• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ruske trupe će se povući iz Gruzije do petka

Predsednik Rusije rekao je da će se do 22. avgusta ruske trupe povući iz Gruzije. Protivurečne informacije o povlačenju Rusa, ali i Gruzina. Gruzija optužila ruske snage da su ušle u luku Poti i da su privele 20 gruzijskih policajaca. Razmenjeni zarobljenici. NATO podržao Sakašvilija i udario packe Rusiji. U krizno područje stižu posmatrači OEBS-a. Gruizija istupla iz ZND i zabranila ruske medije.

Predsednik Rusije Dmitri Medvedev rekao je u utorak da će se do 22. avgusta ruske trupe povući iz Gruzije na položaje predviđene sporazumom o prekidu vatre, koji je postignut uz posredovanje Francuske.

Medvedev je u telefonskom razgovoru sa predsednikom Francuske Nikolom Sarkozijem rekao da će "do 22. avgusta... deo mirotvoraca biti povučen u privremenu bezbednosnu zonu", saopštio je Kremlj.

"Preostali kontigent, korišćen kao podrška mirotvorcima, biće povučen na teritoriju Južne Osetije i u Rusiju", dodao je Kremlj u saopštenju.

I pored potpisanog mirovnog sporazuma između Rusije i Gruzije, koji podrazumeva povlačenje vojnih snaga iz zone sukoba i dalje stižu različite informacije o tome da li se ova tačka sporazuma i sprovodi.

Iako predstavnik Rusije pri NATO Dmitrij Rogozin tvrdi da je povlačenje ruskih snaga sa teritorije Gruzije počelo, gruzijske vlasti tvrde da to nije tačno.

Istovremeno u generalštabu ruske vojske tvrde da Gruzijska vojska ne povlači svoju vojsku na položaje predviđene sporazumom o primirju.

Zamenik načelnika Generalštaba ruske vojske Aleksandar Nogovicin je rekao da takvo ponašanje Gruzije "ozbiljno komplikuje situaciju i šteti procesu povlačenja" ruskih snaga koje su započele pokrete sa područja sukoba.

Kako je javio dopisnik Rojtersa, ruski vojnici, tenkovi i oklopna oružja počeli su da se povlače iz gruzijskog grada Gori, uputivši se u pravcu Južne Osetije.

Nogovicin je rekao i da ruska vojska poseduje informacije da bi krajem avgusta američki, kanadski i poljski brodovi trebalo da uđu u Crno more, na koje izlazi Gruzija.

On je negirao navode zapadnih medija da Moskva planira da opremi svoje vojne brodove u Baltičkom moru nuklearnim oružjem.

Situaciju je dodatno iskomplikovala informacija koja je došla iz Tbilisija da su ruske snage ušle u civilni deo luke Poti na Crnom moru i da su privele 20 gruzijskih policajaca. "Ušli su u civilnu luku i sve izbacili napolje. Uhapsili su osobe zadužene za bezbednost luke, 20 policajaca", rekao je portparol ministarstva unutrašnjih poslova Gruzije Šota Utiašvili.

Ruski Generalštab to nije demantovao već je saopštio da je ruska vojska uhapsila "20 teško naoružanih" Gruzina u Potiju. Kako se navodi, oni su bili u vozilima tipa "hamer" i delovalo je da predstavljaju opasnost za bezbednost.

Ruske snage su prethodno ušle u vojni deo luke u Potiju i, kako javlja agencija Rojters, i dalje drže pozicije duboko u gruzijskoj teritoriji.

U međuvremenu, Gruzija i Rusija su u utorak, kod sela Igoeti nedaleko od administrativne granice Gruzije i Južne Osetije, 45 kilometara od Tbilisija, razmenile zarobljene tokom oružanih sukoba između gruzijskih snaga, s jedne, i južnoosetijske vojske i ruskih mirovnjaka pojačanih ruskom vojskom, s druge strane.

Prema rečima sekretara Saveta za bezbednost Gruzije Kaha Lomaje, Rusiji su predata petorica zarobljenih vojnika a ruska strana je predala zarobljenih 13 gruzijskih vojnika i dvoje civila. Procedura razmene obavljena je u prisustvu predstavnika Crvenog krsta i ambasadora Francuske u Gruziji Erika Furnijea.

Pomoćnik komandanta kopnene vojske Rusije Igor Konašenkov izjavio je da su među razmenjenim vojnicima i dvojica ruskih pilota čiji su avioni oboreni tokom sukoba iznad regiona gruzijskog grada Gori.
Oba pilota su se pri obaranju katapultirala, a do utorak su bili na lečenju u bolnici u Tbilisiju. Oni su novinarima rekli da nemaju primedbe na uslove njihovog privođenja i lečenja, preneo je Itar-Tass.

Agencije primećuju da nije jasno koliko zarobljenika imaju obe strane. Novinari su prisustvovali razmeni ali su držani na odgređenoj udaljenosti. Prisutni zvaničnici nisu davali nikakve komentare.

U Osetiju stižu posmatrači OEBS-a

Iz Brisela je javljeno da su Rusija i Gruzija pristale da Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) odmah pošalje u Gruziju još 20 vojnih posmatrača.

Pedeset i pet, od 56 zemalja članica OEBS-a odobrilo je misiju, a predsedavajući te organizacije Aleksandar Stub, ministar spoljnih poslova Finske, rekao je da je "oprezno" optimističan i da smatra da će posmatrači moći već u utorak da odlete u Gruziju, prenela je agencija DPA.

"Moramo da pošaljemo policajce i vojnike OEBS-a u tu oblast da nadgledaju prekid vatre. To moramo da učinimo već danas", kazao je on.

Oni će se pridružiti još devetorici posmatrača te organizacije u Južnoj Osetiji, koji su napustili oblast kada su izbili sukobi. Stub je istakao da želi da u Gruziju u narednim danima pošalje još 80 posmatrača OEBS-a, ali se još ne zna gde će oni sve biti raspoređeni.

NATO podrška Gruziji i packa Rusiji

Ministri spoljnih poslova zemlja NATO-a usvojili su u utorak na vanrednom sastanku u Briselu deklaraciju u kojoj su podvukli da rešenje za sukobe u Južnoj Osetiji i Abhaziji mora da uvaži teritorijalni integritet Gruzije.

Ministri su podržali sporazum koji su potpisali Gruzija i Rusija i zatražili njegovu hitnu primenu.

Vojne akcije moraju da trajno prestanu i trupe moraju da se vrate na pozicije koje su imale pre početka sukoba … međunarodne diskusije moraju da počnu o modalitetima bezbednosti i stabilnosti u Abhaziji i Južnoj Osetiji, istakli su oni.

"Mi smo danas odlučili da podržimo Gruziju u nizu domena", naglasili su ministri i isktakli formiranje "Komisije NATO-Gruzija", koja će raditi na približavanju Tbilisija Alijansi i na primeni konkretnih mera dogovorenih na današnjem sastanku.

Oni su ponovili podršku evroatlantskoj perspektivi Gruzije, odnosno njenom budućem članstvu u NATO-u.

Šefovi diplomatije NATO su ocenili da je sukob između Gruzije i Rusije "kompromitovao regionalnu stabilnost i bezbednost" i naglasili da se nerešeni sukobi ne mogu rešavati silom. Posebnu pažnju ministri su u svojim zaključcima posvetili kritici Rusije.

"Ostajemo zabrinuti akcijama Rusije i podsećamo je na odgovornost održavanja bezbednosti … posebno imajući u vidu izveštaje o namernom uništavanju civilne infrastrukture s njene strane", ističe se u deklaraciji.

Pritom je istaknuto da su ruske vojne akcije bile neprimerene, da nisu u skladu s ulogom mirovnih snaga i s principima Helsinškog završnog akta.

"Pozivamo Rusiju da odmah povuče svoje trupe iz zona" po potpisanom sporazumu između Moskve i Tbilisija.

Ministri su takođe istakli da "ozbiljno razmatraju" posledice ruskih akcija po odnose Moskve i Alijanse.

"Zaključili smo da ne možemo da nastavimo po starom … pozivamo Moskvu da dokaže - rečima i delima - da je privržena principima na kojima smo dogovorili naše odnose", naglašava se u deklaraciji.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov obratio se u Moskvi u novinarima, nedugo pošto su lideri NATO izdali zajedničko saopštenje.

On je rekao da je zajedničko saopštenje članica NATO "jednostrano" i optužio je zapadnu vojnu alijansu da pokušava da očuva "kriminalni režim" u Tbilisiju.

"NATO pokušava da od žrtve napravi agresora i štiti kriminalni, propadajući režim, tražeći načina za ponovno naoružavanje sadašnjih gruzijskih lidera", rekao je novinarima ruski ministar spoljnih poslova.

On je dodao da Rusija nema nameru da okupira gruzijsku teritoriju i naveo da bi ruske trupe mogle da se povuku iz Gruzije za tri do četiri dana, ali da to zavisi od toga koliko brzo će se gruzijska vojska vratiti u svoje stalne baze.

Lavrov je ukazao da zapadna vojna alijansa tretira Rusiju kao dete kome je potrebna disciplina.

Sakašvili cenzuriše medije, Moskva strahuje od terorizma

Gruzijske vlasti blokirale su pristup većini ruskih medija i internet sajtova nakon izbijanja konflikta u Gruziji. Gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da ruskim medijima ne sme da se dozvoli da "plaše narod" Gruzije.

Prema rečima izvršnog direktora najvećeg gruzijskog internet provajdera Kavkaz onlajna, Mamije Sanadiradzea, "ljudi iz (gruzijskih) bezbednosnih agencija tražili su da budu blokirani ruski sajtovi".
Pristup je i dalje moguć sajtovima manjih provajdera na ruskom jeziku.

U vezi sa zaoštrenim stanjem i informacijama da gruzijske službe pripremaju terorističke akcije, Rusija pojačava mere protivterorističke zaštite organa državne vlasti i naročito važnih objekata, pre svega na jugu zemlje, saopštio je načelnik Nacionalnog anitetorističkog komiteta Rusije Aleksandar Bortnjikov.

Agencija RIA Novosti prenela je i da je vlada Rusije donela uredbu o privremenom zatvaranju granice Rusije sa Azerbejdžanom i Gruzijom, uz izuzetak granice Abhazije, za strance.

Istovremeno Gruzija je zvanično obavestila Zajednicu nezavisnih država (ZND) da se povlači iz te organizacije koja okuplja bivše sovjetske republike, saopštio je u utorak sekretarijat ZND-a.

Gruzijski parlament je jednoglasno podržao 14. avgusta predlog za istupanje Gruzije iz ZND-a, na šta se Tbilisi odlučio zbog sukoba sa Rusijom oko Južne Osetije.

Prema propisima ZND, Gruzija će formalno ostati članica u narednih 12 meseci kako bi se rešila tehnička pitanja, poput učešća u više od 700 sporazuma koje su sklopile članice ZND-a, rekao je zvaničnik te organizacije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image