• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zabrana kasetnih bombi - ali ne i za SAD

Vlade više od 100 zemalja potpisale su u Dablinu nacrt međunarodnog sporazuma o zabrani upotrebe i skladištenja kasetnih bombi, iz kojeg će, međutim, biti izuzete neke države, među kojima i SAD.

Vlade više od 100 zemalja potpisale su u Dablinu nacrt međunarodnog sporazuma o zabrani upotrebe i skladištenja kasetnih bombi, iz kojeg će, međutim, biti izuzete neke države, među kojima i SAD.

Sporazum, koji obavezuje države potpisnice da ovu vrstu bombi uklone iz svog arsenala u roku od osam godina, okončao je dvonedeljnu raspravu na međunarodnoj konferenciji u glavnom gradu Irske, organizovane kao deo napora pokrenutih u februaru u Oslu, da se zabrani upotreba kasetnih bombi, kao što je bio slučaj sa nagaznim minama.

Pod pritiskom članica NATO-a, tekst konvencije o zabrani kasetnih bombi sadrži i ustupak prema Amerikancima i drugim državama koje žele da nastave proizvodnju i upotrebu ove vrste municije, jer dozvoljava vojnu saradnju između zemalja koje će u decembru u Oslu potpisati sporazum i onih koje to ne žele da učine.

Glavni proizvođači tog oružja - SAD, Izrael, Kina, Rusija, Indija i Pakistan - nisu učestvovali na konferenciji u Dablinu, saopštivši da neće podržati sporazum, prenela je agencija DPA.

Kasetne bombe se prilikom eksplozije rasprsnu u stotine sitnih ubojitih projektila, a one koje ostanu neaktivirane stvaraju neku vrstu minskog polja koje nastavlja da odnosi živote godinama posle završetka sukoba.

Prema zvaničnim izveštajima, ova vrsta municije poslednji put je korišćena u julu i avgustu 2006., tokom izraelske ofanzive u Libanu. Izrael je tada oštro kritikovan, jer je ovakve bombe bacao na oblasti naseljene civilima.

Na užoj teritoriji Srbije, avioni NATO-a su 1999. godine bacili na Niš ukupno 36 kontejnera kasetnih bombi, a u 40 napada ovim i drugim konvencionalnim bombama ubijeno je 15 ljudi, a više desetina je ranjeno.

Britanski premijer Gordon Braun pozdravio je u Dablinu potpisivanje nacrta sporazuma, rekavši da on predstavlja "ogroman korak napred" u nastojanjima da se svet učini bezbednijim.

(Tanjug)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image