• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poljska i SAD potpisale sporazum o štitu

Američka državna sekretarka Kondoliza Rajs i poljski ministar inostranih poslova Radoslav Šikorski potpisali su u sredu u Varšavi sporazum o razmeštanju raketne baze američkog antiraketnog štita u Poljskoj.

Američka državna sekretarka Kondoliza Rajs i poljski ministar inostranih poslova Radoslav Šikorski potpisali su u sredu u Varšavi sporazum o razmeštanju raketne baze američkog antiraketnog štita u Poljskoj.

Prema tom sporazumu, SAD će u vojnoj bazi Ređikovo na severu zemlje instalirati do 2012. godine 10 raketa presretača balističkih projektila.

Američka državna sekretarka Kondoliza Rajs naglasila je u Varšavi da američki antiraketni štit nije uperen ni protiv koga, a da se njegova evropska baza, raketna u Poljskoj i radarska u Češkoj, takođe gradi isključivo u odbrambene svrhe.

"Protivraketna odbrana nije uperena ni protiv koga, mi to činimo u svoju odbranu", rekla je Kondoliza Rajs i dodala da će upravo potpisani sporazum omogućiti Poljskoj i SAD da "zajedno izađu na kraj sa bezbednosnim izazovima 21. veka."

Kao i poljski premijer Donald Tusk i predsednik Poljske Leh Kačinjski, i Rajsova je sporazum označila za istorijski i primetila da se potpisuje "baš u Varšavi, gradu koji može da služi kao živo svedočanstvo da sloboda može da se guši neko vreme, ali ne zauvek".

Predsednik Kačinjski je govoreći na ceremoniji potpisivanja sporazuma rekao da je reč o projektu koji nije potreban samo SAD ili Poljskoj već celoj Evropi i nazvao ga "istorijskim, stoprocentnim uspehom".

"Zapadni svet mora da brani svoje vrednosti, a ovo je još jedan sporazum koji je pokazao da ume da ih brani", kazao je Kačinjski.

Poljski predsednik nije propustio da kritikuje sadašnju poljsku vladu što je povremeno izazivala tenzije u pregovorima postavljajući suviše oštre zahteve, ali sama Kondoliza Rajs kazala je kasnije da pregovori sa Poljacima jesu bili teški, ali uvek prijateljski i plodonosni.

Poljski premijer Tusk, za koga nije kao za šefa države bilo bitno samo to da dobije američku bazu, već pre svega to da štit ne brani samo SAD a Poljsku izloži isključivo rizicima, upozorio je da je Varšava u oštrim pregovorima postigla upravo to da joj saveznik da opipljive garancije.

"Imamo pravo da sudimo da smo sa sporazumom na pravoj prekretnici u bezbednosti SAD i Poljske. Nastojali smo zajedno da dođemo do toga da globalna bezbednost sada znači i praktično i bezbednost naše teritorije", kazao je Tusk.

U i Poljskoj i u Češkoj definitivni pristanak bazi daće tek poslanici ratifikacijom u parlamentu, ali američka strana već jesenas započeće pripremne radove u bazi Ređikovo, na severu zemlje gde treba da budu razmeštene rakete presretači štita.

U bazi će pored američkih biti i poljski vojnici, baza neće imati eksteritorijalni status i u njoj će važiti poljski zakoni.

Zajedno sa radarom u Češkoj, u vojnom poligonu Brdi južno od Praga, raketna baza u Poljskoj kompletiraće evropsku komponentu američkog štita protiv potencijalno pretećih raketa iz Azije.

I Česi i Poljaci nadaju se da će američki štit vremenom postati integralni deo zajedničke protivraketne odbrane NATO.

Vašington i Varšava spremni su da omoguće Rusiji, koja ih oštro optužuje da je štit uperen protiv nje, redovne inspekcije, ali poljska vlada traži da međunarodni posmatrači recipročno dobiju pristup u ruske baze u oblasti Kalinjingrada, na granici sa Poljskom.

SAD su se obavezale da će u Poljskoj razmestiti za stalno do 2012. godine i jednu bateriju modernog protivraketnog sistema patriot koja bi štitila Varšavu od napada raketa srednjeg i kratkog dometa.

Rusija je, kada je prošle nedelje parafiran američko-poljski sporazum, zapretila da Poljska, kada pristaje na američku vojnu bazu, mora da računa sa tim da će biti prva na udaru u slučaju eventualnog sukoba.

Vašington i Varšava dogovorili su se takođe da Poljska do 2018. godine dobije mogućnost da po povoljnim uslovima kupi od SAD toliko baterija patriota koliko će joj biti dovoljno da pokrije protivraketnu odbranu cele zemlje.

Kao i SAD koje prvo nisu želele da daju Poljacima sistem patriot, kako ne bi iritirali Rusiju, Poljska je takođe u svojim zahtevima popustila i zadovoljila se budućom vojnom pomoći od oko 40 miliona dolara godišnje, umesto stotina miliona koje je tražila i pomoći kakvu dobijaju od Vašingtona na primer Turska ili Pakistan.

Kondoliza Rajs je potpisala i nezavisnu političku deklaraciju u kojoj se SAD obavezuju da će priteći vojno u pomoć Poljskoj na svaku pretnju od strane neke treće zemlje.

Rusija: Tako neće moći!

Rusija je oštro odgovorila na dogovor između Poljske i SAD o postavljanju dela američkog raketnog štita u Poljskoj.

"U tom slučaju Rusija će morati da reaguje i to ne samo diplomatskim protestima", saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

U saopštenju postavljenom na sajt ministarstva navodi se da je plan za postavljanje američkog raketnog štita u Poljskoj očigledno namenjen slabljenju Rusije i da je to "deo napora SAD da izmene strateški balans moći u svoju korist".

Kako je navedeno, "presretači raketa koji će biti postavljeni u Poljskoj nemaju, niti će u doglednoj budućnosti imati neku drugu metu od ruskih interkontinentalnih balističkih projektila".

Oni, navodi se, svakako nisu odgovor na "imaginarnu nuklearnu pretnju Irana", čime su SAD opravdale svoju nameru.

"Nama je jasno, a ni američki lideri to ne poriču, da će se raketni štit u Evropi proširivati i modernizovati, a u tom slučaju, Rusija će biti primorana da reaguje i to ne samo diplomatskim demaršima", navodi se u tom saopštenju Ruskog Ministarstva inostranih poslova.

Zamenik načelnika generalštaba ruske vojske, general Anatolij Nogovicin izneo je u prethodne nedelje pretnje Poljskoj zbog odluke da učestvuje u američkom raketnom štitu.

Moskva je upozorila da će "američke baze u Poljskoj i u Češkoj dodati na svoju listu raketnih meta", naglasio je tada Nogovicin.

"Razmeštajući presretače raketa Poljska se izložila riziku, jer ako se gleda prioritet, takve mete su prve koje treba uništiti", izjavio je Nogovitsin.

Zamenik ruskog komandanta pozvao se na rusku nuklearnu doktrinu u slučaju rata prema kojoj je svaki element stranog anti-raketnog štita uvršten na listu meta.

Kako ocenjuju analitičari, američko-poljski sporazum o raketnoj odbrani koji je danas potpisan u Varšavi, podiže tenzije između Moskve i Zapada usred rusko-gruzijske krize.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image