Srbija

ZBOG OVOGA ALBANCI DIŽU FRKU: Procureli delovi sporazuma iz Vašingtona

Autor Georgi Mitev Šantek

Sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, čije potpisivanje se očekuje u Beloj kući za par sati, još nije obelodanjen, ali su neki njegovi delovi procureli u javnost, "zahvaljujući" neslaganju među kosovskim liderima.

Izvor: Ilustracija MONDO

Bivši premijer samoproglašenog Kosova, Ramuš Haradinaj, poručio je danas popodne aktuelnom premijeru Avdulahu Hotiju da će napustiti vladajuću koaliciju ako Hoti potpiše sporazum kojim se, kako je naveo Haradinaj, upravljanje jezerom Gazivode, odnosno delom teritorije i resursima tzv. Kosova prepušta .

Sporazum takođe predviđa i realizaciju projekta "mini Šengen", kojem se Priština protivila, uprkos pritisku albanskog premijera Edija Rame da se priključi toj inicijativi predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Dokumentom se predviđa i moratorijum na članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama na godinu dana, što se takođe saznalo zahvaljujući nezadovoljstvu Haradinaja.

"Mimo ovih elemenata sporazuma sa nesumnjivo političkim implikacijama, dokument sadrži projekte vredne 13 milijardi dolara", kako je prenela prištinska TV Kljan Kosova.

Sporazum se, navodi se, bavi pitanjima ekonomskog razvoja, a reč je o 13 milijardi dolara predviđenih za ulaganje u u infrastrukturne i zajedničke regionalne projekte koji će uticati na razvoj tzv. Kosova I Srbije.

Inače, televizija Klan Kosova izveštava, nezvanično, sporazum neće potpisati međusobno delegacije Beograda i Prištine, već svaka strana potpisuje dokument sa američkim predsednikom Donaldom Trampom.

Očekuje se, kaže ta TV, da neće biti potrebe da ti dokumenti budu ratifikovani u parlamentu.

Ramuš Haradinaj je rekao je" ipak srećan" što se postiže sporazum sa Srbijom uz posredovanje SAD, ali smatra da su neki delovi osetljivi.

"Upoznat sam sa svim. (U sporazumu) nije bilo elementa priznanja. Bilo je nekoliko tačaka međusobnih odnosa, od kojih je za jednu, Tačku 10, Srbija tražila uklanjanje. Postoje i druge tačke koje su osetljive, to je 'Mini Šengen', zatim moratorijum na članstvo u međunarodnim organizacijama na godinu dana, ali jedina prepreka neslaganja oko sporazuma je pitanje Gazivoda, za koje ne razumem zašto o tome treba da se saglasi i Srbija", izjavio je Haradinaj.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.