Gejts se izjasnio krivim po tužbi za saveznu zaveru i davanje lažnih izjava, a njegovo prihvatanje krivice rezultat je dogovora sa sudom i ukazuje da planira da sarađuje u istrazi specijalnog tužioca Roberta Mulera.
Dogovor o priznanju krivice sa Rikom Gejtsom mogao bi da bude značajan razvoj istrage i znak da 45-godišnji Gejts planira da ponudi inkriminišuće informacije protiv dugogodišnjeg saradnika Manaforta ili drugih članova Trampovog štaba u zamenu za blažu kaznu, naveo je Njujork tajms.
U sudskim spisima se vidi da je Gejts pristao da se izjasni krivim za urotu protiv američke vlade vezano za proneveru i neregistrovano lobiranje u inostranstvu kao i za laganje saveznim vlastima.
Gejtsova izjava data je dan pošto su podignute nove optužnice protiv njega i bivšeg šefa predizbornog tima američkog Donalda Trampa Pola Manaforta za utaju poreza i bankarske pronevere.
Manafrot, koji je bivši predsednik izbornog štaba Trampa rekao je da nije kriv i ostaje pri tome.
U novoj optužnici se navodi da je Manafort tajno plaćao neimenovanim bivšim visokim evropskim političarima da lobiraju u korist prethodne proruski nastrojene ukrajinske vlade.
Prema optužnici koju je podigao specijalni tužilac Robert Maler, Manafort je bivšim političarima, među kojima je i nekadašnji evropski kancelar, 2012. i 2013. godine platio ukupno više od dva miliona evra, prenosi danas Bi-Bi-Si.
Takođe, se tereti da je osnovao organizaciju pod nazivom "Hapsburg grup" kako bi lobiranje bivših političara prividno predstavio kao nezavisne analize.
Kako se navodi u optužnici, tom grupom je upravljao jedan bivši evropski kancelar, čije ime nije navedeno, a Bi-Bi-Si podseća da samo tri evropske zemlje imaju kancelara - Austrija, Nemačka i Švajcarska.
Muler je protiv Gejtsa i Manaforta prvi put podigao optužnice u oktobru i obojica su se izjasnila da nisu krivi.
Zasad nije jasno šta bi Gejts mogao da ponudi istrazi specijalnog tužioca. U optužnicama protiv Gejtsa i Manaforta ništa ne ukazuje na središnje pitanje Mulerove istrage - da li su Tramp ili njegovi saradnici koordinisali aktivnosti s ruskom vladom da se ometu predsednički izbori.
Gejts je bio u izbornom štabu znatno duže od Manaforta koji je smenjen u avgustu, ali je do dana izbora bio u Trampovom avionu.
U optužnici se navodi razvijena shema Gejtsa i Manaforta kako da sakriju od američkih vlasti milione dolara koje su zaradili kao politički konsultanti u Ukrajini gde su radili za bivšeg predsednika Viktora Janukoviča, dugogodišnjeg saveznika ruskog predsednika Vladimira Putina, navodi Njujork tajms.
List dodaje da su radom u Ukrajini bili povezani s brojnim ljudima s vezama u Kremlju, među kojima je tajkun Oleg Deripaska.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti