Ovog puta Albanci su smislili novu, suludu stvar, i Pećku patrijaršiju, jedan od najznačajnijih objekata srpske istorije koji se nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine, "prekrstili" u albansku crkvu, i to pravoslavnu!
Upravo to je objavljeno na Facebook stranci Pećke vesti (Peja news), koja se vodi na albanskom jeziku.
"Pećka patrijaršija, albanska pravoslavna crkva", piše u opisu fotografije na kojoj se nalazi ovaj srpski spomenik kulture.
Očekivano, komentari na objavu su eksplodirali, a jedan broj Albanaca se svim silama trudio da objasni da ovo zaista i jeste njihovo istorijsko nasleđe.
"Mi naše ne palimo i otimamo. Zašto vi to radite ako kažete da je vaše?" glasi jedan od komentara.
I zaista, nije nepoznanica da je Pećka patrijaršija nebrojano puta bila meta napada, od pokušaja skrnavljenja, do paljenja.
U prevodu, pokušaji otimanja i prisvajanja svega što je srpsko ne prestaju, a ovo je samo jedan u nizu, ali ne i jedini.
Ove godine je, recimo, na velikoj albanskoj televiziji u udarnom terminu prikazan dokumentarni film "Velika srpska istorijska obmana - kako su Srbi ukrali albansku istoriju”, gde se sve srpsko proglašava albanskim na KiM, ali i u Severnoj Makedoniji.
U septembru ove godine je prištinski list "Koha ditore" pisao o tome da je srpska država svoje drevne srednjovekovne spomenike na Kosovu i Metohiji "ponovo izgradila ili obnovila na temeljima drevnih spomenika rimskog i vizantijskog perioda", uz tvrdnju da su srednjovekovni manastiri SPC na Kosovu "drevni kako za autohtone Arbre (Albance), tako i za Srbe koji su okupirali Kosovo".
Po njima, reč je o srpskim crkvama i manastirima od Dečana, Gračanice, crkve svetih Mihaila i Gavrila, preko Bogorodice Ljeviške u Prizrenu i crkve Svetog Stefana u Mitrovici, do Pećka patrijaršije.
Pokušavaju da prisvoje i srednjovekovnu srpsku tvrđavu u blizini Novog Brda, za koju takođe tvrde da je Albanska, pa su u par navrata na njenim bedemima pobadali i kosovske simbole.
Da im prisvajanje tuđeg i prekrajanje istorije nije nepoznato pokazali su i pre dve godine kada je kosovska skupština Prizren, koji je bio privredno i duhovno sedište srpske srednjevekovne države i prestonica srpskih careva Dušana i Uroša, proglasili "istorijskom prestonicom Kosova".
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Mondo/Blic)