U poslednja 24 sata u Srbiji je preminulo još sedam osoba, a registrovano je 287 novozaraženih.
Na respiratorima se trenutno nalazi 143 pacijenata.
Naučnici su saopštili da je završen deo istrage o poreklu korona virusa koji hara svetom, a nemački mediji okrivljuju Balkan za širenje virusa.
U Srbiji je registrovano novo žarište korona virusa, a pročitajte i šta je epidemiolog dr Vesna Mioljević rekla o mutaciji virusa.
Cene testova na korona virus u privatnim laboratorijama su i do četiri puta skuplje nego u državnim.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar danas je poručio da ima mesta za sve zaražene u bolnicama i da je malo smanjen pritisak na zdravstvo.
Epidemiolog dr Predrag Kon govorio je o uticaju visokih temperatura na virus i poručio "još uvek postoji šansa da virus nestane".
Saznajte kako pravilno da održavate maske da se ne biste zarazili, ali i šta stručnjak kaže - ko se više plaši korone, muškarci ili žene?
MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
"Mi se svi nadamo da je pre kraja godine moguće da bude vakcine, ne samo kao Srbija, već ceo svet se nada, jer bi nas to kao populaciju značajno ojačalo u borbi protiv virusa. Nade se polažu u bar dve do tri farmaceutske kuće, ali ne možemo govoriti još o nečemu što je izvesno", istakla je Darija Kisić.
"Ono što treba svima da nam bude jasno da sve vakcine koje su u upotrebi u našoj zemlji i koje će da budu, sve su prošle bezbednosne procedure i kontrole i koriste se i u drugim zemljama, pre svega zemljama EU. Nijedna vakcina neće i ne može da bude primenjena kod nas ukoliko nema sve sertifikate, ukoliko nije prošla sve kontrole u našoj Agenciji za medicinska sredstva i mora da bude maksimalno bezbedna i visoko efikasna".
"Pitanje imunizacije je jako značajno, isključivo javno-zdravstveno pitanje. Kada, kako i u kom momentu i da li će da se uvede neka vakcina u našu zemlju, kao obavezna ili preporučena, ima jasan protokol koji je baziran na stručnim elementima, nikakav drugi parametar i kriterijum ne može da dođe u obzir. Kada je u pitanju vakcina protiv kovida-19, iako je u ovom momentu veliki broj zemalja u trci za pravljenje vakcine, jer nam je svima jasno kolike su potrebe za njom, u ovom momentu još nijedna vakcina nije napravljena, niti je u fazi da bi mogla da se primi u nekom bližem vremenskom periodu", rekla je dr Darija Kisić Tepavčević na konferenciji za medije Kriznog štaba.
Sve osobe koje imaju kliničku sliku koja zahteva hospitalizaciju iz ustanova biće hospitalizovane. U Požarevcu u ustanovi za zdravstvenu zaštitu su zaražene 94 osobe, a među njima su i zdravstveni radnici. "Korona virus je vrlo nepredvidiv i može u dovesti za kratko vreme do pogoršanje, zato je potrebno da u tim ustanovama bude dovoljan broj zdravstvenih radnika", rekla je Kisić.
"Stariji su najranjiviji segment našeg društva, i moramo da učinimo sve da ih sačuvamo, istakla je doktorka koja je rekla da sada ima zaraženih i među našim najstarijima", dodala je.
U ustanovama socijalne zaštite takođe je registrovan određen broj obolelih.
"Mere ostaju na snazi. One daju efekat", istakla je doktorka Darija.
Danas se u Subotici se beleži povećanje broja obolelih.
"Osim smanjenja laboratorijskih potvrđenih slučajeva sada jasno vidimo u svim delovima naše zemlje tendenciju smanjenja obolelih", rekla je doktorka Kisić.
Od početka epidemije u našoj zemlji je testirano ukupno 703.246 uzoraka, a trenutno je hospitalizovano 3.430 pacijenata.
Ukupan broj registrovanih slučajeva je 26.738, a ukupan broj umrlih je 605, dok je procenat smrtnosti 2,26%
U poslednja 24 sata preminulo je sedam osoba, rekla je Darija Kisić čime je ukupan broj preminulih 605.
Na respiratorima se trenutno nalazi 143 pacijenata.
U poslednja 24 sata u Srbiji je preminulo još sedam osoba, a registrovano je 287 novozaraženih.
Na respiratorima se trenutno nalazi 143 pacijenata.