Kada su ranije ove godine trojica muškaraca uživo na Facebook-u silovali ženu u Švedskoj, svi su bili šokirani. Mnogi su tada tražili pooštravanje zakonskih mera, a švedska vlada je za takve zahteve imala sluha.

Vlasti Švedska su odlučile da preduzme odlučne korake sa ciljem da takve i slične slučajeve predupredi, pripremivši novi zakon koji bi trebalo da omogući lakše gonjenje prestupnika (napasnika, silovatelja).

Prema važećem švedskom zakonu, pojedinci mogu da budu gonjeni zbog silovanja jedino ako je dokazano da su koristili pretnju ili nasilje.

Novim predlogom zakona, pak, silovanje može da bude dokazano i ako žrtva nije dala eksplicitan pristanak rečima ili jasno pokazala želju da stupi u seksualni odnos.

Jednostavnije rečeno, svaki seksualni odnos koji nije na dobrovoljnoj osnovi smatraće se krivičnim delom, odnosno ako neko od učesnika nije jasno rekao da želi ili pokazao želju da stupi u seksualni odnos to će se smatrati silovanjem. Dakle, na žrtvi je ubuduće samo da dokaže da nije dala pristanak na seks.

Švedski premijer Stefan Leven rekao je da je cilj "istorijske reforme", koju njegova koalicija priprema od dolaska na vlast 2014. godine, prebacivanje tereta dokazivanja sa žrtve silovanja ili seksualnog napada na napadača.

"Seks treba da bude dobrovoljan, a ako nije, onda je protivan zakonu", poentirao je švedski premijer.

U novom zakonu postojaće i dela poput "bezobzirno silovanje" (carelles rape) i "bezobzirno seksualno zlostavljanje" (careless sexual assault), a i sankcije će biti rigoroznije.

Ovi koraci su preduzeti nakon povećanog broja silovanja u poslednje vreme, ali i rastućim slučajevima seksualnog zlostavljanja koje su počinili migranti iz Sirije i drugih zemalja nastanjeni u Švedskoj.

Zamenica premijera Izabela Lovin rekla je da je nedavna kampanja "i ja" (#metoo) pokazala da "postoji potreba" za novim zakonom.

"Dugo smo radili na unapređenju zakonodavstva u ovoj oblasti i prezadovoljna sam što je taj rad pretočen u novi zakon. Ovo je, nadam se, korak ka eliminisanju destruktuvnog ponašanja prema ženama", dodala je ona.

Očekuje se da zakon sutra bude usvojen u parlamentu, a u tom slučaju će stupiti na snagu 1. jula.

Kritičari novog zakona navode da je reč o "populističkim merama" i da novi zakon neće rezultirati povećanjem broja osuđujućih presuda.

Švedska nije jedina evropska zemlja koja donosi ovakve mere. Slično se priprema u Francuskoj, Finskoj...

Međutim, istraživanje Evropske komisije iz prošle godine pokazalo je da u zemljama Evropske unije postoje različita shvatanja onoga šta se, zapravo, podrazumeva pod silovanjem. U pojedinim evropskim zemljama, 55% ispitanih je reklo da je seksualni odnos bez pristanka prihvatljiv ili bi mogao da se opravda u slučaju da je žrtva bila pijana, da je prethodno flertovala ili dala povoda ili u slučaju da je imala "izazovniju" odeću.

Ukupno gledano, četvrtina Evropljana, odnosno 27% njih, ima ovakav stav!

Mnogi ne mogu da se otmu utisku da se zakoni pooštravaju upravo zbog migranata i podsećaju na novogodišnje veče iz horora pre dve godine u Nemačkoj, kada je više oko 1.000 žena - više od 600 u Kelnu i više od 400 u Hamburgu, bilo žrtva seksualnog napada.