• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Njujork tajms: Brisel u haosu, Kina preotela Grčku

Izvor Tanjug

Nakon višegodišnje borbe pod merama štedenje, koje su Grčkoj uveli evropski partneri, Atina je prihvatila pokušaj približavanja Kine, svog najvatrenijeg i geopolitički ambicioznog "udvarača", piše Njujork tajms.


Kako objašnjava američki list, dok je Evropa bila zauzeta pritiskanjem Grčke, Kinezi su uskočili sa velikim brojem investicija koje su počele da se isplaćuju, ne samo ekonomski, već i očigledno dajući Kini političko uporište u Grčkoj, a samim tim, i u Evropi.

Njujork tajms podseća da je u leto prošle godine, Grčka pomogla da se zaustavi objavljivanje zajedničke izjave Evropske unije protiv "kineske agresije" u Južnom kineskom moru.

A u junu ove godine, dodaje list, Atina je sprečila Uniju da osudi izveštaj o ljudski pravima u Kini, a nekoliko dana kasnije usprotivila se strožoj kontroli kineskih investicija u Evropi.

Diplomatski stav Grčke teško da je prošao neprimećeno kod njenih evropskih partnera ili SAD, ocenjuje Njujork tajms i dodaje da su Brisel i Vašington ranije bili zabrinuti da bi ekonomska ranjivost

Grčke mogla da je učini lakom metom za Rusiju koja, kako navodi list, "oduvek žudi da podeli blok".

Umesto toga, naglašava, Kinezi su postali sve snažniji strani igrač u Grčkoj nakon višegodišnjeg "upornog udvaranja i diplomatije čekova".

Njujork tajms ističe i da Kina planira da grčka luka Pirej ima važnu ulogu u njenom velikom projektu

"Jedan pojas, jedan put", odnosno novom putu svile u Evropi.

Kao bumerang: EU vraća izbeglice u Grčku

Kako ukazuje, dok je Nemačka postupala prema Grčkoj kao "delikventu evrozone", Kina je odredila Grčku kao svog "najpouzdanijeg partnera" u Evropi.

"Dok su se Evropljani ponašali prema Grčkoj kao srednjovekovne pijavice, Kinezi su nastavlili da donose novac", istakao je šef komiteta za spoljne poslove i odbranu u grčkom parlamentu i član vladajuće partije Siriza Kostas Duzinas.

Kina je već iskoristila svoj "ekonomski mišić" da ostavi veliki geopolitički otisak u Afirici i Južnoj Americi, dok širom sveta traga za prirodnim resursima da podstakne svoju ekonomiju.

Ipak, naglašava Njujork tajms, zabrinutosti sada rastu da Peking koristi svoju ekonomsku snagu za politički uticaj.

Haos na ulicama Atine! (FOTO)

Duzinas napominje da Kina nikada nije eksplicitno pitala Grčku za podršku po pitanju glasanja o ljudskim pravima ili bilo kom osetljivom pitanju, iako su on i drugi grčki zvaničnici priznali da eksplicitni zahtevi nisu potrebni.

Zvaničnici EU zabrinuti su da Kina kupuje ćutanje po pitanju ljudskih prava i podcenjuje sposobnost bloka da "govori jednim glasom".

Analitičari tvrde da Kina cilja na menje zemlje kojima je potreban novac, među kojima su Španija, Portugal i druge koje su prošle kroz finansijsku krizu.

Oni ukazuju da je veto Grčke o ljudskim pravila usledio kada se premijer Aleksis Cipras vratio sa samita u Pekingu u maju, gde je potpisao nove memorandume o investiranju kineskih kompanija u vrednosti od više milijardi evra.

Grčki zvaničnici insistiraju da se njihova zemlja, uprkos svim kineskim investicijama, idetifikuje sa EU i da joj je odana, ali pojedini evropski zvaničnici nisu tako sigurni.

"Njujork tajms" podseća da je dobročinitelj koji je Grčku zasuo milionima posle Drugog svetskog rata bile SAD, zahvaljujući Maršalovom planu.
"Američka uloga u Grčkoj nije uvek bila popularna - posebno njena podrška grčkoj vojnoj diktaturi u vreme Hladnog rata - ali SAD su smatrane zlatnim standardom za povoljnu priliku u privredi. Više nije baš tako", napominje list.

List dodaje da Cipras pokušava da igra na obe strane. Pošto je u jednoj godini dvaput putovao u Peking da bi se sastao sa kineskim predsednikom i prisustvovao forumu "Jedan pojas, jedan put" da bi privukao investicije, on je nedavno ugostio američke biznismene i američkim kongresmenima

Tagovi

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Batica

Ovo je dokaz da zapad , a posebno amerika, nema snagu niti novac, za kontrolu drugih zemalja.Bye, bye amerika..

Kad porastem bicu "magarac"

Epa hvala kinezima sto izmislise da se gace menjaju a ne peru.

Danijela

Licemerstvo i bezobrazluk Zapada, usto su namerili da vrate izbeglice iz nemačke i ostalih zemalja u Grčku. "Humanisti"

special image