On je poručio da je potrebno da pruže (miran) otpor Vladi Španije da preuzme direktnu kontrolu nad Katalonijom nakon jučerašnjeg proglašenja nezavisnosti u regionalnom parlamentu.

Španski list "Pais" i agencija AP ističu da je Pudždemon tokom kratkog televizijskog obraćanja putem regionalne televizije TV3, koje je trajalo svega tri minuta, stajao iza zastava Katalonije i Evropske unije i da nije bilo zastave Španije.

"Nastavićemo da radimo na izgradnji slobodne države", rekao je Pudždemon.

Njegov govor je izgleda snimljen unapred, jer je španska televizija "La seksta" istovremeno uživo prikazala da Pudždemon ruča u jednom baru u rodnom gradu Djironi, gde su ga povremeno prekidali stanovnici tražeći da poziraju s njim za selfije.

Pudždemonovo obraćanje javnosti objavila je regionalna TV3.

Na snimku je prikazan lider katalonskih separatista kako govori na podijumu sa obeležjima katalonske vlade, dok se iza njega vide zastave Katalonije i EU, ali ne i Španije.

UDAR MADRIDA: Rasteran parlament, smene u policiji

Agencija navodi da je izgledalo da Pudždemon želi da poruči da odbija da prihvati jučerašnju odluku Madrida o njegovoj smeni.

POMETNJA U EU: Finska priznaje Kataloniju!?

Ovo je Pudždemonovo prvo obraćanje nakon proglašenja nezavisnosti Katalonije od Španije.

Nakon njegovog obraćanja oglasila se i španska vlada. Španski list "Pais" preneo je, pozivajući na izvore u vladi u Madridu, da je kabinet premijera Marijana Rahoja "ne pridaje vrednost stavovima Pudždemona" i da "upućuje na sudije".

U Madridu su u toku veliki protesti, a o tome opširnije čitajte OVDE.

U parlamentu Katalonije juče je proglašena je nezavisnosti od Španije, a ubrzo nakon toga Senat Španije je odobrio direktnu kontrolu nad Katalonijom, čime je praktično ukinuo visoku autonomiju ove španske pokrajine.

undefined katalonija, španija

RAZLOZI ZA NEZAVISNOST

1. NOVAC

Katalonija je ekonomski najmoćniji region od 17 koliko ih ima Španija. Stanovnici Katalonije zaslužni su za JEDNU PETINU državne ekonomije. Sa BDP-om većim od 200 milijardi evra, ovaj region snažniji je od ekonomija Finske ili Portugala. Četvrtina španskog izvoza (25%) odnosi se na robu i usluge iz Katalonije. Separatisti tvrde da Španija PLJAČKA Kataloniju, jer je jaz između onoga što Katalonija plaća kroz poreze i onoga što dobija - 10 milijardi evra godišnje! Stopa nezaposlesnosti u Kataloniji manja je od španske za oko 4%.

2. JEZIK

Pod generalnom Frankom, katalonski jezik je bio PROGNAN iz bilo koje službene upotrebe. Od uspostavljanja demokratije, 1978. godine, katalonski jezik je ponovo dobio svoje mesto u državnim institucijama. Sada više od 80% stanovnika Katalonije govori katalonski.

3. POŠTOVANJE (PONOS)

Katalonski borci za nezavisnost traže da se glas Katalonaca poštuje i da imaju pravo na referendum. Madrid sve to odbija, što dodatno nervira Katalonce.

Na svakoj utakmici Barselone, tačno u 17 minuta i 14 sekundi (godina kada je Katalonija pala pod vlast kralja Filipea) sa tribina Nou Kampa se mogu čuti slogani za nezavisnost Katalonije.

RIZICI

Katalonija bi, pre svega, u ekonomskom smislu mogla da se suoči sa velikom zaduženošću. Od 2009. godine zaduženost regionalne vlade je u porastu. Izvoz bi takođe pretpreo udar, jer se više od trećine proizvoda izvozi u ostatak Španije, a u slučaju otcepljenja to bi bilo podložno dodatnim porezima. Dalje, Katalonija ne bi imala pristup Evropskoj uniji i njenom slobodnom tržištu na koje izvozi dve trećine svojih roba i usluga... Taj problem je, veruje se, bio ključan i za Škotsku i njen referendum.