• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi u Ćinvaliju, Gruzija se povlači (VIDEO)

Glavni grad Južne Osetije u potpunosti očišćen od gruzijskih jedinica. Ruske bombe pale u blizini piste međunarodnog civilnog aerodroma u Tbilisiju. Nakon okršaja na moru - potopljen gruzijski brod. Ratno stanje i u Abhaziji.

Glavni grad Južne Osetije u potpunosti očišćen od gruzijskih jedinica, saopštili predstavnici Rusije. Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili izjavio da je gruzijska vojska napustila Ćinvali "ispunivši svoj zadatak

"Ćinvali su u potpunosti uzeli pod kontrolu ruski mirovnjaci i jedinice 58. armije, sve gruzijske formacije su se povuke i sada ide njihovo potiskivanje od južne periferije prema administrativnoj granici Južne Osetije", rekao je pomoćnik komandanta Mešovitih snaga za podršku mira u Južnoj Osetiji Vladimir Ivanov.

Ivanov je, takođe, rekao da se već nekoliko sati sa gruzijske strane ne puca na grad, što je rezultat neutralisanja pozicije gruzijske artiljerije na brdima u blizini Ćinvalija sa kojih je pucano, preneo je Itar-Tass.

Gruzija je saopštila da je prekinula paljbu i da je "spremna da počne pregovore sa Rusijom o prekidu vatre i ratnih dejstava".

Gruzijska nota predata je savetniku ambasade Rusije u Gruziji Andreju Smagi i u njoj se ističe da je "u skladu sa naredbom predsednika Gruzije potpisanom jutros, vladina vojska prekinula paljbu u Ćinvalskom regionu", kako Gruzija naziva otcepljenu autonomnu oblast Južnu Osetiju.

U dokumentu se navodi da su "danas gruzijske vojne jedinice u potpunosti povučene iz zone južnoosetijskog konflikta" i da je "gruzijska strana otvorila južno od Ćinvalija humanitarni koridor, omogućivši civilnom stanovništvu i ranjenicima da napuste zonu konflikta".

Ruska državna agencija prenela je da je u ruskom Ministarstvu inostranih poslova potvrđeno da je uručena nota u kojoj se izražava namera da se povedu pregovori.

Vlasti u Tbilisiju su prethodno saopštile da je ruska vojska preuzela kontrolu nad gradom, a sekretar Saveta bezbednosti Gruzije Aleksandar Lomaja je rekao da su se gruzijske snage povukle iz skoro svih delova Južne Osetije.





Bombe kod Tbilisija, potopljen gruzijski brod

Da od pravog primirja nema ništa, govore napadi unutar Gruzije. Ruske bombe pale su večeras u blizini piste međunarodnog civilnog aerodroma u Tbilisiju, a cilj vazdušnog napada bila je fabrika za izgradnju vojnih aviona, kao i vojni aerodrom, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Gruzije.

Kako prenosi Rojters, bombe su pale oko 200 metara dalje od piste međunarodnog aerodroma u Tbilisiju.

Vojni aerodrom, kako je navedeno, bombardovan je nekoliko sati nakon što je Gruzija objavila da je započela povlačenje svojih vojnih snaga iz Ćinvalija, glavnog grada Južne Osetije.

Rojters je javio da su članovi njihove ekipe čuli 15 eksplozija koje su odjeknule Ćinvalijem, nakon što je Gruzija zvanično saopštila da je prekinula vojne aktivnosti.

Rusija je i rano jutros bombardovala vojni aerodrom nedaleko od gruzijskog glavnog grada, a Tbilisi je saopštio da Moskva gomila svoje vojnike i u drugoj separatističkoj oblasti u Gruziji, Abhaziji.

"Ruski avioni bacili su više bombi na vojni aerodrom, nedaleko od međunarodnog aerodroma" u Tbilisiju, rekao je sekretar gruzijskog Saveta bezbednosti, Aleksandar Lomaja.

Prema njegovim rečima, avioni nisu bili na aerodromu, već je cilj misije bio da se unište piste, u čemu, kako je istakao, "Rusi nisu uspeli". Aerodrom se nalazi 12 kilometara od Tbilisija.

Portparol ministarstva unutrašnjih poslova Gruzije Ćota Outiačvili rekao je da su ruski avioni nastavili bombardovanje i u klancu Kodori u Abhaziji, jedinom delu te separatističke oblasti koja je pod kontrolom Gruzije.



"Rusko bombardovanje klanca Kodori traje od juče i sada gađaju i zonu Zugdidi", na zapadu Gruzije, a nedaleko od Abhazije, rekao je portparol.

Načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Anatolij Nogovicin demantuje da ruske snage bombarduju civilne ciljeve i gradove po Gruziji.

"Ruska avijacija nanosi udare po drugom ešalonu gruzijske vojske", rekao je Nogovicin na konferenciji za novinare u Moskvi, dodajući da je Rusija izgubila samo dva, a ne 12 aviona kao što se tvrdi u Tbilisiju.

Mira nema ni na moru. Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da su brodovi ruske mornarice potopili gruzijski brod s raketnim lanserima nakon okršaja na moru, javljaju ruske novinske agencije.

Gruzijski brodovi dva puta su pokušali da napadnu ruske brodove koji su "uzvratili vatru", a jedan od gruzijskih brodova koji su počeli napad je potonuo.

U izveštajima agencija se ne navodi koji su brodovi učestvovali u okršaju niti gde se okršaj dogodio.

Ranija danas ruska mornarica je saopštila da su njeni brodovi za koje je prvobitno rečeno da su blizu gruzijskih voda uplovili u Novorosisk, rusku luku na severu Crnog mora.

U nedelju popodne saopšteno je da je Skupština Abhazije odborila ukaz predsednika Sergeja Bagapša o uvođenju desetodnevnog ratnog stanja u nekoliko oblasti te autonomne republike, kao i o proglašenju delimično mobilizacije rezervista.

Ukaz kojim će od ponedeljka biti uvedeno delimično ratno stanje, podržan je jednoglasno na vanrednoj sednici održanoj iza zatvorenih vrata, preneli su ruski mediji.

Bagapšovim ukazom predviđeno je desetodnevno ratno stanje u Galskoj, Očamčirskoj, Tkvarčelskoj i Gulripškoj oblasti Abhazije, kao i u planinskim delovima Oblasti Suhumi, saopšteno je agenciji Itar-Taš u službi abhaske vlade za informisanje.

Te mere su, kako je istaknuto, usvojene "u vezi sa oružanom agresijom Gruzije protiv Južne Osetije i neposrednom pretnjom Abhaziji".

Predsednik Abhazije je, takođe, proglasio delimičnu mobilizaciju rezervista oružanih snaga republike, a svi organi te nepriznate republike prevedeni su na "ratni režim" rada.

Bagapš je ranije rekao da Abhazija ima obaveze prema narodu Južne Osetije i da ih ispunjava, a moguće je da će radi postizanja tog cilja "morati da naruši" Moskovski sporazum o prekidu vatre i razdvajanju snaga iz 1994. godine. "Međutim, nismo mi prvi počeli da ga kršimo", rekao je on.

O dramatičnim posledicama sukoba u Južnoj Osetiji čitajte OVDE.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image