Nakon Zagrebačkog i Podgoričkog plenuma, Novosadski je treći u nizu plenuma koji za cilj imaju da okupe građanske snage u regionu i naprave mrežu istaknutih pojedinaca, zvaničnika, aktivista, stručnjaka, intelektualaca i boraca za demokratiju, ljudska prava i pomirenje u regionu.
Pred više stotina Novosađana i gostiju, tokom ova dva dana na Petrovaradinskoj tvrđavi su se razmatrale teme poput aktivizma kao načina borbe protiv fašizacije društva, načina na koji kultura i umetnost mogu da doprinesu izgradnji kulture sećanja, a istoričari su davali odgovor na pitanje da li je završen raspad Jugoslavije i zbog čega je upravo Vojvodina bila prva žrtva. Na Novosadskom plenumu održana je i debata o Otvorenom Balkanu na kojoj su učesnici govorili o prednostima i nedostacima ovog procesa, kao i izazovima koje on sa sobom nosi. Učesnici Novosadskog plenuma bili su ministri, poslanici, istoričari, umetnici, aktivisti, stručnjaci, predstavnici organizacija civilnog društva i drugi istaknuti pojedinci iz zemalja Zapadnog Balkana. Među njima su Branko Ružić, prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije, Latinka Perović, istoričarka, Kokan Mladenović, pozorišni reditelj, Feđa Štukan, glumac i pisac, Goran Miletić, organizator EuroPride 2022, Tvrtko Jakovina, istoričar, Gordana Đurđević, nekadašnja potpredsednica Vlade Crne Gore.
Zaključci Novosadskog plenuma, konkretna rešenja i predlozi za proces pomirenja u regionu, ubrzanje evropskih integracija i rešenja nekih od gorućih regionalnih problema, biće predstavljeni domaćoj, regionalnoj i međunarodnoj javnosti, poput onih sa ranijih događaja biće u budućem periodu i bez sumnje će privući veliku pažnju političkih institucija i donosilaca odluka u regionu i Evropi.