"ON JE LAŽOV"! PUKOTINE U NESTOROVIĆEVOM TABORU: Tri stvari su jasan signal u kom pravcu ide vlast u Beogradu

U listi Branimira Nestorovića došlo je do sukoba oko vlasti u Beogradu.

MONDO/Uroš Arsić

Novi izbori u Beogradu su sve dalje, ali se zato situacija oko formiranja vlasti sve više komplikuje i zapetljava. I to ne među strankama vlasti, već opozicije. U centru svega je "Mi - Glas iz naroda" koji se vezuje za Branimira Nestorovića, a čiji je nosilac bio Aleksandar Jerković, u kojoj trenutno vladaju potresi izazvani činjenicom da su jedni, kako se da naslutiti, raspoloženi da budu deo vladajuće koalicije, dok je drugi tabor izričito protiv.

To objašnjava Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida, ocenjujući da je u ovom trenutku za nijansu izvesnije formiranje većine nego novi izbori. Klačar je kao razloge naveo to što su protesti dela opozicije relativno skromni i nema većeg pritiska demonstranata na ulici, drugi razlog je što ne postoji suštinski veliki pritisak ni zapadnih zemalja, a treći su "pukotine" u pokretu "Mi-glas iz naroda" koje, kako kaže, otvaraju prostor da se započnu pregovori između vladajuće većine i njihovih odbornika.

Signal 1) Pukotine u Nestorovićevim redovima

Pukotine u Nestorovićevim redovima signal je da bi, SNS i SPS u nekima od njih mogli da nađu dva odbornika za većinu. Sve se zakuvalo nakon što je kandidat za gradonačelnika Srpske napredne stranke Aleksandar Šapić pozvao sve koji su prešli cenzus, a naročito Nestorovićevu grupu, na konsultacije.

Od tad svi upiru prstom u Jerkovića, pošto nije okolišao, već odmah pozvao partnere sa gradske liste na razgovor. Oni su, međutim, decidno odgovorili da razgovora sa SNS, ali ni sa njim nema, što je pokrenulo višednevno prepucavanje. Poslednja epizoda je javno ograđivanje Nestorovićevog odbornika Branka Pavlovića od Jerkovića. Izričito je rekao da ne postoji koalicija pokreta sa pokretom "Nema nazad, iza je Srbija" i čak tvrdi da je "on bio samo jedan od 10 potpisnika ugovora o izlasku na izbore kao grupa građana".

"Nema nikakve koalicije, nema nikakvog drugog pravnog lica koje treba nešto da se pita i nešto da odlučuje i nema nikakvog drugog disonantnog tona unutar ovih deset ljudi koji su ovaj ugovor potpisali. Ima gospodin Jerković, koji ima neka svoja razmišljanja", kazao je za RTV Vojvodina Pavlović.

Ko je lažov?

Prethodno je Dragan Stanojević, jedan od osnivača udruženja "Mi, glas iz naroda", rekao da su u tom pokretu "sigurni da niko od njihovih kandidata za beogradske odbornike neće podržati koaliciju SNS-SPS, osim možda Jerkovića koji je bio nosilac liste". Kazao je da su osnivači pokreta razgovarali s većinom kandidata za odbornike i da su svi istakli da će poštovati stav da se ne stupa u koalicije ni sa SNS-SPS, kao ni sa "Srbija protiv nasilja" i NDSS-POKS.

Jerković se, sa druge strane, iz sve snage trudi da zadrži zasluge za rezultate izbora i optužuje Stanojevića da laže. "Dragan Stanojević je lažov. Niti smo se videli od izbora niti razgovarali. A ne vidim ni o čemu bismo. Saradnja je bila samo sa doktorom Nestorovićem koji je jedini bio na mojoj listi i čija popularnost svakako jeste bila od ogromnog uticaja na beogradski rezultat. Baš kao i za republički", napisao je na društvenoj mreži "Iks".

Signal 2) Skroman pritisak iznutra

Drugi signal, kako kaže Klačer, da je prestonica daleko od izbora je činjenica da su protesti dela opozicije relativno skromni i nema većeg pritiska demonstranata na ulici. Protest je započet dan nakon održanih izbora, članovima koalicije "Srbija protiv nasilja" priključili su se i student, ali je odziv bio skroman.

Onda je pred novogodišnje praznike opozicija najavila pauzu kako bi prikupila dokaze o izbornim nepravilnostima, pa se prošlog petka vratila na ulice. Od tada se održavaju jednom nedeljno, a najnoviji se održava ispred Ustavnog suda, kojem su podneli zahtev za poništavanje gradskih izbora.

Signal 3) Još manji pritisak zapadnih zemalja

Treći signal, smatra Klačar, je činjenica da ne postoji suštinski veliki pritisak ni zapadnih zemalja. Lista "Srbija protiv nasilja" (SPN) je pet dana nakon izbora pisala evropskim institucijama tražeći da ne priznaju rezultate izbora i da pokrenu međunarodnu istragu o izbornim nepravilnostima. Iz Evropske komisije je stigao odgovor da očekuju da državni organi pozabave time.

Uz to, rekli su da čekaju konačan izveštaj OEBS/ODIHR-a i "preporuke za buduće izbore, koje bi trebalo sprovesti što je pre moguće i mnogo pre narednih izbora". ODIHR se nedavno oglasio i rekao da će se potruditi da "u narednim nedeljama završi finalni izveštaj o decembarskim izborima u Srbiji, i da se njegovo objavljivanje očekuje do kraja februara".

U međuvremenu su i pojedini poslanici EP međusobno zaratili, poput šefa spoljnopolitičkog odbora Slobodarske partije Austrije (FPO) Maksimilijana Krausa i vođe Socijaldemokratske partije Austrije (SPO) Andreasa Šidera. Klaus je optužio Šidera da je pristrasan, iako sam nije indentifikovao bilo kakve izborne nepravilnosti.

Rezultati izbora u Beogradu

Vanredni izbori za Skupštinu grada Beograda održani su 17. decembra prošle godine, zajedno za vanrednim parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim u 65 gradova i opština. Ovo su rezultati:

  • SNS - 49 mandata
  • "Srbija protiv nasilja" - 43
  • Koalicija NADA - 7
  • "Mi - Glas iz naroda" - 6
  • SPS - 5

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

"IZBORI U BEOGRADU ĆE SE PONOVITI UKOLIKO SE NESTOROVIĆ NE ODLUČI!" Božić: Radujem se jer će građani dati još veće poverenje SNS-u  Kurir televizija

(Blic/MONDO/I.V.)