i Novom Sadu tražili izdvajanje visokog obrazovanja i nauke od prosvete. Ovo rešenje je sada u opticaju i sam predsednik Vućić smatra da bi ovo razdvajanje bilo dobro za srpsku nauku koja zaslužuje da ima svoj poseban resor. Zato se ovih dana obavljaju neke neformalne konsultacije i traži mišljenje od uglednih profesora i naučnika za realizaciju ove ideje. Svi oni su saglasni da bi to bio dobar potez jer je visoko školstvo duboko vezano za nauku, odnosno da pravog visokog školstva nema bez istraživačkog rada. Ta njihova mišljenja najverovatnije će biti uvažena i po svoj prilici biće formirano novo Ministarstvo za visoko obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj, a da će kao posebno ostati Ministarstvo prosvete", kaže izvor.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.