• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Buš: Severna Koreja još u "osovini zla"

Američki predsednik Džordž Buš izjavio je u Seulu da je Severna Koreja i dalje među otpadničkim državama i, zajedno sa južnokorejskim kolegom, pozvao Pjongjang da hitno dovrši proces denuklearizacije.

Američki predsednik Džordž Buš izjavio je u Seulu da je Severna Koreja i dalje među otpadničkim državama i, zajedno sa južnokorejskim kolegom, pozvao Pjongjang da hitno dovrši proces denuklearizacije.

Buš je 2002. godine optužio Severnu Koreju, Irak i Iran da pokušavaju da se snabdeju oružjem za masovno uništavanje, koje bi mogli da upotrebe protiv SAD, i nazvao ih zemljama "osovine zla", podsetio je Rojters.

Pjongjang je, međutim, nedavno počeo proces denuklearizacije, predavši detaljan izveštaj o svom nuklearnom programu i uništivši rashladni toranj u nuklearnom postrojenju Jongbjon, čime je otvorio put ka tome da, eventualno, bude izbrisan sa spiska otpadničkih zemalja.

"Da bi bio izbrisan sa spiska država 'osovine zla', severnokorejski lider mora da donese određene odluke", rekao je Buš posle razgovora s južnokorejskim predsednikom Li Mjung-bakom, dodajući da ne može da predvidi kakve će biti te odluke.

Američki predsednik je već predložio da Severna Koreja sledeće sedmice bude izbrisana sa spiska zemalja koje podržavaju terorizam ako Pjongjang prihvati plan o verifikaciji detalja izveštaja o svom nuklearnom programu.

Buš i Li su, takođe, zatražili od Severne Koreje da poboljša situaciju u domenu ljudskih prava i da u što kraćem roku sprovede do kraja proces denuklearizacije, navedeno je u zajedničkom saopštenju dvojice lidera, posle razgovora.

Oni su najavili da će, zajedno sa ostalim zemljama učesnicama multilateralnih pregovora o severnokorejskom nuklearnom programu, nastaviti da tesno sarađuju radi daljeg napretka u pregovorima.

Buš je ponovio da u potpunosti podržava Lijev predlog o nastavku međukorejskog dijaloga i inicijativu za poboljšanje ekonomske situacije severnokorejskog naroda.

Kada je reč o bilateralnim temama, dvojica državnika su razgovarala o mogućnosti postizanja sporazuma o slobodnoj trgovini, borbi protiv globalnih klimatskih promena, mogućnostima za saradnju u obnovi Iraka i Avganistana, istraživanju svemira i korišćenju nuklearne energije u mirnodopske svrhe.

Američki predsednik počeo je azijsku turneju posetom Južnoj Koreji, odakle treba da otputuje u Tajland.

Južnokorejska policija upotrebila je vodene topove da bi rasterala demostrante koji su protestovali zbog posete americkog predsednika Džordza Buša Seulu, prvoj stranici njegove jednonedeljne azijske turneje, javila je južnokorejska novinska agencija Jonhap.

Uz parole "Napolje Buš! Napolje Mjung-bak!" okupljeni studenti, radnici i levičari koračali su sa svećama posle mirnog mitinga.

Međutim, kako navodi Jonhap, protestnu šetnju brzo je prekinula policija koja je upotrebila vodene topove i vozilima blokirala ulice.

"Većina Južnokoreanaca nije želela sporazum o američkoj govedini, ali je on bio prihvaćen voljom predsednika", naveo jedan od demostranata i dodao da demostranti "ne znaju do kakvih novih ponižavajućih obećanja će doći u njihovom privatnom razgovoru" .

U Seulu se okupilo oko 20.000 demostranata, na desetine je uhapšeno, a policija je koristila vodene topove da bi ih sprečila da blokiranju glavne gradske ulice, javio je "Glas Amerike " iz južnokorejske prestonice.

Izveštač američkog medija navodi da "ipak nije bilo reči o nekim velikim sukobima demostranata i više od 16.000 policajaca koji su angažovani kako bi sprečili nerede".

Agencija Rojters je nešto ranije prenela da je u centru Seula održan miting podrške SAD kome je prisustvovalo oko 15.000 ljudi, što je bila neočekivana podrška američkom predasedniku.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image