• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Rat u Osetiji", sukobi obnovljeni

U Južnoj Osetiji večeras se vode "žestoke" borbe između pripadnika ruskih mirovnih snaga i "gruzijskih vojnih jedinica", saopštila je komanda ruskih mirovnih snaga.

U Južnoj Osetiji večeras se vode "žestoke" borbe između pripadnika ruskih mirovnih snaga i "gruzijskih vojnih jedinica", saopštila je komanda ruskih mirovnih snaga.

Portparol komande ruskih mirovnih snaga je rekao da se borbe vode južno od Ćinvalija, prestonice Južne Osetije, javio je Interfaks.

On je dodao da je 12 pripadnika ruskih mirovnih snaga danas poginulo i da je 150 ranjeno u sukobima sa gruzijskim snagama u Ćinvaliju.

Prema ranijem bilansu, u tim sukobima poginulo je 10 pripadnika ruskih mirovnih snaga.

Nešto ranije večeras jedinice 58. armije ruskih oružanih snaga "ugušili su pozicije" sa kojih je pucano na mirovne snage i glavni grad Južne Osetije.

Agencija Itar-Tas je izvestila da stanovnici Ćinvalija napuštaju podrume u kojima su se krili pred napadom gruzijske vojske i da je paljba prekinuta.

Konašenkov je rekao da su punktovi gruzijske vojske sa kojih je pucano na Ćinvali "uguseni" artiljerijom i tenkovima jedinica 58. armije, koja se nalazi na periferiji Ćinvalija.

Zamenik sekretara Saveta za bezbednost Južne Osetije Ruslan Gaglojev saopštio je da je ruska oklopna tehnika ušla u severni deo grada.

Jedan od južnoosetijskih ustanika rekao je ruskim medijima da se deo lekara i pacijenata gradske bolnice tokom napada sakrio u podrumima, i da je njihova sudbina još nepoznata, a mnogi ne znaju sudbinu svojih bliskih jer mobilna telefonija ne funkcioniše.

Gruzija je optužila rusku vojsku da je avionima tokom popodneva bombardovala aerodrom gruzijskog Ministarstva odbrane u oblasti Marneul, oko 40 kilometara južno od Tbilisija.

U saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Gruzije je navedeno da u tom napadu ima žrtava i da je uništeno nekoliko gruzijskih vojnih aviona.

Prema lokalnim medijima, poginulo je pet osoba, a gruzijski mediji izveštavaju i da su ruski avioni bacali bombe po periferiji gruzijskog grada Gori, 25 kilometara od Ćinvalija.

Predsednik Južne Osetije je izjavio da je oko 1.400 ljudi poginulo u "gruzinskoj agresiji".

Prema njegovim rečima, bilans nastradalih sačinjen je na osnovu prijava porodica žrtava.

Ruski tenkovi i druga oklopna vozila upali su danas na teritoriju Južne Osetije, koju je prošle noći napala vojska Gruzije. Prvi kanal ruske državne televizije prikazao je snimke ruskih tenkova na teritoriji Južna Osetije.

U žestokim sukobima u Južnoj Osetiji koji su počeli prošle noći, najmanje 15 civila poginulo. Gruzija uputila pešadiju i tenkove, a Rusija avijaciju. Tbilisi i Moskva međusobno se optužuju za "otvorenu agresiju".

Gruzijska vojska zauzela je tri sela u zoni gruzijsko-južnoosetijskog konflikta, potisnuvši iz njih u potpunosti južnoosetijske snage, javili su ruski mediji, prenoseći da vlasti ruske republike Severne Osetije i otcepljene gruzijske republike Abhazije najavljuju slanje dobrovoljaca u pomoć Južnoj Osetiji.

Predsednik Južne Osetije Eduard Kakojti, međutim, izjavio je da se "gruzijske snage nisu pomakle ni za korak".

Državni TV kanal "Rusija" u vanrednim informativnim emisijama, uz emitovanje artiljerijskih napada na Ćinvali, istakao je da je u Južnoj Osetiji počeo rat.

Intenzivna paljba celu noć je trajala iz oružja velikog kalibra po glavnom gradu Južne Osetije, autonomne oblasti otcepljene 1992. godine od Gruzije.

Ranije je iz Tbilisija saopšteno da je predsednik Gruzije Mihail Sakašvili kao vrhovni komandant naredio jedinicama policije i gruzijskog mirovnog kontingenta u Južnoj Osetiji da "ne odgovaraju na vatru koju ispaljuju južnoosetijske oružane formacije". Sakašvili se, istovremno, zalozio za početak direktnih pregovora Tbilisija i Ćinvalija.

Vlada Gruzije je izdala vanredno saopštenje u kojem "potvrđuje spremnost da se mirnim putem reši konflikt i poziva separatiste da prekinu oružana dejstva i sednu za pregovarački sto, bez obzira na zaoštravanje situacije".

Posle otcepljenja Južne Osetije maja 1992. i sukoba sa gruzijskim snagama, okončanih sporazumom iz juna iste godine, u zonu konflikta uvedene mešovite mirovne snage sa po 500 pripadnika ruskog, gruzijskog i severnoosetijskog kontingenta.

Polovinu teritorije Južne Osetije kontrolišu gruzijske snage, a ostatak nepriznate vlasti u Ćinvaliju. U gruzijskim selima služe gruzijski policajci, a u južnoosetijskim policajci te otcepljene autonomne oblasti.

NATO nema mandat u Južnoj Osetiji

Generalni sekretar NATO-a Jap de Hop Shefer je danas dva puta telefonom razgovarao s predsednikom Gruzije Mihailom Sakašvilijem, ali NATO nema "direktan mandat" u Južnoj Osetiji, izjavila je Tanjugu u Briselu portparolka Alijanse Karmen Romero.

Ona je istakla da NATO, zasad, "ne reaguje" na odluku Moskve da uputi trupe u Južnu Osetiju nakon napada gruzijskih snaga bezbednosti na ovaj region.

"Mi veoma pažljivo pratimo situaciju i prikupljamo informacije s terena", izjavila je Romero.

"U poslednjih par časova, generalni sekretar Shefer je dva puta bio u kontaktu s predsednikom Gruzije, a u kontaktu smo i s ruskim zvaničnicima", dodala je ona.

"Međutim, ono što moramo da naglasimo jeste da NATO nema direktan mandat, nema ulogu tamo", istakla je Romero, dodavši da je za situaciju u Južnoj Osetiji zadužena Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju.

Ona je istakla da je, zasad, jedina reakcija iz NATO-a ona koju je jutros imao Shefer, koji je istakao svoju "ozbiljnu zabrinutost".

Shefer je tom prilikom pozvao "sve strane na hitan prekid oružanih sukoba i direktne pregovore između strana".

Gruzija je članica programa NATO-a Partnerstvo za mir, kao i Rusija.

Međutim, Gruzija je počela proces dubljeg približavanja Alijansi kroz takozvani proces Intenziviranog dijaloga s ciljem da postane članice NATO-a - čemu se Moskva oštro protivi.

NATO, kao i EU, insistira na teritorijalnom integritetu Gruzije i ne priznaje pravo Južnoj Osetiji na nezavisnost jer smatra da je otcepljenje Kosova bio "jedinstven slučaj".

Južna Osetija traži međunarodno priznanje svoje nezavisnosti od Gruzije na osnovu kosovskog presedana.

Srbija i Rusija su u protekle tri godine uporozavale da bi jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova moglo da dovede do opasnog presedana, pre svega u Kavkazu.

(MONDO/agencije)








Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image