Dranje roditelja na rekreativnim, nastavi u prirodi, ekskurzijama i izletima je u punom jeku. Za putovanja za pet, šest ili sedam noćenja mora da se plati minimum 20.000 dinara, što je u retkim slučajevima, a cena se najčešće kreće između 23.000 i 30.000 dinara.Roditelji su ogorčeni usled sumnje da se neko, pre svega direktori, debelo ugrađuju. Samim tim cene su iznad svih realnih očekivanja.
"Uveče oko 19 časova stigao nam je mail da se do sutradan ujutru odlučimo da li će dete ići na rekreativnu. Ponuda je šest dana, pet noćenja, smeštaj na Kopaoniku, cena 23.500 dinara, na četiri rate. U redu, kratak rok možda i razumem, pošto je Krizni štab pre nekoliko dana ukinuo zabranu za đačka putovanja, međutim, to da baš moramo da se odlučimo preko noći nije mi najjasnije. Što se tiče cene, šta da kažem osim katastrofa. Za taj novac može se uplatiti apartman u Grčkoj za četvoročlanu porodicu, na deset dana", požalio se jedan roditelj beogradskog osnovca.
Takvih priča ovih dana ima mnogo. Jedan penzionisani direktor osnovne škole u Beogradu objašnjava kako sve funkcioniše.
"Procedura je takva da bi škola trebalo da raspiše javni poziv za organizaciju đačkog putovanja, a onda se agencije prijavljuju i šalju ponude o kojima odlučuje savet škole. U praksi, mnoge agencije i mnogi direktori šteluju ponude tako da posao dobija agencija koja je u dilu sa direktorom. Direktor dobija procenat, a njegov zadatak je da ubedi roditelje i članove saveta da ne zatežu. Ovih dana čak ni za tim nema potrebe jer zbog kratkog roka ne može da se ispoštuje procedura, pa se škole dogovaraju direktno sa agencijom."
Predrag Jakovljević, vlasnik agencije koja organizuje đačka putovanja tvrdi da se sve radi po propisima. On je tender dobio 2019, pre pandemije korona virusa.
"U strukturi cene, koja se nalazi u školi kao moja tenderska dokumentacija, sve je sadržano. Koliko košta boravak, koliko hotel, koliko je učenika gratis, naknade za nastavnike 950 dinara bruto, sa porezima, to je oko 600 po danu po đaku. Sa tom cenom sam izuzetno povoljan u odnosu na konkurenciju."
Jakovljević se slaže da se u Grčkoj za te pare može letovati, ali i ističe da se po strukturi cene koju je ponudila njegova agencija vidi koliko je tu komponenti.
Iz Ministarstva prosvete navode da kao institucija ne mogu da utiču na cenu ili odabir aranžmana, jer to nije u njihovoj nadležnosti.
"Ugovore sklapaju škole kao pravna lica", navodi Ministarstvo.
(MONDO/Alo)