• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nastavak razgovora o Severnoj Koreji

Predstavnici šest zemalja nastavili su razgovore o severnokorejskom nuklearnom razoružanju, sa nadom da će napraviti program za verifikovanje atomske deklaracije Severne Koreje.

Predstavnici šest zemalja nastavili su razgovore o severnokorejskom nuklearnom razoružanju, sa nadom da će napraviti program za verifikovanje atomske deklaracije Severne Koreje.

Ova poslednja runda razgovora nastupila je pošto je Severna Koreja krajem prošlog meseca predala dugoodlaganu nuklearnu listu, a potom i digla u vazduh rashladni toranj za njen glavni nuklearni reaktor.

"Želim da naglasim da svi mi ovde delimo isti strateški cilj", rekao je na početku susreta kineski izaslanik Vu Davej i dodao da je "glavni cilj nuklearno razoružanje koreanskog poluostrva".

Vu je kazao da su poslednji koraci, uključujući i nedavno objavljivanje severnokorejske nuklearne deklaracije pokazatelji da je nekoliko dosadašnjih rundi razgovora počelo da se isplaćuje.

"Dosadašnji napredak je u nama izgradio uverenje da ćemo, ukoliko budemo radili zajedno, ukoliko se budemo držali plana i programa i poštovali svoje obaveze, bez sumnje realizovati strateške ciljeve", rekao je Vu.

Pomoćnik američkog državnog sekretara Kristofer Hil rekao je ranije novinarima da će, posle usvajanja sporazuma o procesu verifikacije, sama verifikacija trajati "zapravo nekoliko nedelja ili čak meseci".

Osnovni sporazumi vezani za taj proces uključuju razgovore sa zvaničnicima Severne Koreje, kao i posetu nuklearnim postrojenjima, naveo je Hil.

SAD su kao odgovor na objavljivanje nuklearne deklaracije Severne Koreje rekle da će tu zemlju skinuti sa liste onih koji podržavaju terorizam, kao i da će joj ublažiti neke ekonomske sankcije.

U razgovorima koji su danas počeli u Pekingu, učestvuju predstavnici Severne i Južne Koreje, SAD, Japana, Rusije i domaćina Kine.

Ovaj nuklearni spor počeo je krajem 2002. kada su SAD optužile Severnu Koreju da tajno radi na obogaćivanju uranijuma, što je bila povreda sporazuma o razoružanju iz 1994.

Severnokorejska nuklearna deklaracija, koju je ta zemlja objavila sa šest meseci zakašnjenja, pružila je samo podatke o tome koliko plutonijuma je proizvedeno u njenom glavnom nuklearnom kompleksu Jongbion, ali nisu izneti detalji o bombama koje su možda napravljene.

Stručnjaci veruju da je Severna Koreja proizvela više od 50 kilograma plutonijumskog naoružanja, što je dovoljno za 10 nuklearnih bombi.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image