Obrazlažući svoju odluku, Nobelova fondacija je istakla da su trojica naučnika zaslužila ovo priznanje jer su konačno odgonetnuli kako ljudski unutrašnji, biološki sat radi i prilagođava se rotaciji naše planete.

"Život na Zemlji se prilagodio rotaciji planete. Godinama već znamo da živa bića, uključujući ljude, imaju unutrašnji, biološki časovnik koji im pomaže da se prilagode uobičajenom dnevnom ritmu. Kako taj časovnik zapravo radi? Džefri Hol, Majkl Rosbaš i Majkl Jang uspeli su da zavire unutar biološkog časovnika i razaznaju kako funkcioniše. Njihova otkrića objašnjavaju kako biljke, životinje i ljudi prilagođavaju svoj biološki ritam kako bi ga sinhronizovali sa Zemljinom rotacijom", saopštio je Nobelov komitet, a prenosi "Gardijan."

undefined s

Koristeći vinske mušice kao model, ovogodišnji laureati izolovali su gene koji kontrolišu uobičajeni dnevni biološki ritam. Tako su uočili da taj gen šifruje protein, koji se tokom noći akumulira u ćeliji, a preko dana degradira.

Osim toga, izdvojili su još jedno proteinsko jedinjenje i time otkrili mehanizam po kojem funkcioniše "samoodržavajući časovnik unutar ćelije“.

Sada se zna da biološki časovnici rade po istim principima i u ćelijama drugih višećelijskih organizama, uključujući ljude.

Sa izvanrednom preciznošću naš unutrašnji časovnik, zavisno od doba dana, prilagođava i reguliše ključne funkcije, poput ponašanja, nivoa hormona, spavanja, telesne temperature i metabolizma.