"Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, samo u prvoj nedelji avgusta došlo je do povećanja od 50 odsto zastupljenosti pozitivnih kovid pacijenata u 228 zemalja", rekla je Jovanović u Jutarnjem programu RTS.
Pričajući o većem broju poseta kovid ambulantama i hospitalizovanih, ona je iznela da se "nalazimo u kovid talasu". Odgovarajući na pitanje da li se može sprečiti zahuktavanje virusa, ili je kasno, ona je ukazala da se ne može u potpunosti sprečiti širenje ovog talasa, ali "možemo dati doprinos tome".
"Treba da uradimo onu aktivnost koja se od svih nas očekuje. Da bi u celokupnoj populaciji došlo da smanjenja zaražavanja, prevetivne mere koje nikad nisu ukinute treba pojačati. Primena svih tih preventivnih mera daće doprinost, dakle ne zaboravimo - distancu, izbegavanje okupljanja, korišćenje svih onih higijenskih mera koje smo više puta pominjali, i naravno vakcinacija", navela je direktorka "Batuta".
Upitana da li Krizni štab za borbu protiv korone razmišlja da pooštri mere, i ukoliko razmišlja u kom pravcu bi to bilo, ona je rekla da je aktivnost štaba "kontinuirana".
"Kada su u pitanju nove mere one će svakako biti razmatrane i, ubeđena sam, donete u zavisnosti od epidemijske krive, kao što vidimo tokom jučerašnjeg dana smo prešli hiljadu inficiranih osoba. Testirano je 10.700 osoba, svaki deseti je bio pozitivan, to je jako veliki broj", rekla je Jovanović, ne precizirajući kada će se održati nova sednica Kriznog štaba.
Direktorka Instituta kaže da se najveći broj inficiranih nalazi u najvećim gradovima, gde su migracije najveće i gde je došlo do pada primene preventivnih mera.
Kada je reč o uvođenju obavezne imunizacije određenih grupa stanovništva, zdravstvenih radnika i zaposlenih u javnim službama, Verica Jovanović je navela da postoji potreba da se poveća obuhvat imunizacijom kod ljudi koji se kreću u javnim službama.
"Mi zato radimo kao zdravstveni sistem i kao zdravstvena struka na povećanju obuhvata, ali istovremeno i na razvoju i samosvesti i osećaja da je vakcinacija mera koja će dovesti do zaustavljanja širenja virusa, istovremeno do sprečavanja zaražavanja, jer su nevakcinisane osobe sada ciljna populacija i najveći broj svih koji su oboleli su osobe koje se nisu vakcinisale", rekla je Jovanovićeva i pozvala sve koji se nisu vakcinisali da to učine. Dodala je da se jako mali broj vakcinisanih osoba nalazi među obolelima, a da je najviše onih koji se nisu imunizovali.
"To je jedan od ključnih zaključaka koji istovremeno govori da treba obratiti pažnju na one koji su ranjivi, kojima je i period od potpune vakcinacije već prešao šest meseci, a istovremeno, treba obratiti pažnju na sve osobe koje su imunodeficijentne, koje poseduju određene hronične bolesti, jer njihova imunogenost, odnosno sposobnost imunog sistema da se odbrani od virusa nije ista kao kod zdravih ljudi", naglasila je Verica Jovanović.
(MONDO)