• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ruanda optužila Francusku za genocid

Ruanda je zvanično optužila Francusku za učešće u genocidu 1994. godine i zatražila je da više od 30 francuskih visokih političkih i vojnih funkcionera bude izvedeno pred lice pravde.

Ruanda je zvanično optužila Francusku za učešće u genocidu 1994. godine i zatražila je da više od 30 francuskih visokih političkih i vojnih funkcionera bude izvedeno pred lice pravde.

Među 13 političkih i 20 vojnih čelnika Francuske čija su imena navedena u izveštaju istražne komisije Ruande su bivši premijeri Dominik de Vilpen i Eduar Baladir, pokojni predsednik Fransoa Miteran, bivši šef diplomatije Alen Žipe i bivši generalni sekretar Jelisejske palate i ministar inostranih poslova Iber Vedrin.

Ministar pravde Ruande Tarsis Karugarama predstavio je novinarima zaključke izveštaja istražne komisije, na više od 500 strana, o ulozi Francuske u genocidu u kojem je ubijeno više od 800.000 ljudi, preneo je Rojters.

Francuska je, prema tom izveštaju, znala da se priprema genocid, "učestvovala je u glavnim inicijativama" za njegovo sprovođenje i pružala podršku "političke, vojne, diplomatske i logističke prirode", navedeno je u izveštaju.

"Francuski vojnici su lično i direktno počinili ubistva pojedinih Tutsija i Hutua optuženih da su krili Tutsije", piše u tekstu.

"S obzirom na težinu navoda, vlada Ruande traži od nadležnih vlasti da preduzmu sve potrebne mere kako bi optuženi francuski politički i vojni lideri odgovarali za svoja nedela pred licem pravde", navedeno je u saopštenju.

Predstavnik francuskog Ministarstva spoljnih poslova rekao je Rojtersu da vlada u Parizu još nije dobila nikakav zvaničan dokument iz Kigalija i da stoga ne može da komentariše izveštaj.

Ruanda je ranije optuživala Pariz za prikrivanje uloge u obučavanju vojnih i paravonih snaga koje su izvršile masakre i za pružanje podrške liderima većinskih Hutua, koji su organizovali pokolj pripadnika manjinskog naroda Tutsi.

Francuska je demantovala te optužbe, tvrdeći da su njene snage pomagale u zaštiti civila, u okviru misije koja je imala mandat UN.

Predsednik Ruande Pol Kagame prekinuo je veze s Francuskom u novembru 2006. pošto je francuski sudija Žan-Luj Brigjer zatražio da bude izveden pred sud zbog navodnog učešća u ubistvu bivšeg predsednika Ruande Živenala Abjarimane 6. aprila 1994, što mnogi smatraju događajem koji je isprovocirao genocid.

Odnosi dveju zemalja popravili su se posle susreta Kagamea i francuskog predsednika Nikole Sarkozija na samitu EU i Afrike u Lisabonu krajem 2007.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image