Jedna od poslednjih fotografija Rohindža naroda koja je potresla svet je uznemirujuća slika majke koja nosi svog mrtvog dečačića na rukama, nakon što se im se brod, kojim su bežali od užasa iz Mjanmara, prevrnuo nekoliko metara od obale Bangladeša.

Mališanu nije bilo spasa.

Fotografija nosi sličnu i tragičnu sudbinu kao ona koja je uzdrmala svet 2015. godine, na kojoj je bilo beživotno telo malog Ajlana, koji je bežeći iz pakla Sirije, stradao s bratom Galipom (5) i majkom nadomak obala Grčke.

Rohindža narod sada preživljava sličnu sudbinu bežeći ka slobodi.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:

undefined Rohindža narod

Prema trenutnim podacima, više od 420.000 Rohindža muslimana pobeglo je u Bangladeš iz Mjanmara.

Rohindža narod je veoma siromašan, i predstavlja marginalizovanu zajednicu u Mjanmaru. Nemaju pravo državljanstva, niti pravo glasa, moraju od države da traže dozvolu za brak, a ne smeju da imaju više od dvoje dece.

U pokrajini Rakajn, zapadnoj državi Mjanmara, milion Rohindža naroda čini trećinu stanovnštva.

PAKAO: Masovno bekstvo Rohindža naroda

Od nezavisnosti Burme 1948. godine, koja se 1989. preimenovala u Mjanmar, sve vlade su negirale postojanje Rohindža.

Rohindže nemaju priznatu istoriju, poreklo niti uopšte postoje kao građani Mjanmara od prvog dana njegove nezavisnosti, nisu ni službeno priznati, plaćaju posebne takse za rođenje dece ili smrt članova porodice, i u praksi nije moguće da dobiju državljanstvo Mjanmara.

UN se spremaju za dodatni porast broja izbeglica u Bangladešu, očekujući još na desetine hiljada njih za koje se veruje da su raseljeni širom Rakajna u pokušaju da pobegnu iz spaljenih sela i od vojnika Mjanmara za koje izbeglice tvrde da su napadali civile.

Dok svet brine Irma... PAKAO U BANGLADEŠU!

Nasilje u Mjanmaru izbilo je 25. avgusta kada je grupa pobunjenika, pripadnika Rohindža naroda, napala policijske položaje u Mjanmaru, a bezbednosne snage su im uzvratile.

Vlasti u Bangladešu planiraju da izgrade kamp koji bi mogao da primi četvrtinu miliona izbeglica, ali su pozvali Mjanmar da zaustavi izbeglištvo tako što će oformiti "sigurne zone" za Rohindže unutar Rakajna.