Bivši šef izbornog štaba američkog predsednika Pol Manafort i jedan njegov saradnik, u okviru istrage o navodnim vezama predsednika Donalda Trampa i Rusije, optuženi su po 12 tačaka, među kojima su zavera protiv SAD i pranje novca.

Optužnica protiv Manaforta i njegovog saradnika Rika Gejtsa je prva u okviru istrage koju vodi bivši direktor Federalnog istražnog biroa Robert Muler.

Manafort i Gejts su se danas predali federalnim vlastima, pošto je objavljeno da je protiv njih podignuta prva optužnica.

Asošijetid pres navodi da je federalna velika porota protiv Manaforta i Gejtsa podigla opužnicu za zaveru protiv SAD i druge prekršaje.

Bivši šef predsedničke kampanje Donalda Trampa i njegov saradnik izjasnili su se da nisu krivi povodom optužbi za pranje novca i druga krivična dela, a u sklopu istrage o mešanju Rusije u predsedničke izbore 2016. godine.

Danas otpečaćena optužnica sadrži 12 tačaka, među kojima je i plan za pranje novca, neprijavljivanje rada kao stranog agenta, davanje lažnih izjava i više tačaka za neprijavljivanje računa u stranim bankama. Manafort i Gejts su optuženi da su provukli desetine miliona dolara iz isplata kroz strane kompanije i bankovne račune.

U optužnici se navodi da su novac prebacivali preko tajnih bankovnih računa na Kipru, Sent Vinsent i Grenadinima i Sejšelima. Ukupno je preko tih računa prošlo više od 75 miliona dolara. Manafort je optužen za pranje više od 18 miliona dolara.

Manafort je smenjen s čela Trampovog izbornog štaba u avgustu prošle godine kada su se pojavili navodi da je organizovao tajnu lobističku operaciju za proruske snage u Ukrajini. AP je takođe izvestio da je Manafort pre deset godina zastupao ruskog milijardera s ciljem da promoviše interese ruskog predsednika Vladimira Putina.

Pol Manafort i njegov poslovni saradnik mogu da dobiju desetine godina zatvora i milionske novčane kazne ukoliko budu osuđeni po svim tačkama savezne optužnice koja je danas otpečaćena.

Manafort bi mogao da dobije do 80 godina zatvora, procenila je agencija AP posle proučavanja saveznih optužbi protiv njega, a Gejts, koji je takođe radio za Trampov izborni štab, do 70 godina zatvora.

Portparolka Bele kuće Sara Senders izjavila je da optužnice protiv dva bivša saradnika u kampanji američkog predsednika Donalda Trampa nemaju nikakve veze s njim ili njegovom predsedničkom kampanjom i pokazuju da nema dokaza o mešanju Rusije u kampanju.

"Današnja objava nema ništa sa predsednikom, niti sa predsedničkom kampanjom ili aktivnostima u vezi kampanje", rekla je Senders, prenosi Rojters.


SAVETNIK U TRAMPOVOM ŠTABU PRIZNAO DA JE LAGAO


Jedan od spoljnopolitičkih savetnika u izbornom štabu Donalda Trampa, Džordž Papadopulos, priznao je krivicu da je lagao agentima FBI o svojim kontaktima s ruskim profesorom koji je bio povezan sa zvaničnicima Kremlja, izjavili su danas tužioci.

Slučaj Papadopulosa nije direktno povezan s prvom optužnicom u okviru specijalne istrage o navodnim vezama Trampovog štaba i Rusije, koja je danas objavljena.

Papadopulos je rekao da je agentima kazao da se razgovor s ruskim profesorom dogodio pre nego što je postao savetnik u Trampovoj kampanji, dok se sastanak zapravo dogodio dan pošto se pridružio štabu.

Profesor se zainteresovao za Papadopulosa "zbog njegovog statusa u štabu", navodi se u sudskim dokumentima.

Prema saznanjima tima koji sprovodi istragu, Informacije o "hiljadama mejlova o Hilari Klinton" date su Papadopulosu krajem aprila, kada je on već više od mesec dana bio na mestu savetnika.

Papadopulos je agentima prvobitno rekao i da je "profesor samo pričao o svojim vezama, iako je bio niko i ništa", ali je ustanovljeno da je Papadopulos razumeo da profesor ima značajne veze i da je preko njega pokušao da ugovori sastanke Trampovog tima sa najvišim ruskim zvaničnicima.

Priznanje savetnika u kampanji Donalda Trampa da je lagao FBI o kontaktima sa Rusima moglo bi da bude prvi veliki udarac na predsednika SAD.