• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svetski mediji: Uhapšen najtraženiji (VIDEO)

Svetski mediji izveštavaju večeras pod oznakom "urgent" o hapšenju Radovana Karadžića, koga nazivaju najtraženijim beguncem na svetu zbog ratnih zločina.

Svetski mediji izveštavaju večeras pod oznakom "hitno" o hapšenju Radovana Karadžića, koga nazivaju najtraženijim beguncem na svetu zbog ratnih zločina.

Britanska agencija Rojters izvestila je o hapšenju Radovana Karadžića, predsednika bosanskih Srba u ratno vreme, pozivajući se na saopštenje "kancelarije srpskog predsednika" Borisa Tadića.

Rojters je podsetio da je njegovo hapšenje, kao i ostalih ratnih zločinaca i njihovo izručenje Tribunalu u Hagu, jedan od glavnih uslova za napredak Srbije ka članstvu u EU.

Agencija podseća da je do hapšenja došlo uoči sastanka ministara spoljnih poslova Unije na kome će se raspravljati, između ostalog, i o odnosu sa Srbijom nakon formiranja nove proevropske vlade i uoči posete glavnog tužioca Tribunala Serža Bramerca Beogradu.

Navodi se i da u saopštenju srpskog predsednika nisu dati drugi detalji osim da je Karadžić lociran i uhapšen.

Rojters je u prvoj urgentnoj vesti o Karadžićevom hapšenju navela da je on uhapšen u Srbiji, ali to u kasnijim vestima nije više ponovila.

Glas Amerike objavio je vest o hapšenju na osnovu saopštenja srpskih vlasti. Radio ističe da se u saopštenju ne navodi "kada i gde je" najtraženiji haški begunac uhapšen.

Američka medijska kuća takođe podseća da bi u Beograd trebalo da doputuje glavni tužilac haškog Tribunala Serž Bramerc, a da su šefovi diplomatija EU najavili da će na svom samitu razmatrati pitanje evropske integracije Srbije, upravo u svetlu ostvarenja njene pune saradnje sa haškim sudom.

I nemačka novinska agencija DPA izvestila je da su srpske snage bezbednosti danas uhapsile Radovana Karadžića posle 13 godina provedenih u bekstvu, i da je odveden pred sudiju za ratne zločine u Beogradu, ali da nije rečeno gde ga drže u pritvoru.

I sam glavni tužilac haškog Tribunala Bramerc potvdio je u saopštenju da je Karadžić uhapšen. Svi mediji ponavljaju optužbe koje sadrže dve optužnice koje je Tribunal podigao protiv nekadašnjeg predsednika Republike Srpske.

Takođe ukazuju da je na slobodi još ostao Ratko Mladić, komandant vojske RS, tražen zbog uloge u borbama oko Srebrenice kada je ubijeno oko 8.000 muslimana.



Vodeće ruske novinske agencije objavile su da je bivši lider bosanskih Srba uhapšen.

Agencija RIA Novosti, pozivajući se na saopštenje Saveta za nacionalnu bezbednost Srbije, javila je iz Beograda da je Karadžić uhapšen i, kako je navela, dopremljen u Beograd.

Agencija navodi da se detalji i mesto hapšenja ne saopštavaju, a da je u skladu sa zakonom o saradnji sa Haškim tribunalom Karadžić već dopremljen u istražni zatvor suda za ratne zločine u Beogradu.

RIA Novosti ističu da je Karadžić bio jedna od najtraženijih osoba za Haški tribunal, uz bivšeg komandanta vojske bosanskih Srba generala Ratka Mladića i bivšeg predsednika Republike Srpske Krajine Gorana Hadžića.

Agencija Itar-Tass vest o hapšenju Karadžića, čije izručenje traži Tribunal, prenela je iz Londona po satelitskom televizijskom kanalu "Skaj njuz". Ta televizija javila je, kako je preneo Itar-Tas, pozivajući se na izjavu predsednika Srbije Borisa Tadića, da su "srpske specijalne službe uhapsile bivšeg lidera bosanskih Srba".

"Skaj njuz" navodi da se hapšenje Karadžića podudarilo sa za utorak najavljenim dolaskom glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca u Beograd, preneo je Itar-Tass.

Inace svi ovdašnji elektronski mediji preneli su kao hitnu vest o hapšenje Radovana Karadžića, podsećajući na njegovu biografiju i zločine za koje je optužen.

U izveštavanju prednjači televizijska mreža CNN koja je razgovarala i sa bivšem američkim ambasadorom u Ujedinjenim nacijama Ričardom Holbruklom, arhitektom Dejtonskog sporazuma koji nije krio zadovoljstvo vešću iz Beograda.

Holbruk je za toliko dugo Karadžićevo bežanje od pravde okrivio NATO, koji, prema njegovim rečima, 1995. i 1996. godine, kada je Karadžić bio dostupan, nije učinio dovoljan napor da ga uhapsi.

Prema Holbrukovim rečima, sada se pred predsednika Srbije Borisa Tadića i njegovu administraciju postavlja pitanje da li izručiti Karadžića Hagu kao što su to uradili sa Miloševićem ili mu suditi u Srbiji, dodajući da bi lično želeo da se Karadžiću sudi u Hagu.

Holbruk je na kraju istakao da će Karadžićevo hapšenje poboljašati i situaciju u Bosni i Hercegovini.

"Taj čovek je u očima bosanskih Srba bio neka vrsta Robin Huda koji je 12 godina izbegavao hapšenje, i njegovo hapšenje u velikoj meri pomoći u stvaranju stabilnosti u Bosni i Hercegovini, i tim pre je ovo događaja od istorijskog značaja", zajključio je Ričard Holbruk bivši američki amabador u Ujedinjenim nacijama u izjavi za televizijsku mrežu CNN.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image