• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gruzija produžila ratno stanje

Skupština Gruzije usvojila je predlog Sakašvilija da ratno stanje u zemlji bude produženo do 8. septembra. Zvanična Moskva saopštila da Ruske snage ostaju u gruzijskoj luci Poti. U Potiju protesti Gruzina. SAD, Velika Britanija i OEBS protiv tampon zona.Sarkozi zahteva od medvedeva da se ruske snage povuku iz luke Poti. Angela Merkel predlaže da EU organizuje konferenciju za Gruziju.

Skupština Gruzije usvojila je u subotu predlog predsednika Mihaila Sakašvilija da ratno stanje u zemlji, koje je trebalo da traje do 24. avgusta, bude produženo do 8. septembra, preneli su ruski mediji iz Tbilisija.

U obraćanju Sakašvilija navedeno je da je ta mera potrebna jer "ruska vojska, kršeći sporazum o prekidu vatre, i dalje ostaje u Gruziji", preneo je Interfaks.

Ruske snage ostaće u strateškoj gruzijskoj luci Poti što je, kao i sve ostale vojne aktivnosti Rusije, u saglasnosti s mirovnim sporazumom postignutim uz posredovanje Francuske, rekao je visoki zvaničnik ruske vojske.

Oko 1.000 Gruzina je danas protestvovalo zbog prisustva 20-tak ruskih vojnika na punktu izvan Potija, tvrdeći da Rusi nemaju pravo da se tu nalaze. Vojnici koji su kopali rovove rekli su okupljenim demonstrantima da su oni mirovnjaci i pokazali su značke mirovnih trupa. Nezadovljni demonstranti mahali su gruzijskim zastavama i trubili automobilskim sirenama.

Zamenik šefa ruskog Generalštaba Anatolij Nogovicin kazao je da će ruske trupe patrolirati crnomorskom lukom Poti i naveo da je "ta funkcija ustanovljena zajedničkom pozicijom Rusije i Francuske". Sa tim se ne slažu vlasti u Tbilisiju.

Rusija je ranije najavila da će svoje snage povući s teritorije Gruzije u Južnu Osetiju i tampon zonu između te separatističke oblasti i ostatka gruzijske teritorije. Poti se nalazi izvan tampon zone.

Sekratar guzijskog Nacionalnog saveta za bezbednost Kaha Lomai je, međutim, rekao da ostanak ruskih trupa u Potiju nije predviđen nikakvim sporazumom, pa ni onim postignutim uz posredovanje francuskog predsednika Nikole Sarkozija.

Moskva je u petak saopštila da je završila povlačenje trupa iz Gruzije i da je time ispunila obaveze iz sporazuma o primirju potpisanog uz posredovanje Francuske kojim je okončan sukob oko Južne Osetije.

Gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je gruzijska policija preuzela kontrolu u gradu Gori nakon što su se povukle ruske snage, kao i da gruzijske snage opet kontrolišu glavni put koji povezuje istok i zapad zemlje.

Sekretar gruzijskog Nacionalnog saveta za bezbednost je kazao da su neke ruske trupe ostale unutar gruzijske teritorije, na mestima i do 12 kilometara udaljenim od Južne Osetije.

Lomai je rekao da će Tbilisi pregovarati s Moskovom o broju i lokacijama kontrolnih punktova i naveo da Rusija želi da zadrži osam punktova uključujući dva na putu koji spaja istok i zapad zemlje, ključan za gruzijsku ekonomiju. Prema njegovim rečima, ruske snage ne bi mogle da kontrolišu saobraćaj.

Izveštači agencije Rojters navode da se ruske trupe povlače i s pozicija, na kojima je, prema ranijim najavama, Moskva planirala da zadrži mirovne trupe.

Kamerman Rojtersa izvestio je da konvoj od najmanje 150 ruskih tenkova, oklopnih vozila i kamiona napušta grad Senaki na zapadu Gruzije u kojem se nalazio garnizon gruzijske vojske. Rusija je ranija saopštila da će zadržati prisustvo u Senakiju kao delu "bezbednosne zone".

Izveštači takođe navode da se normalizuje život u Gruziji. Stanovništvo se polako vraća i u Gori u kojem ponovo počinju da rade radnje i pijaca.

SAD i Velika Britanija, međutim, zahtevaju potpuno povlačenje ruskih trupa. Šef britanske diplomatije Dejvid Miliband rekao je da je "duboko zabrinut" zato što se ruske snage nisu povukle na položaje pre izbijanja neprijateljstava.

Predsednik Francuske Nikola Sarkozi razgovarao je u subotu telefonom o situaciji u Gruziji s ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevom i zatražio povlačenje ruske vojske iz gruzijske crnomorske luke Poti.

U saopštenju kabineta francuskog predsednika navedeno je da su se Sarkozi i Medvedev složili da je važno da hitno bude uspostavljen međunarodni mehanizam pod okriljem OEBS-a koji bi zamenio ruske vojnike u otcepljenoj gruzijskog autonomnoj oblasti Južnoj Osetiji, preneo je Rojters.

"Kad je reč o susednom regionu Abhaziji, predsednik Sarkozi je istakao da je važno da se ruske snage, prisutne u oblasti Poti/Senaki, povuku što pre", saopštila je Sarkozijeva kancelarija.

Merkelova predlaže konferenciju o Gruziji

Nemačka kancelarka Angela Merkel predložila je da Evropska unija organizuje "susedsku konferenciju" za Gruziju - skup na kome bi učestvovale države koje se graniče sa Gruzijom, izjavio je u subotu portparol nemačke vlade.

"To je konferencija čiji je jedini cilj podrška i jačanje Gruzije u ekonomskom smislu. To nije konferencija usmerena na pronalaženje političkog rešenja sukoba", rekao je vladin portparol Tomas Steg.

Prema pisanju nedeljnika "Špigl", ideja Merkelove je da na skupu učestvuju gruzijski susedi kao Jermenija i Azerbejdžan, ali ne i Rusija.

Predlog je predat Francuskoj, koja predsedava Evropskom unijom do kraja godine.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image