Njih su sledile i druge države — Libija, Jemen i Maldivi.
Kao razlozi za tu odluku navedeni su destabilizovanje bezbednosti i stabilnosti i akcije usmerene na podršku terorizmu, uključujući i terorističke grupe u Jemenu, kao što su Al Kaida i ISIS.
Geopolitička napetost na Bliskom istoku udarila je na berzu Katara.
Nakon te odluke porasla je i politička napetost na Bliskom istoku, pa je tako barel "brenta" na londonskoj berzi poskupeo je za procenat i po — do 50,58 odsto.
Trgovanje naftom marke "brend" prešlo je cifru od 50 dolara za barel, dok je trgovanje sa WTI u Njujorku povećano za 1,28 odsto — do 48,27 dolara za barel, piše "Sputnjik".
U strahu od zatvaranja granica i nestašice proizvoda, mnogi su krenuli u nabavku prehrambenih namirnica i druge robe, ostavivši u prazne rafove u prodavnicama.
"Prodavnice se prazne. Mleko i piletina nestaju, a njih uvozimo iz Saudijske Arabije", kazao je jedan od stanovnika.
POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:
Indeksi katarske berze pali su za osam odsto — pale su akcije 13 ključnih katarskih kompanija. Hartije od vrednosti katarske Nacionalne banke izgubile su 9,7 odsto, akcija "Vodafon Katar" pale su za deset odsto, veliki rizici su i za glavnog avio-prevoznika — "Katar ervejz".
Nova pitanja
Kako je naveo u razgovoru za RT načelnik analitičkog odeljenja IK "Veles kapital" Ivan Manajenko, zbog aktuelne situacije postavljaju se dodatna pitanja i nedoumice o sporazumu OPEK-a za smanjenje proizvodnje nafte i stvaranja nestabilnosti na tržištu nafte.
"Tržište reaguje na svako zaoštravanje odnosa na Bliskom istoku kao pretnja stabilnosti za naftne fjučerse i odmah reaguje na povećanje cena. U dugoročnoj perspektivi nije sasvim jasno kako će se razvijati situacija i postavljaju se nova pitanja, npr. članstva Katara u OPEK-u. Ako se pretpostavi da bi u budućnosti situacija mogla naterati Katar da izađe iz OPEK-a ili naruši aktuelne dogovore, to će stvoriti dodatnu napetost na tržištu", objasnio je Manajenko.
Po mišljenju analitičara, svaki negativni razvoj situacije podsticaće naftne kvote na rast.
Geopolitički konflikt neće izazvati kritičan uticaj na naftno tržište, ali mogući su rizici prekida izvoza nafte iz Katara, prognozira u razgovoru sa RT analitičar za naftu i gas Artjom Končin.
Katarski emir Tamim bin Hamad Al Tani pozvao je 27. maja iranskog predsednika Hasana Rohanija i čestititao mu pobedu na predsedničkim izborima.
Saudijska Arabija, većinski sunitska kraljevina, smatra Iran, kojim vladaju šiitski muslimani, najvećim neprijateljem i pretnjom regionalnoj stabilnosti.
Nije još jasno kako bi odluka arapskih zemalja mogla da utiče na vojne operacije SAD, koje u Kataru imaju stacioniranih oko 10.000 vojnika i sedište centralne komande za Bliski istok.
Katar je u nekoliko navrata demantovao da podržava ekstremističke grupe u regionu.
------------------------
MONDO aplikacija ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru