Povodom obeležavanja Dana Kopnene vojske 16. novembra i godišnjice početka Kolubarske bitke, jedne od najvećih pobeda u srpskoj vojničkoj istoriji i 75. godišnjice postojanja Vojnofilmskog centra "Zastava film", Ministarstvo odbrane pripremilo je serijal od 60 kratkih dokumentarno-edukativnih filmova na temu Prvog svetskog rata.
Prvih pet minijatura već je dostupno na sajtu ministartva, a počev od 21. novembra svakodnevno će biti objavljivljena po jedna nova epizoda.
Projekat ima za cilj negovanje kulture sećanja na ličnosti i događaje iz savremene nacionalne i vojne istorije. U njemu se na naučno utemeljen i zanimljiv način pripoveda o dramatičnim političkim okolnostima koje su prethodile do tada najvećem sukobu u istoriji civilizacije i stradanju slobodoljubivog srpskog naroda i njegove vojske od 1914. do 1918. godine.
Dokumentarni video sadržaji su dokaz junaštva i slave naše vojske i svedočanstvo njene presudne uloge u borbi za opstanak i razvoj moderne srpske države. Slobodno možemo reći da je ovaj sadržaj veoma značajan i za nastavni kadara u srpskim školama za obradu lekcija koje se bave tematikom Velikog rata kao i za učenike kako bi što bolje shvatili taj period i značaj svega što su Srbi uradili.
Projekat "Minijature" rediteljke Slađane Zarić nastao je u produkciji "Zastava filma" u saradnji sa našim eminentnim istoričarima dr Miletom Bjelajcem, direktorom Instituta za noviju istoriju Srbije, dr Aleksandrom Životićem, redovnim profesorom na Filozofskom fakultetu u Beogradu, dr Božicom Mladenović, redovnim profesorom na Departmanu za istoriju Filozofskog fakulteta u Nišu (nedavno preminula) i pukovnikom dr Daliborom Dendom, naučnim saradnikom i istoričarem u Institutu za strategijska istraživanja Univerziteta odbrane. Direktor fotografije bio je Žarko Pekez.
Prva epizoda nosi naziv "Antanta i Centralne sile kraj 19. i početak 20. veka", a tekstualni zapis na sajtu je zabeležio dr Aleksandar Životić sa Filozofskog fakulteta u Beogradu.
- Dvorac Versaj, Dvorana ogledala, mesto gde je 1871. godine proglašeno ujedinjenje nemačkog naroda i formirana nemačka carevina. Samo 50 godina kasnije na istom mestu potpisan je mirovni sporazum sa Nemačkom koji je označio kraj Prvog svetskog rata, u kojem je živote izgubilo oko 15 miliona ljudi, a više od 20 miliona bilo ranjeno.
Dalje se objašnjava da su ujedinjenja nemačkog, ali i italijanskog naroda u velike nacionalne države krajem 19. veka dovela do pomeranja političke ravnoteže u svetu. Austrougarska je tražila proširenja na srednjeevropske i delom balkanske prostore.
Kolonije su već bile osvojene, tržišta podeljena, nametnula se potreba za redefinisanjem postojećeg poretka u Evropi. Nove zemlje tražile su svoj deo.
Zato su Nemačka, Austrougarska i Italija 1882. sklopile savez Centralnih sila, ili Trojni savez, koji je podrazumevao da će svaka od članica uputiti vojnu pomoć bilo kojoj od zemalja saveznica ukoliko bude napadnuta...